Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klivlando „Cavaliers“ puolėjas Lebronas Džeimsas prieš 6 metus lyg viesulas įsiveržė į stipriausią pasaulio krepšinio lygą – NBA. Šiemet 24 metų krepšininkas jau pelnė naudingiausio NBA sezono žaidėjo prizą. „Sporto žmonės“ išnagrinėjo L.Džeimsą nuo A iki Ž.

REKLAMA

Akronas. NBA krepšininkai yra tapatinami su miestais, kuriuose rungtyniauja. Tačiau jų gimtinė dažniausiai būna toli. L.Džeimso atveju tai nėra tiesa. „Cavaliers“ žvaigždė gimė ir užaugo toje pačioje Ohajo valstijoje, Akrono mieste. Šiame mieste gyvena kiek daugiau nei 200 tūkst. žmonių. Būtent Akrono „St.Vincent – St.Mary“ mokykloje ir iškilo L.Džeimso žvaigždė. Šioje mokykloje savo pėdsaką yra palikęs ir Vilniaus „Lietuvos ryto“ puolėjas Donatas Zavackas.

REKLAMA
REKLAMA

Birža. Dar mokykloje L.Džeimsas išgarsėjo kaip puikus krepšininkas, jo nuotrauka papuošė ne vieno garsaus leidinio viršelį. Jau tuomet Karaliumi Džeimsu vadintas žaidėjas buvo geidžiamiausias visuose NBA klubuose. Laimė nusišypsojo „Cavaliers“, kuris 2003 metais NBA naujokų biržos loterijoje gavo teisę rinktis naujoką pirmasis. Klivlando klubo vadovai nedvejodami pasirinko 18-metį L.Džeimsą. 2003-iųjų NBA naujokų biržoje vadinama viena geriausių per visą istoriją. Detroito „Pistons“ valdžia iki šiol graužia nagus, kad antruoju numeriu pasirinko serbą Darką Miličičių ir kitiems klubams paliko Karmelą Entonį, Krisą Bošą bei Dveiną Veidą. 47-uoju numeriu tuomet į NBA buvo pakviestas dabartinis pagrindinis „Cavaliers“ įžaidėjas Mo Viljamsas.

„Cavaliers“. L.Džeimsas Klivlando klube rungtyniauja jau 6 sezoną. Antrąją sutartį su „Cavaliers“ klubu puolėjas pasirašė prieš 2007-2008 metų sezoną, pagal sutartį jis per 3 sezonus uždirbs 60 mln. JAV dolerių. Ši sutartis nebuvo maksimali, kokią galėjo gauti krepšininkas. Todėl po 2009-2010 metų sezono L.Džeimsas galės tapti laisvuoju agentu. Jau dabar dauguma NBA klubų stengiasi taip komplektuoti komandas, kad 2010-ųjų vasarą turėtų kuo daugiau laisvų pinigų ir galėtų pasiūlyti didžiausią sumą L.Džeimsui. Niujorko „Knicks“ aistruoliai jau priderino savo klubo marškinėlius „Cavaliers“ lyderiui, bet šis neseniai pareiškė, kad mielai liktų Klivlande.

REKLAMA
REKLAMA

Debiutas. Per savo pirmąsias rungtynes NBA L.Džeimsas į Sakramento „Kings“ krepšį įmetė 25 taškus, atliko 9 rezultatyvius perdavimus, atkovojo 6 ir perėmė 4 kamuolius. Pirmąjį sezoną lygoje krepšininkas vidutiniškai pelnė 20,9 taško, atliko 5,9 rezultatyvaus perdavimo ir atkovojo 5,5 kamuolio. „Cavaliers“ lyderis iš pradžių tapo jauniausiu žaidėju, NBA pelniusiu 40 taškų (41 taškas į Naujojo Džersio „Nets“ krepšį), o paskui ir jauniausiu visų laikų NBA žaidėju, pelniusiu geriausio metų naujoko titulą. Per visą NBA istoriją tik Maiklui Džordanui ir Oskarui Robertsonui pavyko jau pirmą sezoną vidutiniškai pelnyti daugiau nei 20 taškų, atkovoti po 5 kamuolius ir atlikti tiek pat rezultatyvių perdavimų.

