Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) sukelia karpas, o tam tikra šio viruso padermė sukelia genitalijų karpas, kurios yra genėtinai lengvai pastebimos. Jos atrodo kaip maži gumbiukai, kurie dažniausiai turi netaisyklingą, žiedinį kopūstą primenantį paviršių. Karpos spalva ir forma priklauso nuo to, kokioje kūno vietoje ji yra. Skirtingai nei vyrai, kuriems genitalijų karpos išsivysto tik ant genitalijų paviršiaus, moterys taip pat gali turėti karpų makšties viduje.
ŽPV sukeliamos ar su ŽPV infekcija susijusios ligos:
- Odos: paprastosios, plokščiosios karpos;
- Gleivinių papilomatozė;
- Genitalijų: smailiagalės kondilomos.
Simptomai
Genitalijų karpų simptomai yra mažai pastebimi, išskyrus pačios karpos atsiradimą. Kai kurie žmonės patiria dirglumą ir niežulį aplink paveiktą sritį. Dažniausiai paveikiamos moterų vietos yra vulva ir tarpvietė. Genitalijų karpos taip pat gali atsirasti ant makšties, kaklelio ir išangės. Vyrams karpos dažniausiai atsiranda ant varpos galvutės, apyvarpės ir šlaplės angos, kapšelio ir išangės. Vyrams ant varpos galvutės kartais atsiranda šviečiantys spuogeliai, vadinami „perliniais spuogeliais“, kurie yra normalūs ir neturi būti maišomi su karpomis. Daugelis žmonių gali turėti genitalijų karpų (ŽPV) padermę be jokių simptomų. ŽPV užsikrėtęs žmogus, virusą platina kontaktiniu arba lytiniu keliu, infekcija iš motinos gali būti perduota naujagimiui gimdymo metu.
Plitimas
ŽPV yra itin užkrečiamas ir dažniausiai yra perduodamas intymaus kontakto tarp drėgnų paviršių metu (oralinio, makšties sekso metu).
Gydymas
Gydymas gali būti daug pastangų reikalaujantis procesas, nes kaip ir visos karpos, genitalijų karpos turi tendenciją pasikartoti. Yra keletas gydymo būdų, todėl dėl geriausiai jums tinkančio pasikonsultuokite su gydytoju.
Karpų gydymas
- Vietinis - naudojamos keratolitinės medžiagos, tirpdančios raginį odos sluoksnį (tepalai, lakai ir pleistrai su salicilo arba pieno rūgšties tirpalais, citotoksiniai preparatai (podofilino tirpalas arba kremas), 5-Fluoruracilo kremas, imunomoduliatoriai (imiquimodo kremas).
- Chirurginis – karpos šalinamos elektrokoaguliacija, lazeriu, šaldant skystu azotu.
- Bendras – karpoms išplitus ar atsikartojant, skiriami imunomoduliatoriai antivirusiniai vaistai bei stiprinamas imunitetas.
Lytinių takų kondilomomų gydymas
Pradinėje ligos stadijoje taikomas vietinis gydymas (pvz., fluoruracilo tepalu). Procesui išplitus gali būti naudojama:
- elektrokoaguliacija (prideginimas),
- kriodestrukcija („prišaldymas“ azotu),
- terapija lazeriu,
- chirurginis išpjovimas.
Lytinių takų kondilomų atsiradimo atveju, patartina ir lytinio partnerio apžiūra bei gydymas, jei pastebimi analogiški odos ir gleivinių pažeidimai. Po gydymo liga gali kartotis, todėl reikia reguliariai lankytis pas gydytoją specialistą (dermatovenerologą, ginekologą, urologą).
Kaip apsisaugoti?
Norint išvengti karpų atsiradimo, reikia laikytis asmens higienos – dažnai plauti rankas ir kojas, kasdien keisti kojines, naudotis tik savo rankšluosčiu. Taip pat riziką mažina saugūs lytiniai santykiai.
visospozos.lt inf.