Rytinis pykinimas kartais tampa pačiu slogiausiu nėštumo prisiminimu. Jis gali ne juokais išsekinti. Ar įmanoma patikėti, jog šis reiškinys gali turėti ir savo teigiamą pusę? Taip! Naujausių mokslinių tyrimų išvadose teigiama, esą moterims, kurias vargino rytinis pykinimas, yra didesnė tikimybė susilaukti protingų atžalų.
Manoma, kad rytinis pykinimas kamuoja beveik 90 ar net 100 proc. nėščiųjų. Tiesa, ne visas vienodu inetnsyvumu ir vienodai ilgai. Dauguma aiškiausiai pykinimo simptomus jaučia rytais, o kitoms tai tampa kiaurą parą trunkančiu nemalonumu. Paprastai pykinimas prasideda antrą-trečią savaitę po pastojimo ir pasibaigia sulig pirmuoju nėštumo trimestru, bet kai kurioms moterims gali tęstis ir antrąjį trimestrą. Kai kada simptomai gali būti labai rimti (svorio kritimas ir dehidratacija, kartais lemiantys keletą savaičių ligoninės palatoje), tačiau, laimė, dažniausiai tai tebūna greitai preinantis reiškinys.
Kol kas dar niekas iki galo taip ir neišsiaiškino, kas būtent sukelia rytinį pykinimą ir kodėl vienos moterys jo beveik nejaučia, o kitas jis vargina labai intensyviai. Labiausiai jį linkstama sieti su moters organizme vykstančiais hormoniniais pakitimais. Pasak kitos teorijos, pykinimo intensyvumas gali priklausyti ir nuo to, ką moteris valgo ir kaip jos kūnas bei naujoji gyvybė reaguoja į su maistu organizmo pasisavinamas medžiagas.
Vienos Toronto (Kanada) ligoninės medikai moksliniais tyrimais įrodė, jog vidutinis, ne itin varginantis rytinis pykinimas gali būti geras ženklas vaisiui. Iki šiol gana ilgai vadovautas nuomone, jog rytinis pykinimas – normalios nėštumo eigos požymis. Įrodyta, kad moterims, jaučiančioms rytinį pykinimą, yra mažesnė persileidimo tikimybė, jų išnešioti kūdikiai rečiau turi įgimtų širdies ir kraujagyslių sistemos anomalijų. Naujausia studija šias žinias dar papildo: pasirodo, rytinio pykinimo vargintų moterų kūdikiai rečiau turi neurologinių sutrikimų.
Tačiau kad ir kokias paguodžiančias išvadas beskelbtų mokslininkai, kai pykinimo ir vėmimo priepuoliai sutrikdo įprastą gyvenimo ritmą – džiaugsmo mažoka. Kaip palengvinti simptomus?
1. Viena populiariausių priemonių nuo rytinio pykinimo laikomas imbieras. Tik ne gaminiai su šiuo prieskoniu, o pati imbiero šaknis, švieži jos gabalėliai. Gerkite šviežio imbiero arbatą, užtarkuokite jo ant daržovių, vaisių salotų.
2. Pakeiskite vitaminus, kuriuos geriate, kitais. Arba gerkite juos kitu laiku. Didelis kiekis geležies vitaminuose gali nėščiosioms paaštrinti rytinį pykinimą. Pirmąjį nėštumo trimestrą pasirinkusi mažiau geležies turinčius vitaminus, jei jums negresia anemija, galite sušvelninti ir rytinio pykinimo simptomus. Taip pat jei vargina rytinsi pykinimas, vitaminus gerkite ne rytais, o dieną ar net vakare, neužsigerdama vandeniu – prarykite juos su šaukštu vaisių tyrelės ar jogurto.
3. Jei pykina užuodus gaminamo maisto kvapus, geriausias patarimas – jų vengti: valgyti ne namuose ar bent jau ne tame kambaryje, kur buvo gamintas maistas. Taip pat pačiai negaminti maisto, valgyti daugiau neapdorotų produktų, kurie neskleidžia aštrių kvapų.
4. Prie lovos laikykite pakelį krekerių, jų užvalgykite prieš atsikeldama iš lovos, tada dar 15-20 minučių pagulėkite.
5. Nebūkite alkana. Valgykite po nedaug, bet dažnai. Tačiau ir nepersivalgykite. Visos porcijos turėtų būti nedidukės.
6. Skysčius gerkite ne valgydama, o pavalgiusi – praėjus maždaug valandai po valgio.
7. Stenkitės įsiklausyti į savo vidinius pojūčius ir rinktis tuos produktus, kurių norisi labiausiai, bei vengti tų, kurie stiprina pykinimą.
8. Valgykite daugiau neskaldytų grūdų produktų, baltymų, šviežių vaisių ir daržovių.
9. Siūloma atsisakyti baltojo cukraus, kofeino. Venkite riebių ir aštrių patiekalų, taip pat patiekalų, turinčių specifinius, stiprius kvapus (pvz. troškintų kopūstų, garnyro su keptais svogūnais ir pan.).
10. Nešiokitės rankinėje vatos gumulėlį, suvilgytą levabndų arba pipirmėčių eteriniu aliejumi, kad prireikus turėtumėte po ranka ką pauostyti – šie kvapai slopina pykinimą.