• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Tu nepasisamdysi nieko kito daryti atsispaudimus už tave“ − Džimas Ronas (Jim Rohn), savo jėgomis iškilęs milijonierius, sėkmės mokytojas bei filosofas.

REKLAMA
REKLAMA

Šiame, keturių dalių straipsnių cikle nenurodinėsiu kaip gyventi paaugliams, nes kiekvienas iš jūsų tai išmano pats. Pastebėjau, kad yra labai aiškių tendencijų, modelių ir panašumų visų tų, kuriems sekasi, gyvensenoje. Jie visi yra įgiję labai panašių įgūdžių bei įpročių, ir mes viso to galime išmokti.

REKLAMA

Neseniai į rankas paėmiau naują leidyklos „Alma Littera“ išleistą knygą „Sėkmės principai paaugliams“. Vos paskaitęs, susižavėjau. Baigęs skaityti nuliūdau, kad ji nebuvo išleista prieš gerą penkmetį, kai pats buvau paauglys. Tokia knyga anuomet būtų man labai pagelbėjusi.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, nusprendžiau suteikti pagalbos ranką dabartiniams paaugliams, šio portalo skaitytojams. Noriu pasidalinti kai kuriomis knygos vietomis, kurios privertė dar kartą (net nebe paauglį) permąstyti savo gyvenimo būdą bei tikslus.

Nebe reikalo pirmąją iš keturių dalių pradėjau garsaus Jungtinėse Valstijose guru Džimo Rono citata, kuri aiškiai signalizuoja, jog patys esate atsakingi už savo gyvenimą. Tikrai nebūčiau pasakęs geriau. Visus toliau aprašytus mano principus turi taikyti pats. Niekas kitas už tave to nepadarys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prisiimk atsakomybę už savo gyvenimą

Tai gali nuskambėti pernelyg paprastai, tačiau jeigu norite, kad Jums sektųsi, uždirbtumėte daug pinigų, įgytumėte kitų pagarbą ir tiesiog smagiai gyventumėte, turite prisiimti 100% atsakomybės už visa, ką gyvenime veiki ir ką patiri.

REKLAMA

Juk dauguma iš mūsų esame kaltinę ką nors išoriniame pasaulyje dėl mums nepatinkančio savo gyvenimo. Kaltiname tėvus, mokytojus, draugus, televizijos kanalą, orus, kartais net ir horoskopą! Ir dažniausiai patys to nepastebime. Tikrieji vargai su kuriais susiduriame, paprastai siejasi su mūsų „išoriniu pasauliu“. Dažnai mes bijome įžvelgti visų savo problemų priežastį − save.

REKLAMA

Žinoma, mes visi patirsime napakartojamų išmėginimų, kurie atsiras be mūsų valios, tačiau prisiimti atsakomybę reiškia, kad su savo bėda nesusigyvename, kad nesistengiame jos nepaisyti, neverkšlename ir nieko pasaulyje dėl savo išgyvenimų nekaltiname. Prisiimti atsakomybę reiškia, kad imamės valdyti savo mintis ir veiksmus bei darome viską, kad reikalai taisytųsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokius du dalykus padaryti lengviausia, kai negauname norimų rezultataų? Atsakymai: 1) perkelti kaltę kam nors kitam, gyvam ar negyvam objektui; 2) reikšti nepasitenkinimą nesėkme. Visi esame nusižengę dėl šių abiejų dalykų. Kiekvienas pakankamai drąsus prisipažins, kad ir jam yra tekę įkliūti į šiuos spąstus.

REKLAMA

Prisiimti atsakomybę, reiškia nekaltinti kitų žmonių ar aplinkybių. Kaltinimas, iš tikrųjų, yra teisinimosi forma. Galimybė susigalvoti priežastį, kodėl nepavyko ir, kaip tu jau atspėjai, mus tik suvaržo. Užuot baksnojęs pirštu į kitus, rodęs, kas kaltas, verčiau tuo pirštu kasykis pakaušį ir sugalvok naują sprendimą.

REKLAMA

Antroji kliūtis yra skundimasis ir nepasitenkinimas. Pažvelk į šį reikalą kitaip: žmonės paprastai skundžiasi tokiais sunkumais, kuriuos jie tikrai galėtų kaip nors įveikti. Nesiskundžiame tuo, ko pakeisti neturime galios. Ar girdėjai, kad kas nors skųstųsi žemės trauka? Dar ko!

Štai nepagražinta tiesa: tas aplinkybes, kuriomis rimtai skundžiamės, pakeisti mes turime galios... bet nutariame nekeisti. Visada galime mokytis daugiau, valgyti sveikiau, pereiti į kitą mokyklą, sunkiau dirbti, ilgiau sportuoti, pasirinkti geresnius draugus ir suteikti savo protui kitokių, reikalingesnių žinių. Taip, tokią galią mes turime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norėdamas gauti ko nori, žmogus turi pasikeisti, be to, šitokie veiksmai pavojingi. Daugumai žmonių pavojus netekti draugų, likti vienam arba sulaukti kitų žmonių griežto vertinimo yra daug baisiau, negu nieko neveikti ir tiesiog leisti savo gyvenimui klostytis pačiam.

Kada prisiimame atsakomybę ir ką nors keičiame, rizikuojame patirti nesėkmę, susivaidyti ar suklysti... Ir daugelį mūsų sulaiko tų dalykų baimė. Vadinasi, norint išvengti daugelio nemalonių emocijų, išgyvenimų, lengviau yra nieko nesiimti, kaltinti kitus ir skųstis. Jei panorėsi iš ten, kur esi, atsidurti ten, kur nori būti, reikės šiek tiek rizikuoti. Tačiau toks jau yra gyvenimas.

REKLAMA

Nuspręsk, ko tu nori

Klausimas: kokia pagrindinė priežastis lemia, kad gyvenime nepasiekiama to, ko iš tikrųjų norima? Atsakymas: pirmiausia tai nežinojimas, ko iš tikrųjų norima! Kebliai pasijuntame − nesame parengti atrasti, ko norime iš gyvenimo.

Ką nori pasiekti? Ką nori patirti? Su kuo nori susipažinti? Kokius daiktus tau patiktų turėti? Kuo nori tapti? Ką iš tikrųjų tau reiškia sėkmė? Daugumau mūsų šie klausimai tikrai sunkūs... ypač jeigu nesame įpratę apie juos galvoti. Tačiau yra priemonių, kurie padės surasti savo unikalius atsakymus į tokius klausimus.

REKLAMA

Pasižiūrėk į reikalą štai kaip: įsivaizduok, jog tavo naujajame automobilyje įtaisyta puiki padėties nustatymo sistema (GPS). Ji gali tiksliai parodyti visą kelią iki ten, kur nori nuvažiuoti, − labai prašom! Tačiau kokia nauda iš visos šitos įmantrios technikos, jeigu tu negali jai suteikti informacijos, kur nori nuvažiuoti?

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu nežinai, kur važiuoti, viskas beprasmiška, tiesa? Na, turi nuosavą padėties nustatymo sistemą savo smegenyse, panašią kaip automobilio GPS, ir toji vidinė sistema veikia visai taip pat. Tu turi jau nurodyti kelionės tikslą! Tavo gyvenimo kelionė (kaip ir tavo kelionė automobiliu) priklauso nuo tavo apsisprendimo, ko tu nori iš kur tu nori keliauti.

Gerai, gana kalbų. Imkimės darbo. Aptarėme, kaip svarbu žinoti, ko tu nori, tačiau kaip tau išsiaiškinti, ko nori? Pirmiausia reikia pasiimti rašiklį, lapą popieriaus ir susirasti kampelį, kur niekas neblaškytų. Tau reikės mažiausiai dvidešimties ar trisdešimties minučių. Skirk šį laiką sau.

Raginu jus užsirašyti savo mintis, kad ir kokios jos tau ar kam nors kitam atrodytų juokingos ar pernelyg drąsios. Nereikia galvoti per daug rimtai − pajusk malonumą. Juk vis dėlto tu šitaip peržvelgti ateities gyvenimo malonumus.

Visų pirma, jūsų emocinis lygmuo. Tavo jausena yra svarbiausias dalykas sėkmei pasiekti. Kaip tu norėtum, kad žmonės apibūdintų tavo asmenybę? Kaip linksmą, gyvą, nuotaikingą, kūrybingą, aistringą, draugišką?

Antra, materialūs daiktai. Jie, tegu, jokiu būdu nebūna vieninteliai mūsų dėmesio centre, tačiau gali mums padėti tapti veikliais ir paskatinti sunkiai dirbti. Na, tai kokius „daiktus“ tu norėtum gyvenime turėti? Naują automobilį? Gražius namus?

REKLAMA

Trečia, asmeninis lygmuo. Šis punktas, tikriausiai, pats svarbiausias, nes tai, kas tu esi, daugiausia ir nulemia tavo gyvenimo kokybę. Kokiu žmogumi tu nori tapti po dviejų ar penkerių metų? Kaip tave vertins kiti? Ką jie apie tave sakys?

Ketvirta, piniginiai bei finansiniai tikslai. Pinigai visada siejasi su stipriomis emocijomis, tačiau finansiškai klestintys žmonės labai ramiai sprendžia, kaip savo pinigus leis ir kaip užsidirbs, nes jie aiškiai žino, ko nori.

Žilvinas Jogėla

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų