„Rudenį bei žiemos pradžioje visuomet išauga avarijų skaičius. Pirmąjį šaltojo sezono pradžios mėnesį prasidėjus mokslo metams Lietuvos didmiesčiuose visuomet padaugėja susidūrimų. Didmiesčių gatves užplūsta studentai iš visos šalies, tėvai skuba išvežioti vaikus į darželius ir mokyklas prieš prasidedant darbui, dauguma darbuotojų grįžta iš atostogų. Vėliau prasideda pirmosios šalnos, kurios taip pat yra nemenkas išbandymas vairuotojams, dar vėliau – pirmasis sniegas. Kol vairuotojai prisitaiko prie pakitusios kelio dangos, praeina ir visas mėnuo. Tačiau visą sezoną avaringiausios valandos nesikeičia – daugiausia eismo įvykių įvyksta pietų metu“, – teigia draudimo bendrovės BTA Transporto draudimo specialistas Gediminas Radavičius.
Vasarą Klaipėdoje avarijų daugėja, Vilniuje ir Kaune - mažėja
Pasak specialisto, tiek Vilniuje, tiek Kaune daugiausia avarijų registruojama spalio ir gruodžio mėnesiais, Vilniuje - po 270 avarijų, Kaune – po 113. Tuo tarpu Klaipėdoje avaringumo tendencijos kiek skiriasi, čia didžiausia eismo įvykių koncentracija fiksuojama ne tik spalį ir gruodį, bet ir vasaros mėnesiais, kai miestą užplūsta atostogautojai. Tuo tarpu Vilniuje ir Kaune vasarą keliuose yra saugiausia.
Draudimo bendrovės BTA duomenimis, per praėjusius trejus metus Vilniuje įvyko daugiau kaip 7,5 tūkst. eismo įvykių, Kaune – 3,5 tūkst., Klaipėdoje – 1,9 tūkst.
Specialisto teigimu, nors Vilniaus gyventojai sudaro tik 15 proc. visų BTA apdraustųjų, sostinėje fiksuojama maždaug trečdalis visų įvykių. Šiame mieste judėjimas yra didžiausias, be to, čia suvažiuoja studentai iš visos Lietuvos, kurie, nors ir yra registruoti kaip kito miesto gyventojai, iš tikrųjų įsikuria sostinėje ilgam, taip pat į Vilnių atvyksta ir daug svečių iš kitų miestų trumpai viešnagei. Transporto srautai ypač intensyvūs senamiestyje, kur gatvės siauros ir pavojingos, ten fiksuojamas ir didžiausias avaringumas mieste – 76 vairuotojai iš 1000 apdraustųjų per metus patenka į eismo įvykius kuriuose jie pripažįstami kaip kaltininkai.
Kiek mažiau avaringi rajonai yra Šnipiškės ir Justiniškės, juose registruoti vairuotojai 5 proc. rečiau patenka į avarijas nei vairuotojai registruoti senamiestyje. Kiek saugiau – Fabijoniškėse, Naujamiestyje, Vilkpėdėje, Viršuliškių, Verkių ir Karoliniškių seniūnijose. Saugiausi vairuotojams sostinės rajonai, draudimo bendrovės duomenimis, yra Žvėrynas, Grigiškės ir Lazdynai.
Naktį avarijų įvyksta mažiau nei dieną, bet jų padariniai – sunkesni
Kaip teigia G. Radavičius, bendrovės darbuotojai pastebėjo, kad pačios pavojingiausios valandos vairuotojams yra pietų metu, – l nuo 12 iki 13 valandos įvyksta 8 proc. avarijų. kai, Tuo tarpu nuo 15 iki 16 valandos – tik 3 proc. visų per dieną fiksuotų avarijų. Dažniausiai piko metu miestuose sukeltų avarijų vidutinė žala būna mažesnė. Naktį eismo įvykių pasitaiko kur kas mažiau, tačiau jų sukeltos žalos – dvigubai didesnės nei dieną.
Šalies keliuose saugiausia - pirmąjį mėnesio sekmadienį po 16 valandos
Draudimo bendrovės ekspertas taip pat pastebi, kad paskutinės mėnesio dienos yra visada avaringesnės. Eismo įvykių daugiau užfiksuota 24-26-ą bei 28-31-ą mėnesio dieną. 28-ą mėnesio dieną eismo užregistruota penktadaliu, o 24-ą dieną – viena dešimtąja daugiau įvykių keliuose nei vidutiniškai per vieną mėnesio dieną. Bendrovės statistika atskleidžia, kad saugiausia Lietuvos keliuose - pirmąjį mėnesio sekmadienį po 16 valandos.