Kaip išgyventi laiką, kai mažoji mamos mergaitė staiga tampa abejinga ir pikta paaugle? Psichologai įvardija keletą pagrindinių skundų, kuriuos dažniausiai išgirsta iš mamų, auginančių paaugles dukras.
„Ji pradėjo blogai mokytis“
Ko daryti negalima:
Nuolat priminti, kad pradinėse klasėse dukra buvo pirmūnė, nes būtent nuo šio savo amžiaus periodo paauglė labiausiai stengiasi atsiriboti. Nepadės ir pavyzdžiu rodomos jos geriau besimokančios klasiokės. Nieko nelaimėsite, jei imsitės itin griežtų priemonių kovojant su prastėjančiais mokslo rezultatais. Beje, mokslo rezultatai blogėti gali ir dėl rimtų priežasčių: hormonų pokyčių augančiame organizme, streso, ligų.
Ką reikia:
Būkite supratinga, juk ir pati ne visada jaučiatės darbinga, ypač kai patiriate stresą. Stebėkite, kad vaikas netaptų visiškai apatiškas. Paauglė turėtų kuo nors domėtis, ir tai gali būti nebūtinai su mokslais susiję dalykai. Nepakenks vizitai pas ginekologą, endokrinologą ir neurologą.
„Ji tapo storžieve, nuolatos atsikalbinėja“
Ko daryti negalima:
Nusileisti iki rietenų su paaugle dukra lygio, nes tokiu atveju situacija tik blogės. Kivirčo metu neužgauliokite ir nepravardžiuokite savo atžalos. Neverta ir apsimesti įžeistai, prašyti gailestingumo, juo labiau priminti senas nuoskaudas − tokiame amžiuje, teigia psichologai, vaikai yra emociškai kurti.
Ką reikia:
Jokio grubumo. Su tuo reikia kovoti, nes tai gali tapti įpročiu visam gyvenimui. Jeigu jūsų dukra grubiai su jumis kalba, tiesiog imkite ir užtilkite − ir ne valandai dviem, o kol jūsų vaikas supras, kad niekaip kitaip situacijos nepataisysi, tik atsiprašymu. Jeigu sunku visiškai nebendrauti, kalbėkite tik esant reikalui ir šaltai.
„Ji visai nebeklauso mano patarimų“
Ko daryti negalima:
Girtis gyvenimiška patirtimi, gąsdinti, jog be jūsų patarimų ji prapuls. Atsitikus kokiai nors nemaloniai situacijai kartoti: „Ar aš tau nesakiau“.
Kiekvienas paauglys yra įsitikinęs, kad viską supranta ir žino daug geriau už bet kurį suaugusįjį, juo labiau tėvus. Ir kovoti su šiuo įsitikinimu tas pats kaip su vėjo malūnais. Tačiau paauglė dažnai pati pastebi, kad jos tiesos ne visada yra priimamos. Tokie prieštaravimai dažnai kamuoja paauglius ir neretai tampa visų konfliktų priežastimi.
Ką reikia:
Padėkite vaikui išspręsti vidinį konfliktą taip, kad jis manytų, jog pats rado problemos sprendimo būdą. Galbūt tokiu būdu jūs šiek tiek paveiksite dukters požiūrį į tam tikrus dalykus. Tačiau ne visam laikui. Yra žmonių, kurie visą gyvenimą nėra pratę paisyti kitų nuomonės, o juo labiau tėvų. Pati pagalvokite: negi pritariate viskam, ką sako ar daro jūsų mama?..