Yra daugybė priežasčių, dėl kurių reikėtų ieškoti psichologo pagalbos. Visų jų veikiausiai nepavyktų išvardyti. Dažniausiai jos ieškoma, kai kyla sunkumų bendraujant su artimais žmonėmis ar kai išvis nepavyksta užmegzti artimų ryšių; kai nepavyksta rasti darbo arba norima padaryti stulbinamą karjerą; kai sunku pasirinkti iš dviejų blogybių mažesnę ar kai tenka iš dviejų sėkmių rinktis didesnę; kai dėl žalingų įpročių, baimių, depresijos nepavyksta pilnavertiškai gyventi, arba kai daug pasiekus vis dar sunku sutarti su savimi ir norima tobulėti kaip asmenybei, stiprinti intuiciją ir plėsti akiratį.
Priežasčių, paskatinusių kreiptis į psichologą, gali būti ir daugiau. Juk kiekvienas žmogus – individualus, tad ir jų problemos negali būti trafaretinės. Viena aišku - jei manote, kad pokalbis su psichologu gali būti naudingas, neatidėliokite jo. Įsitikinęs, jog kreipėtės be reikalo, prarasite labai mažai - gal kokią valandą savo brangaus laiko, o laimėti galite daug.
Psichologo ir paciento ryšys Iš nurodytų priežasčių akivaizdu, jog psichologo ryšys su konsultuojamuoju itin asmeniškas. Tačiau drauge joks psichologas negali pasakyti žmogui, kaip šiam gyventi. Bet gali padėti rasti sprendimą, geriausiai atitinkantį konsultuojamojo asmenybę ir galimybes.
Psichologas dažnai tik užduoda klausimus. O atsakymo į juos, remdamasis savo gyvenimiška filosofija, ieško pats konsultuojamasis. Po to, kai atsakymas tarsi rastas, psichologas vėlgi padeda geriau suvokti vienokių ar kitokių sprendimų padarinius, galimą jų įtaką konsultuotam žmogui ir jį supantiesiems.
Geriausiai suprasime, kaip vyksta psichologinis konsultavimas, išsiaiškinę, į ką toks pokalbis nepanašus. Manau, jog lankėtės pas gydytoją ar juristą. Tokio apsilankymo metu specialistas pataria, nurodo, rekomenduoja. Iniciatyva yra specialisto rankose. Susitikęs su psichologu Jūs pasirinksite pokalbio temą, Jūs turėsite parodyti iniciatyvą spręsdamas savo problemas.
Psichologas Jus atidžiai išklausys ir skatins geriau suvokti savo jausmus. Todėl neskubės guosti. Skirtingai nei Jūsų draugai, nebandys pralinksminti, kai Jums bloga. Taip psichologas elgsis todėl, kad neigiamos emocijos, kenksmingos įtaigos neišnyksta, jas bandant „pamiršti".
Psichologas besąlygiškai priima konsultuojamąjį tokį, koks šis yra. Tai padeda pastarajam susitaikyti su pačiu savimi, padeda suvokti savąją vertę. O save vertinantis žmogus tampa atsakingas už likimą, nebeieško kaltų dėl nesėkmių.
Ar konsultavimas internetu prilygsta realiam? Šiandien gyvename interneto klestėjimo amžiuje, tad žmonės kone visas paslaugas pageidauja gauti virtualiai. Taip, tai patogu, greita. Bet ar visose srityse internetas atstoja paprastą bendravimą? Paaiškinimas, dėl kokių priežasčių verta pasikalbėti su psichologu, kartu yra ir paaiškinimas, kodėl su juo reikia susitikti tiesiogiai.
Bet tai ne vienintelė priežastys apsilankyti psichologo kabinete realiai. Daugelis žmonių apsimeta, kad jų protas valdo kūną. Konsultuojantis internetu galima ir toliau apsimetinėti, nebijant, kad neatsargus gestas išduos slaptas mintis. Susitikus su psichologu tiesiogiai, to padaryti nepavyks. Kai konsultuojamasis trenks kumščiu į stalą ir suriks: „Aš visiškai nepykstu", jam teks paaiškinti, ar ir jo kūnas, jo protas „nepyksta". Galbūt ne vienas susitikimas su psichologu bus skirtas išmokti suvokti savo kūno signalus.
Svarbu pažymėti, jog psichologinės konsultacijos visada konfidencialios. Psichologas neskelbs to, ką papasakosite apie save. Todėl galėsite būti savimi ir jaustis saugus nusiimdamas tas kaukes, kurias užsidedate bendraudamas su kitais, o kartais ir su savimi.
Tikriausiai dabar nors kiek aiškiau, kodėl tikrai veiksmingos konsultacijos, kuri iš esmės pakeistų žmogaus savijautą be atviro, drąsaus susitikimo su psichologu ir jam padedant - su „pamiršta", „nepripažįstama" savo asmenybės dalimi, - vargu ar galite tikėtis.
G. Navaitis