EURO 2012 Lenkijos padalinys pranešė, kad per pirmąsias 17 čempionato dienų šį renginį jau stebėjo apie 600 tūkst. žiūrovų stadionuose ir per 2,5 mln. specialiai įrengtose sirgalių zonose. Europos futbolo čempionato Ukrainos organizacinio komiteto vadovas Markijanas Lubkivskis sakė, kad sirgalių netrūksta ir jo šalyje. Anot jo, vien tik stadionuose futbolo rungtynes stebėjo apie 900 tūkst. sirgalių. Viltis pateisino ir sirgalių zonos. Gausiausiai lankoma – Kijevo centriniame prospekte. Kijevo administracijos teigimu, per visas dienas, kai vyko rungtynes, vien tik čia išgerta per 250 tūkst. litrų alaus.
Lenkijos sporto ministrė Joanna Mucha teigė, kad iki liepos 1-osios, kai baigsis čempionatas, sirgalių zonų lankytojų skaičius išaugs iki 3 mln. Lenkijos valdžios užsakymu atlikta apklausa rodo, kad 81 proc. atvažiavusiųjų į Lenkiją stebėti čempionato čia žada grįžti dar kartą ir net 92 proc. teigė rekomenduosiantys šią šalį aplankyti draugams.
Kainų pasiutpolkė
Europos futbolo čempionato Ukrainos organizacinio komiteto vadovas M.Lubkivskis pasakojo, kad svarstymai, kiek turėtų kainuoti bilietai į futbolo čempionatą, truko gana ilgai. „Bilietai nėra brangūs. Mes labai atsakingai ir rūpestingai sprendėme, kokia turi būti jų kaina. Ilgai analizavome Ukrainos ir Lenkijos rinkas, tad bilietų kainos yra daug mažesnės nei buvo 2008-ųjų Europos futbolo čempionate. Taigi kiekvienam vidutiniškai gyvenančiam ukrainiečiui nebuvo keblumų įsigyti bilietų, kad aplankytų renginį, kuris šalyje vyksta kartą per 50 ar 100 metų“, – įsitikinęs Ukrainos organizacinio komiteto atstovas.
Oficialios bilietų į EURO 2012 kainos (atsižvelgiant į vietą ir kategoriją) svyravo nuo 30 (apie 100 Lt) iki 600 eurų (apie 2 100 Lt). 2008-aisiais Austrijoje ir Šveicarijoje vykusiame čempionate pigiausias bilietas kainavo apie 50 eurų (170 Lt), o brangiausias, į finalines varžybas, – apie 3 700 eurų (13 tūkst. Lt).
Likus savaitei iki Europos futbolo čempionato pradžios, Lenkijos ir Ukrainos skelbimų portalai mirgėjo ir skelbimais apie perparduodamus bilietus į čempionato rungtynes abiejose šalyse. Tiesa, perpardavinėtojai bilietų kainas padidino net iki aštuonių kartų. Štai prieš pirmąsias Ukrainos ir Švedijos rungtynes Olimpiniame stadione viena turizmo firma bilietus pardavinėjo penkis kartus didesnėmis kainomis nei oficialios, skelbė „Ukrainos naujienos“. Dar ir dabar galima nusipirkti bilietą į finalines rungtynes, kuris yra 4,5 karto brangesnis nei oficialiai pirktas bilietas ir kainuoja apie 15 tūkst. grivinų – apie 5 000 Lt.
Tokios perpardavinėtojų firmos vienam klientui gali parduoti keletą bilietų, nors UEFA bilietų pardavimo taisyklėse yra pabrėžusi, kad vienas asmuo gali nusipirkti ne daugiau kaip 4 bilietus.
Proga pasipelnyti
Nors vos pradėjus pardavinėti bilietus jų paklausa buvo gana didelė, jau gegužę EURO 2012 organizatoriai pajuto bilietų perteklių, tad prieš mėnesį paskelbė papildomą jų pardavimą. „Tai nebuvo masinis bilietų grąžinimas. Paprasčiausiai žmonės buvo rezervavę bilietus, tačiau laiku už juos nesumokėjo ir jie grįžo į pardavimo sistemą. Pasak M.Lubkivskio, tikimasi, kad iš viso į visas rungtynes bus parduota apie 1,4 mln. bilietų.
Manoma, kad viena iš priežasčių, privertusių atsisakyti bilietų, buvo didžiulės nakvynės viešbučiuose kainos. Per čempionatą už nakvynę viešbutyje teko atseikėti 100–400 eurų (350–1 400 Lt). Žmonės, nutarę apsistoti pigesniuose viešbučiuose ar nakvynės namuose, susidurdavo su kita problema: jų būdavo prašoma iš anksto susimokėti mažiausiai už tris nakvynes, tad galutinė suma vis tiek būdavo 150–300 eurų.
Vis dėlto vos prasidėjus čempionatui staiga pakeltos kainos po truputį pradėjo mažėti. Didžiulėmis Europos futbolo čempionato kainomis nepatenkinti ne tik eiliniai ukrainiečiai ar lenkai, bet ir valdžios pareigūnai. „Šiandien patekti į futbolo rungtynes – brangus malonumas. Anksčiau viskas buvo pigiau. Neseniai sūnui parodžiau jaunystėje surinktus aštuoniasdešimtųjų olimpiados suvenyrus, tarp kurių buvo ir bilietai, kainavę 3–7 rublius. Taigi aplankyti tokį renginį galėjo ne viena šeima“, – vienam Ukrainos dienraščių pripažino komunistų partijos atstovas Ukrainos Radoje Jevgenijus Carkovas.
M. Eidukonis