Europa. Praeitą vasarą prasidėjo masiškesnis NBA krepšininkų išvykimas rungtyniauti į Europą. Žiniasklaidos atstovai negalėjo apie tai nepaklausti ir „Cavaliers“ lyderio. L. Džeimsas nedvejodamas pareiškė, kad užsivilktų Pirėjo „Olympiakos“ aprangą, jei graikai pasiūlytų 50 mln. JAV dolerių už sezoną.

REKLAMA
REKLAMA

Futbolas. Mokyklos laikais krepšinis nebuvo vienintelė sporto šaka, kuria užsiėmė L.Džeimsas. Krepšininkas žaidė ir mokyklos amerikietiškojo futbolo komandoje. Pirmąjį sezoną valstijos čempionate jis su komanda nužygiavo iki pusfinalio, o po metų buvo išrinktas į Ohajo sezono rinktinę gaudytojo pozicijoje.

Geriausias. L.Džeimsas nuo pirmųjų dienų NBA ėmė rinktis pačius įvairiausius titulus. Tačiau dviejų iki šio sezono trūko: NBA čempiono ir naudingiausio sezono žaidėjo. Pastaruosiuose rinkimuose L.Džeimsas nuolat buvo minimas tarp pretendentų, tačiau iki šio sezono nugalėtoju tapti nesugebėjo. 2005-2006 metų sezoną L.Džeimsą aplenkė tik Stivas Nešas, pernai laurai atiteko Kobei Brajantui. Šiemet „Cavaliers“ žvaigždei jau neprilygo niekas. Apdovanojimą krepšininkas atsiėmė gimtojoje mokykloje Akrone. „Esu tik 24-erių, niekada nemaniau, kad tai nutiks taip greitai. Sunkus darbas atsiperka, o svajonės pildosi“, - sakė puolėjas.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar belieka tapti čempionu. 2006 ir 2008 metais „Cavaliers“ suklupo Rytų konferencijos finale, o 2007-aisiais tik per didžiojo finalo seriją pralaimėjo San Antonijaus „Spurs“ 0:4. Šiemet „Cavaliers“ pasiekė Rytų konferencijos finalą nepatyrę nė vieno pralaimėjimo ir yra nusiteikę nemažinti apsukų iki pat pabaigos.

Himnai. Jei L.Džeimsas nuspręstų, kad jam reikia himno, turėtų iš ko rinktis. Avangardo gitaristas „Buckethead“ krepšininko 24-ojo gimtadienio proga savo tinklalapyje paskelbė dvi dainas: „LeBron“ ir „LeBron‘s Hammer“. Abi jos buvo įtrauktos į šiemet išleistą albumą „Slaughterhouse on the Prairie“. 2006 metais tas pats gitaristas vieną kūrinį pavadino „King James“.

Idealas. Po pirmųjų rungtynių NBA L.Džeimso per spaudos konferenciją žurnalistai paklausė apie vaikystės idealą. Krepšininkas prisipažino, kad nuo tos dienos, kai pirmą kartą paėmė kamuolį į rankas, svajojo žaisti kaip Džeisonas Kidas. L.Džeimso nuomone, šis įžaidėjas yra vienas geriausių istorijoje. Būtent Dž.Kidui puolėjas paskyrė pirmąjį savo NBA atliktą „trigubą dublį“.

REKLAMA
REKLAMA

Jabbaras (Džabaras). Šį sezoną L.Džeimsas per rungtynes Niujorke su „Knicks“ pelnė 50 taškų, atliko 11 rezultatyvių perdavimų ir atkovojo 10 kamuolių. Pelnyti 50 taškų ir tuo pačiu metu atlikti „trigubą dublį“ per visą NBA istoriją buvo sugebėjęs tik Karimas Abdulas-Džabaras 1975 metais. Deja, po rungtynių praėjus porai dienų NBA išnagrinėjo vaizdo įrašą ir nusprendė, kad paskutinis atkovotas kamuolys Lebronui buvo įrašytas nepelnytai. Krepšininko statistika buvo patikslinta ir K.Abdulo-Džabaro rekordas liko nepakartotas.

