Pradėję nuo spalio viduryje vykusio mitingo, kuriame protestavo prieš ydingą bendrovės valdymą „Vilniaus viešasis transportas“ profesinės sąjungos atstovai jau imasi ir ryžtingesnių veiksmų. Neseniai išplatintame viešame jų kreipimesi į sostinės gyventojus ir miesto svečius pranešama apie organizuoja įspėjamąjį dviejų valandų streiką lapkričio mėnesio 14 d. nuo 4 val. 30 min., iki 6 val. 30 min.
Dvi valandas bus teikiamos minimalios keleivių pervežimų paslaugos ir iš apie keturi su puse šimto tuo metu išvykstančių autobusų ir troleibusų į gatves išvažiuos 126. Po 6 val. 30 min. visi vairuotojai atvykę į tuo metu pagal grafiką numatytą maršruto vietą, dirbs įprasta tvarka. Taip pat bus paskelbti streiko valandomis kursuosiančio transporto grafikai.
Kaip pažymėjo Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų federacijos vadovas Jonas Petraška, įspėjamasis streikas visuomet yra švelnesnio pobūdžio. Juo tik siekiama parodyti, kad darbuotojų ketinimai yra rimti. Anot jo, ankstyvas rytas pasirinktas todėl, kad tuo metu visas transportas yra parkuose ir nėra būtinybės stabdyti autobuso ar troleibuso tiesiog gatvėje.
„Žmonės bus įspėti apie tai iš anksto, todėl bus tam pasiruošę. Gali išeiti vėliau į darbą, ar vykti kur jiems reikia. Nuostolis bus tikrai nedidelis, juolab, kad mes sutikome, jog 30 proc. transporto priemonių į gatves visgi išvažiuotų“, − kalbėjo profesinių sąjungų vadovas pridurdamas, kad toks yra šiuo metu galiojantis susitarimas, tačiau tuo atveju jei bus sulaukta spaudimo ar provokacijų sąlygos gali keistis.
Seks ar ne įspėjamąjį „Vilniaus viešojo transporto“ profesinės sąjungos signalą kitas streikas priklausys nuo to, kokia bus reakcija į pirmąjį mėginimą. Anot J. Petraškos, jei nebus vykdomi reikalavimai sprendžiama naujo streiko rengimo galimybė. Nors tikslios įgyvendinimo priemonės būtų sprendžiamos kolektyviai, gali nutikti ir taip, kad viešasis transportas sostinėje sustotų dienai ar dviems.
„Paskutinės derybos vyko dėl streiko procedūrų. Kol kas mums daugiau nieko nesiūlo, o variantas, pagal kurį gautume tik ketvirtadalį to, ką norime gauti jau šiais metais, mūsų netenkina. Apie tolimesnius reikalavimus galime kalbėti ir vėliau, tačiau jie nesugebėjo įgyvendinti ir pradinių mūsų sąlygų. Mes nieko nekaltiname, tačiau reikalaujame to, kas mums priklauso“, − komentavo J. Petraška.
Balsavime, kurio metu buvo sprendžiamas streiko klausimas, anot transporto profesinių sąjungų federacijos vadovo, absoliuti dauguma pasisakė už. Tokiam veiksmų planui nepritarė tik dalis valdymo struktūros ir administracijos darbuotojų. Oficialiame kreipimesi profesinių sąjungų atstovai taip pat atsiprašo vilniečių ir miesto svečių už galimus nepatogumus streiko metu.