Ramus ir mažakalbis legendinio Arvydo Sabonio sūnus Domantas prisipažįsta esąs drovus už aikštės ribų, tačiau aikštėje tarsi pamojus burtų lazdele 211 cm ūgio ir 110 kg svorio dvidešimtmetis visiškai pasikeičia – tampa pasiaukojamai dėl kiekvieno kamuolio kovojančiu ir iš žaidimo malonumo riaumojančiu liūtu, draskančiu bet kokias varžovų pastangas jį sustabdyti.
Antrus metus JAV Gonzagos universiteto komandai „Bulldogs“ atstovaujantis Domantas per sezoną tapo kone didžiausiu ekipos ramsčiu. Jo statistikos rodikliai šoktelėjo iki ribos, kai norom nenorom suploji iš nuostabos rankomis. Šį sezoną jis vidutiniškai per rungtynes pelno 17,4 taško ir atkovoja 11,6 kamuolio. Jo kraityje jau 20 pelnytų dvigubų dublių.
Domanto Sabonio statistikos Gonzagos universitete palyginimasInfographic
Nenuostabu, kad Gonzagos universiteto komandos treneris Markas Few pačios geriausios nuomonės apie lietuvį: „Jis visuomet klauso patarimų ir turi nuostabią darbo etiką. Kai sudedi tai su greitu mąstymu, atrodo, kad krepšininko galimybių ribos – kažkur danguje.“
Jono Kazlausko pagyros
Praėjusią savaitę JAV viešėjęs Lietuvos krepšinio rinktinės strategas Jonas Kazlauskas susitiko ne tik su NBA bokštais Jonu Valančiūnu ir Donatu Motiejūnu, bet ir stebėjo D. Sabonio žaidimą. Apie pastarąjį kalbėjo su pasigėrėjimu.
„Jie labai patenkinti Domantu – laiko jį komandos lyderiu. Ir jis tikrai gerai žaidžia, galingai, yra dominuojantis krepšininkas. Matėme, kad jis tikrai tvirtėja, tobulėja, gal, net sakyčiau, ūgtelėjo šiek tiek tiesiogine prasme. Tame fronte viskas gerai“, - teigė J. Kazlauskas.
Trenerio pastaboms pritarė ir aktyviai naujienomis už Atlanto besidomintis krepšinio komentatorius Rytis Vyšniauskas: „Domanto patobulėjimas akivaizdus tiek statistikos rodikliuose, tiek žaidimo įgūdžiuose. Kai jis žaidė Eurolygoje, Malagos ekipoje, neturėjo stabilaus metimo. Dabar užtikrintai atakuoja iš vidutinio nuotolio, baudos metimų pataikymas pagerėjo. Pastebiu labai gerą darbą kojomis tiek gynyboje, tiek puolime. Tai jam leidžia turėti platų klaidinančių judesių arsenalą po krepšiu. Aukštaūgiui dabar svarbu pataikyti iš toli. Matosi, kad Domantas su tuo dirba.“
Tobulėjimo paslaptis - Amerikoje
Kas lėmė tokį sėkmingą D. Sabonio tobulėjimo sprintą? Anot R. Vyšniausko, su Lietuvos rinktine pernai Europos čempionate psichologiškai sutvirtėjęs puolėjas už Atlanto gauna tai, ko negautų Senajame žemyne: „Ten patobulino tuos elementus, į kuriuos treneriai Europoje nebūtų net dėmesio atkreipę. Jis ten daug dirba individualiai.“
Tv3.lt kalbintas „Boston Celtics“ ir Lietuvos nacionalinės ekipos skautas Benas Matkevičius individualias treniruotes pabrėžė kaip esminį skirtumą tarp krepšinio Europoje ir Amerikoje. „Pavyzdžiui NBA prieš ir po treniruotės su žaidėjais dirba asmeniniai treneriai, tobulinantys su krepšinkais individualius veiksmus“, - pasakojo jis.
Anot B. Matkevičiaus, Europoje tiesiog per maži biudžetai, kad tai galėtų įgyvendinti, asistentai apkrauti darbais, turi tris ar keturias užduotis ir savo laiką paskirsto atitinkamai. „NBA tam samdomi treneriai, gaunantys atskiras užduotis. Kasmet ateina į lygą daug jaunų žaidėjų, su jais dirbama ne tik aikštėje. Pavyzdžiui, skiriama laiko video peržiūroms su žaidėju, mokinama iš klaidų. Europoje tai neįprasta“, - tvirtino jis.
Sėkmė merkia akį
„Europietiško ir JAV krepšinio žaidimo skirtumai bei pats D. Sabonio tobulėjimas yra viena pusė, kita - Gonzagos komandoje susiklosčiusios aplinkybės“, - pastebi krepšinio analitikas Erildas Budraitis.
Anot jo, vienas pagrindinių 2014-2015 metų sezono „Bulldogs“ žaidėjų Kevinas Pangosas sėkmingai pradėjo profesionalo karjerą, o starto vidurio puolėjas Przemekas Karnowskis dėl nugaros skausmų šį sezoną baigė dar lapkritį.
„Iškritus P. Karnowskiui, D. Sabonis pateko į startinį penketą, o lietuvio minučių skaičius išaugo beveik trečdaliu. Gonzagai netekus dviejų svarbių žaidėjų, kurie pernai kartu atlikdavo vidutiniškai 15,5 metimo, dalį atsakomybės perėmė D. Sabonis, kuris sėkmingai tvarkosi su vieno komandos lyderių vaidmeniu“, - vertino E. Budraitis.
Ar D. Sabonis tarp geidžiamiausių?
Kokios D. Sabonio savybės ir įgūdžiai daro jį aikštėje sunkiai sulaikomu? „Jis išsiskiria savo aikštės matymu, sugebėjimu kurti atakas, ne tik atkovoti kamuolius ar užbaigti atakas. Domantas - universalus, gali asistuoti, taip pat gerai „skaito“ žaidimą, - vardijo R. Vyšniauskas. – Ar tai tėvo genai? Neabejotinai. Manau, net jei ir trečias sūnus, nežaidžiantis krepšinio, išbėgtų į aikštę, taip pat tuo pasižymėtų.“
Ko reikia NBA komandoms, kokie žaidėjai yra geidžiamiausi? „Pagrindinė savybė, į kurią NBA skiria dėmesį – fiziniai duomenys. Kuo ilgesnės rankos, tuo įdomiau. Atletiškumas, greitis, sprogstamoji jėga ir t.t. Žinoma, to neužtenka, jei nėra talento. Svarbu ir charakterio savybės“, - tikino „Boston Celtics“ skautas B. Matkevičius.
„Aukštaūgiai, galintys žaisti tiek ketvirtu, tiek penktu numeriu, patys geidžiamiausi. Jie gali tampyti gynybą ties perimetru. Dėl to taip daug ir dirba Domantas su metimais iš toliau. Jo šansai labai geri NBA naujokų biržoje. Kaip įsitvirtins – jau priklausys nuo aplinkybių. Universitetas stiprus, jis yra skautų radare ir ne vienas iš Gonzagos pateko į NBA“, - pastebėjo R. Vyšniauskas.
Tarp garsiausių vardų, į NBA patekusių iš Gonzagos universiteto, yra NBA legenda Johnas Stocktonas, kartu su Karlu Malone‘u „Utah Jazz“ klube sudaręs visų laikų lygos geriausią krepšininkų duetą ir Pranūzijos rinktinės narys Ronny Turiafas.
2016 metų NBA Naujokų biržoje D. Saboniui prognozuojami šaukimai nuo 13-os (NBADraft) iki 24-os (Draftexpress) vietų.
Trūkumai neleis kilti aukščiau?
Vienas žinomiausių Rusijos krepšinio specialistų komentatorius Vladimiras Gomelskas neseniai žiniasklaidoje tvirtino, kad vargu ar Domantas tinka NBA. Krepšinio analitikas E. Budraitis neabejoja, kad Lietuvos krepšinio legendos sūnus turi didžiulį potencialą tapti žvaigžde Europoje, tačiau skeptiškai vertino jo galimybes NBA.
„Domantas turėtų būti pašauktas pirmajame NBA naujokų biržos rate dėl savo išskirtinių charakterio savybių, gero kovojimo dėl kamuolių, galimybių užbaigti metimus abiem rankomis. Bet spėčiau, kad NBA loterijos šaukimą (TOP 14) turinčios komandos bus skeptiškos dėl D. Sabonio kūno sudėjimo, fizinių savybių, negalėjimo išplėsti puolimo“, - vertino jis.
Krepšinio analitiko nuomone, loterijos šaukimus turintys klubai ieškos žaidėjų, galinčių artimiausiais metais žaisti startiniame penkete arba ketvirtų numerių, galinčių išplėsti puolimą ir žaisti prie tritaškio linijos. „D. Sabonis kol kas tokių įgūdžių neturi, o lietuvio galimybės tapti laiminčio NBA startinio penketo nariu kol kas atrodo labai ribotos“, - teigė pašnekovas.
Pavardė nepadės
Galbūt Domantui galėtų padėti jo pavardė? Jo tėvas paliko gilų pėdsaką NBA lygoje ir pateko į Šlovės muziejų. „Pavardė turi daug įtakos ryšiams, prideda svorio – juk žinoma, kas tu toks, iš kur kilęs ir kas tave išaugino, bet skautai žiūri į žaidimą“, - aiškino R. Vyšniauskas.
„Jeigu D. Sabonis įrodytų, kad gali stabiliai atakuoti už baudos aikštelės ribų, tai pakeltų aukštaūgio vertę, jei ne, aukštesnis nei TOP 15 šaukimas būtų didelė staigmena“, - neabejojo E. Budraitis.
Kad ir kaip ten būtų dėl NBA naujokų biržos D. Sabonis kol kas galvos nesuka. Jis sėkmingai prasibrovė su „Bulldogs“ į NCAA pagrindinį turnyrą, kuriame dėl trofėjaus kovos 68 komandos. „Kovo beprotybė“ prasidės kovo 15 dieną, NCAA čempionai paaiškės Hjustone balandžio 4 dieną.
Pernai D. Sabonis su „Bulldogs“ nužygiavo iki NCAA ketvirtfinalio. „Lemiamas NCAA rungtynes paprastai laimi komandos, kurių žvaigždės yra gynėjai, bet D. Sabonis kels problemų visiems varžovams“, - tikino prestižinis JAV sporto leidinys „Sports Illustrated“.
Gonzaga's Domantas Sabonis w/ the @WCChoops trophy and his dad, former Portland @trailblazers center Arvydas Sabonis pic.twitter.com/PQxiRzognC
— Stefanie Loh (@StefanieLoh) March 9, 2016