Kairiarankis. L.Džeimsas kamuolį į krepšį meta dešine ranka, todėl visi mano, kad jis yra dešiniarankis. Tačiau rašo ir valgo jis kairiąja ranka.

Lojalumas. 2007-aisiais dalis Klivlando gyventojų supyko, kai L.Džeimsas į beisbolo rungtynes tarp vietos „Indians“ ir Niujorko „Yankees“ atėjo užsimaukšlinęs „Yankees“ kepuraitę. Ohajo valstijoje užaugęs sportininkas prisipažino, kad vis dėlto jis visą gyvenimą sirgo už „Yankees“, o ne už savo valstijos komandą. L.Džeimso teigimu, amerikietiškojo futbolo lygoje jis palaiko Dalaso „Cowboys“,  o mėgstamiausia jo NBA komanda buvo Čikagos „Bulls“.

REKLAMA
REKLAMA

Mama. Glorija Džeims pagimdė Lebroną būdama vos 16 metų. Krepšininko tėvas, buvęs kalinys Entonis Maklelandas, sūnumi nesidomėjo. NBA žvaigždė turi mamos pavardę, G.Džeims galima dažnai išvysti per „Cavaliers“ rungtynes. Vis dėlto sūnaus meilė mamai nėra beribė. Praeitą sezoną per rungtynes Klivlande su Bostono „Celtics“ varžovai po savo krepšiu šiurkščiai sustabdė „Cavaliers“ lyderį. Už krepšio sėdinti G.Džeims įsiaudrino, atrodė, kad ji yra pasirengusi įbėgti į aikštę ir nagais iškabinti varžovams akis. Tada prie motinos priėjo supykęs sūnelis: „Staigiai dėk subinę ant kėdės“. Kitą dieną žaidėjas jau viešai gailėjosi: „Liepiau jai sėstis žodžiais, kurių neturėjau vartoti. Ačiū Dievui, vakar nebuvo Motinos diena“.

„Nike“. Didieji JAV sportinės avalynės gamintojai ilgai nedvejojo. „Nike“ rinkodaros specialistai savo taikiklį į L.Džeimsą nukreipė daug anksčiau, nei šis atliko pirmą metimą NBA. Dar prieš debiutą elitinėje pasaulio krepšinio lygoje jaunasis talentas su „Nike“ pasirašė 90 mln. JAV dolerių vertės sutartį. Krepšininko motinos užsukta kampanija dėl šios sutarties buvo sukėlusi nedidelį karą tarp „Nike“ ir „Adidas“.

REKLAMA
REKLAMA

Obama. „Cavaliers“ krepšininkas 20 tūkst. dolerių parėmė JAV prezidento Barako Obamos rinkimų kampaniją. L.Džeimsas net sukvietė 20 tūkst. žmonių minią į Klivlando „Quickens Loans“ areną, kurioje dideliame ekrane buvo parodytas 30 min. trukmės B.Obamos reklaminis filmas. Po renginio jo dalyviams Lebrono draugas reperis Džei-Zi surengė nemokamą koncertą.

Peticija. 2007 metais L.Džeimsas sulaukė kritikos, nes atsisakė pasirašyti Airos Njeblo inicijuotą peticiją dėl Kinijos kišimosi į Darfuro konfliktą. Puolėjas pareiškė, kad atsisakė pasirašyti, nes per mažai žinojo apie įvykius Sudane. L.Džeimsas viešai išreiškė savo poziciją po metų.

Rinktinė. L.Džeimsą jau galima vadinti JAV rinktinės senbuviu. „Cavaliers“ žvaigždė žaidė 2004 ir 2008 metų olimpinėse žaidynėse bei 2006 metų pasaulio čempionate. Pirmieji du pasirodymai tarptautinėje arenoje krepšininkui nebuvo sėkmingi – Graikijoje ir Japonijoje amerikiečiai laimėjo tik bronzos medalius. Pernai Pekine L.Džeimsas atsigriebė su kaupu ir pelnė olimpinio čempiono titulą.

REKLAMA
REKLAMA

Šeima. L.Džeimsas yra vedęs mokyklos laikų mylimąją Savaną Brinson. 2004 metų spalio 6 dieną porai gimė Lebronas jaunesnysis, o 2007 metų birželio 14-ąją – Braisas Maksimusas.

Turtas. 2007-ųjų pabaigoje žurnalas „Forbes“ L.Džeimsą išrinko turtingiausiu planetos žmogumi, kuriam dar nėra 25 metų. Tuomet L.Džeimsas per metus uždirbo 27 mln. JAV dolerių. Šiuo metu „Cavaliers“ lyderis turi reklamos sutartis su „Nike“, „Sprite“, „Glaceau“ („Coca-Cola“ valdoma gėrimų kompanija), „Bubblicious“ (kramtomoji guma) ir „Upper Deck“ (sportininkų kortelių leidyba).  Dabar L.Džeimso pajamos per metus vertinamos apie 100 mln. JAV dolerių.

Universalas. Nepaprastai atletiškas L.Džeimsas aikštėje gali žaisti visose pozicijose. Oficialiai jis visur yra vadinamas lengvuoju krašto puolėju, tačiau „Cavaliers“ komandoje dažnai užsiima ir įžaidėjo pareigomis. Amerikiečiai specialiai Lebronui sukūrė terminą „įžaidžiantysis puolėjas“.

REKLAMA
REKLAMA

Vizijos. Visi krepšinio ekspertai pažymi puikų L.Džeimso krepšinio supratimą. Pats krepšininkas tvirtina, kad žaidimą supranta taip, kaip suprato Maiklas Džordanas: „NBA yra daug žaidėjų, kurie gali pelnyti taškų. Tačiau aš matau įvykius dar prieš jiems nutinkant. Treneriai man kartais liepia būti savanaudžiu, tačiau aš negaliu juo būti. Man patinka dalytis kamuoliu su komandos draugais, nes aš numatau įvykius į priekį. To išmokau stebėdamas Džordaną“, - tvirtino Lebronas.

Žvaigždė. Apie L.Džeimso populiarumą galima kalbėti valandas. Tačiau jis yra vienas iš nedaugelio sportininkų, peržengiančių kai kurias sportininkams neįveikiamas ribas. 2008 metų kovą L.Džeimso atvaizdas pasirodė žurnalo „Vogue“ viršelyje. Puolėjas tapo pirmuoju tokios garbės nusipelniusiu juodaodžiu ir vos 3 vyru per visą žurnalo istoriją. Anksčiau „Vogue“ viršelyje puikavosi tik aktorių Ričardo Giro ir Džordžo Klunio nuotraukos. L.Džeimsas nuolat pasirodo televizijoje, šiemet pasirodys ir kine – spalio 2 dieną kino teatrus pasieksiančiame dokumentiniame filme apie savo karjeros pradžią „Daugiau nei žaidimas“.

REKLAMA
REKLAMA

Dosjė


Lebronas DŽEIMSAS

Gimė 1984 m. gruodžio 30 d.

Ūgis - 203 cm.

Svoris - 115 kg.

Pravardė - Karalius Džeimsas

2003 m. NBA naujokų biržoje pirmu numeriu pasirinko Klivlando "Cavaliers" klubas

Nuo 2004 m. gina JAV rinktinės garbęTITULAI

Geriausias JAV vidurinių mokyklų žaidėjas;

NBA metų naujokas;

Olimpinis čempionas ir bronzos laimėtojas;

Pasaulio bronzos laimėtojas;

Dukart naudingiausias NBA Visų žvaigždžių rungtynių žaidėjas;

Amerikos čempionas;

NBA vicečempionas;

Rezultatyviausias NBA žaidėjas;

Naudingiausias reguliarus NBA sezono žaidėjas (vid.28,4 tšk., 7,6 atk.kam., 7,2 rez.perd.)Arūnas KEMEŽYS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų