Lietuvos 3x3 krepšinio rinktinė kyla į kovą dėl Tokijo: „Tikslas – tik vienas“

Tokijo olimpinėse žaidynėse bus įžiebtas startas naujai sporto krypčiai – 3x3 krepšiniui. Pirmą kartą olimpine sporto šaka tapusio fenomeno takus mina ir Lietuvos krepšinio asai, kurie taikosi pagriebti bilietą atrankinėse varžybose.

Lietuvos 3x3 krepšinio rinktinės treneris Dainius Novickas mažiau kaip už dviejų savaičių išvyks į Gracą (Austrija). Vienu iš šios sporto šakos tėvų Lietuvoje tituluojamas strategas pasitinka dar nematytą ir analogo neturėjusį atvejį – olimpinę 3x3 krepšinio atranką.

Gegužės 26-30 dienomis dėl bilieto į Tokiją kovosianti Lietuvos rinktinė šlifuoja pagrindinius akcentus ir žvelgia į iššūkius grupės etape.

B grupėje Lietuvos lauks Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), Belgija, Pietų Korėja ir Kazachstanas. Iš šios grupės dvi komandos žengs į ketvirtfinalį. Tiesa, treneris žvelgia toliau nei pirmasis etapas.

„Tik olimpinės žaidynės”, – portalui tv3.lt tikslą įvardijo D. Novickas.

Ketvirtfinalyje lietuvių lauktų susirėmimas su D grupės stipriausiomis ekipomis – Austrija, Kroatija, Kanada, Latvija arba Nyderlandais.

Mėgėjų krepšinio legenda pripažino, kad daug dėmesio skiriama ir šios grupės komandoms: „Ketvirtfinalio varžovus preliminariai galime planuoti jau dabar.“

Balandžio pabaigoje FIBA registravimo sistema prispaudė į kampą Lietuvos 3x3 krepšinio vadus, kurie buvo priversti registruoti preliminarią sudėtį. Kaip tada paaiškėjo, dėl bilieto į olimpines žaidynes turėjo kovoti Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) žaidėjai Aurelijus Pukelis, Darius Tarvydas, Paulius Semaška ir Modestas Kumpys.

Nusivylimo pridėjo ir ilgai 3x3 krepšinį žaidžiančių Marijaus Užupio, Pauliaus Beliavičiaus traumos. Dėl besitęsiančių 5x5 sezonų nebuvo svarstomi Utenos „Juventus“ žaidėjai ar įvairių spekuliacijų susilaukusi Jono Mačiulio kandidatūra.

REKLAMA

Pastarojo situacija dvejopa dėl atstovavimo 5x5 rinktinei, kuri irgi gali atsidurti olimpinėse žaidynėse. Buvo kalbama, kad ilgametis rinktinės žaidėjas paskutinį tašką padėtų būtent D. Novicko komandoje. Tai vis dar yra realu, jei 3x3 rinktinė pagriebtų kelialapį.

„Jonas turi kontraktą Graikijoje, kažkas turi Ispanijoje, kažkas Lietuvoje, kažko neišleidžia. Galbūt pati FIBA atkreips dėmesį į tai ir stengsis tvarkaraštį formuoti taip, kad dalyvautų geriausi krepšininkai“, – kritikos pažėrė D. Novickas.

Tiesa, treneris paminėjo, kad dabartinė preliminari sudėtis atrankai gali keistis. Tuo jis buvo net beveik garantuotas.

Apie pasiruošimą olimpinėms batalijoms, varžovų analizę, ankstyvą žvilgsnį į ketvirtfinalį, sudėties pajėgumą, jos pokyčius ir 3x3 krepšinio ateitį Lietuvoje – išsamus pokalbis su D. Novicku portale tv3.lt.

Kaip sekasi pasiruošimas atrankai?

Sportuojame, kol kas viskas neblogai. Turime lengvų mikrotraumų, bet viskas sklandu. Fizinį pasiruošimą jau baigėme, perėjome į sporto salę. Prasidės turnyrai, žaisime draugiškas rungtynes prieš Lenkiją, Ispaniją, tarpusavyje šlifuojame trūkumus ir Lietuvos čempionate.

Paanalizuokime Jūsų grupę – JAV, Belgija, Pietų Korėja ir Kazachstanas. Žinoma, grėsmingiausia atrodo JAV rinktinė, belgai turės savo argumentų. Kaip Jūs apibūdintumėte varžovus pirmajame etape?

Manau, kad didelių staigmenų nebus – JAV, mes ir Belgija kabinsis į ketvirtfinalį. Tikrai nebijome amerikiečių, nors jie sudaryti iš žinomų žaidėjų. Esame ne kartą ir patys juos įveikę, bet tikrai nėra toks baubas, kaip penki prieš penkis krepšinyje.

Taip. Aišku, solidūs žaidėjai. Canyonas Barry ir Kareemas Maddoxas turi NBA patirties, Robbie Hummelis žaidė Eurolygoje, Europos taurėje. Dominique’as Jonesas labiausiai laukinis, gatvės vaikis. Bet kaip ir sakau – esame prieš juos žaidę, čiupinėję ir jų nebijome.

Belgus turime Lietuvos čempionate ir juos nuolat stebime. Sunkiausia bus nuspėti Kazachstaną, kuris įšoko į nuvažiuojantį traukinį ir Pietų Korėja žinau, kad moka nustebinti. Krepšinis ten populiarus, jie neblogai žaidžia.

REKLAMA

Šitame krepšinyje tamsiųjų arkliukų tikrai bus, bet stengiamės analizuoti varžovus. Kazachstaną ir Pietų Korėją nuspėti bus sunku, bet patirties turime ir drastiškai kažkas nesikeis. Pirmoji vieta turėtų spręstis tarp Lietuvos ir JAV.

Kiek problematiškas yra šis formatas, kad tik dvi ekipos patenka į ketvirtfinalį, o ten klaida gali kainuoti ir visas žaidynes?

Jei nori iškovoti kelialapį į olimpines žaidynes – turi įveikti visus. Dėl to tikrai nesijaudiname, 5x5 praktika tokia pati ir nėra nieko stebėtino.

Mus ne tiek formatas jaudina, bet burtai. Ketvirtfinalyje poruojamės su mirtininkų grupe, tad tas etapas bus sunkiausias. Mano nuomone, praėjus ketvirtfinalį, nebebūtų tokių grėsmingų varžovų.

Grupės varžybos bus žaidžiamos kas dvi dienas, poto kitą dieną seks ketvirtfinaliai, pusfinaliai. Kaip Jūs įvertintumėte sudarytą tvarkaraštį?

Mes irgi taip nepratę žaisti. Arba žaidžiame penkias iš eilės, arba kas antra dieną. Manyčiau, kad pertraukėlė gerai dėl žaidėjų atsistatymo, skiriamo laiko varžovų analizei.

Galimybės visiems lygios. Ketvirtfinalio varžovus preliminariai galime planuoti jau dabar. Latvius pažįstame kaip savus (juokiasi), Kanada turi porą naujų žaidėjų, bet išstudijuosime juos puikiai. Austrija žais namuose ir gali nustebinti.

Labai sunku dabar kalbėti, kai nesame ten ir nematome rungtynių. Tačiau analizuojame visų stipriąsias, silpnąsias puses. Tai mums tikrai labai padės pačiame turnyre, nes turėsime paruošę aiškų planą.

Įvertinus aplinkybes, sudėtį, – tikslas išlieka tik vienas?

Taip, tik olimpinės žaidynės.

Vis tik tai pirmas kartas, kai 3x3 bus olimpinėse žaidynėse. Nervingumo, kartu ir susikaupimo turėtų būti daugiau?

Mes dar tikrai neturime tokių turnyrų patirties. Sunkoka, nes reikia sudėlioti kolektyvą. Tai ne tik žaidėjų pavardės, juolab ir renkamas ne 12 žmonių kolektyvas. Gali su vienais bendrauti ar nebendrauti, treneris duoda skirtingus uždavinius ir žaidimo laiką.

REKLAMA

3x3 krepšinyje komanda turi būti kaip kumštis ar penki krumpliai. Jei vienas krumplis išlenda – smūgiuodamas gali sulūžti. Dar neturime patirties atrinkdami rinktinę, bet vyrai susirinko žinodami, kokį šansą gavo.

Komanda dirba daug, turbūt nėra tiek ruošęsi klubuose, kiek čia. Nereikia nei vieno stumti, jie atiduoda visas jėgas ir tikiu, kad viskas bus gerai.

Pakalbėkime apie sudėtį. Aurelijus Pukelis, Darius Tarvydas, Paulius Semaška ir Modestas Kumpys. Du „Vyčio“ žaidėjai Marijus Užupis ir Paulius Beliavičius gydosi traumas, bet yra trys kiti vaikinai, kurie padeda ruoštis. Ar yra šansų, kad dabartinė preliminari sudėtis dar keisis?

Galutinis ketvertukas bus paskelbtas gegužės 18 d., bet manau, kad jis tikrai keisis. Nedaug liko palaukti, šiek tiek pakentėkime.

FIBA sistema mus privertė registruoti žmones iki tam tikros datos, nes po to negalėtume jų laikyti. Pakentėkime – gegužės 18 d. bus galutinis šešetas, o dieną prieš – ketvertas, kuris ir žais rungtynes.

Atsižvelgsime į varžovų sudėtis, labiausiai koncentruosimės, ko gero, į ketvirtfinalio varžovą. Beveik galiu garantuoti, kad galutinis ketvertas nebus toks, koks dabar.

Aurelijus Pukelis – aukščiausiai reitinguotas Lietuvos žaidėjas 3x3 krepšinyje tarp šių vyrukų. Kiek jo geras pasirodymas 3x3 krepšinyje, ypač šioje atrankoje, galėtų jam padėti užsitarnauti aukštesnio lygio komandą ir 5x5 krepšinyje?

Mano manymu, tai jis yra tarp trijų geriausių aukštaūgių 3x3 krepšinyje. Neturi niekas tokio dominuojančio kūno. Aurelijus 3x3 žaidžia tik apie metus, tad tikrai dar yra, kur tobulėti. Jis klauso, stengiasi ir tobulėja, eina į dar aukštesnį lygį. Labai dirbame su juo, kad turimus minusus paverstume jo pliusais.

Aišku, reikėtų pačio Aurelijaus klausti, bet manyčiau, kad jis pribrendo pabandymui aukštesniame lygyje nei NKL. Jį kažkiek stabdo norai ir skaičiavimai kur geriau – 3x3 ar 5x5? Po kelių metų jau bus renkamasi tik viena kryptis, tad visiems labai sunku apsispręsti.

REKLAMA

Kol jis turi abu variantus, tai šiemet tikrai tikiu, kad Aurelijus gali debiutuoti aukštesniame lygyje. Visų pirma, 3x3 jam pridėjo fiziškumo, proto, patobulėjo mesdamas iš toli. Pabandyti jam tikrai verta, bet mano noras, kad jis liktų 3x3 krepšinyje (juokiasi).

Kiek yra apmaudo, kad dėl vienų ar kitų aplinkybių ta rinktinė galėjo būti ir dar pajegėsnė? „Juventus“ žaidėjai LKL atkrintamosiose, buvo spekuliacijų ir apie Joną Mačiulį...

Taip, rinktinė galėjo būti pajėgesnė, bet sportuojame su tuo, ką turime. Negalime vertinti iki tol, kol neatvažiavo pajėgios rinktinės. Treniruotėse žaidimas vienas prieš kitus yra visai, kas kita.

Vyrai mušasi, reikia juos stabdyti (juokiasi), bet tokio grubumo nebus nei „Masters“, nei olimpiniame turnyre. Norisi greičiau išsibandyti prieš aukščiausio lygio priešininkus.

Kalbant apie rinktinę, ji tikrai galėjo būti daug stipresnė, bet noriu padėkoti ir asociacijai, ir federacijai – jie stengėsi padaryti viską. Vėlgi, tai pirma stovykla, pirma rinktinė ir mokomės visi. Svarbiausia, kad noro yra pas visus. Tų, kurių nėra, irgi kalbasi su mumis, klausinėja, domisi ir nori. Ateityje matome perspektyvą ir nenukabiname nosies.

Atranka yra atranka, tad olimpinėse žaidynėse ta rinktinė gali vėl kitaip atrodyti. Kas smagu man, žmogui, kuris myli krepšinį, kad yra labai daug pagalbos iš visų. Visi norime gero rezultato, turime sąlygas ir galime padovanoti Lietuvai kelialapį.

Plačiai eskaluojama žiniasklaidoje buvo tema apie Joną Mačiulį. Ar buvo noro, ar kvietimų prisijungti ir kitiems gerai žinomiems profesionalams iš 5x5 krepšinio?

Viską pamatysime vasarą, bet noro tikrai yra. Bus U23, U21 rinktinės, kuriose yra žmonių norinčių prisijungti. Aišku, pati FIBA sistema yra neadekvati, nes sezonas 5x5 tęsiasi ir negalime surinkti visų.

Manau, kad šią vasarą bus dar didesnis susidomėjimas ir pamatysime dar didesnių pavardžių. Pernai turėjome labai gerus atsiliepimus, viskas bus gerai.

REKLAMA

Gaila, kad net ir norėdami, negalime išnaudoti visų savo galimybių. Jonas turi kontraktą Graikijoje, kažkas turi Ispanijoje, kažkas Lietuvoje, kažko neišleidžia. Galbūt pati FIBA atkreips dėmesį į tai ir stengsis tvarkaraštį formuoti taip, kad dalyvautų geriausi krepšininkai.

Apibendrindamas visą šio olimpinio ciklo progresą su Lietuvos 3x3 krepšiniu. Kaip jį įvertintumėte ir ar galime tikėtis stabilaus buvimo tarp geriausiųjų pasaulyje?

Kaip mėgstu sakyti – pasauliniame lygyje visi yra subrendę paaugliai, 18-mečiai, o mes trečiokai ir po mokyklos norime kažką įrodyti. Turime jėgų, vaikštome jau stipriau nei kūdikiai, nereikia atsispirti.

Turime gerą komandą, asociaciją, federaciją, tobulėjantį Lietuvos čempionatą, vasarą tikriausiai vėl rengsime turnyrus. Prisijungė Utena, „Vytis-Gulbelė“, jungsime naujas komandas. Su tokiu požiūriu ir darbu matau, kad populiarumas didėja tarp profesionalų ir 5x5 krepšinyje.

Mano didžiausias noras, kad bendrame reitinge būtume trejetuke. 2024-aisiais Paryžiuje nebereikėtų įveikinėti atrankos, papultume pagal reitingus, turėtume penkias komandas. Jos ramiai važiuotų į turnyrus, dalintųsi pinigus.

Jei serbų komandos gali išsidalinti prizinį fondą, tai kodėl Lietuvos penkios komandos negalėtų išsidalinti milijono? Mano didžiausias noras ir tikslas, kad turėtume ne vieną ir ne dvi profesionalias 3x3 ekipas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų