Tarą bei žaliavas keturioms valstybės valdomoms alkoholio bendrovėms - "Stumbrui", "Vilniaus degtinei", "Alitai" bei "Anykščių vynui" - po to, kai jos bus privatizuotos, Lietuvos gamintojai pardavinės konkurencinėmis sąlygomis.
Dėl būsimo prieštaravimo Europos Sąjungos (ES) teisei, reikalavimo pirkti lietuvišką tarą bei žaliavas ne mažesniais kiekiais, nei privatizuojamos įmonės pirko iki pardavimo, būsimiems alkoholio įmonių savininkams Lietuva nutarė nekelti ir neįtraukė šios nuostatos į reikalavimus investuotojams.
Į alkoholio įmonių privatizavimo patarėjų grupę įeinanti advokatų kontora "Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai" perspėja, kad, Lietuvai tapus ES nare, - kaip planuojama, nuo 2004 metų gegužės, - šios nuostatos taptų neteisėtomis, nes prieštarauja įtvirtintam laisvo prekių judėjimo principui.
"Remiantis ES teise ir jos oficialiu teisminiu aiškinimu, galima teigti, kad nustatyta pareiga bendrovėms pirkti Lietuvoje pagamintas prekes - žaliavas ir tarą - būtų laikoma ES sutartimi uždrausta priemone, ribojančia kitose ES šalyse pagamintų tokių pačių prekių importą į Lietuvą", - teigia advokatas Giedrius Stasevičius.
Pasak jo, tai taptų ypač akivaizdu, turint omenyje, kad minėtą įpareigojimą siūloma nustatyti visų alkoholio bendrovių akcijų pirkėjams.
Nors ir pripažinusi, kad tai gali sumažinti keturių privatizuojamų bendrovių akcijų kainą, Vyriausybė į jų privatizavimo metmenis anksčiau buvo įtraukusi ketinimą, kad žaliavų ir taros turi būti perkama ne mažiau nei iki bendrovių privatizavimo - lyginamaisiais ir absoliučiais kiekiais.
Viešieji "Stumbro", "Vilniaus degtinės", "Alitos" ir "Anykščių vyno" privatizavimo konkursai startuos kovą, kai bus pradėti pardavinėti privatizavimo dokumentų rinkiniai. Procesą siekiama užbaigti iki liepos.
Už visas alkoholio įmones valstybė tikisi gauti ne mažiau kaip 172 mln. litų. Didžiausios šalyje alkoholio gamybos įmonės "Stumbras" 91,95 proc. akcijų paketas bus parduodamas ne pigiau kaip už 107 mln. litų, už 83,77 proc. "Alitos" akcijų tikimasi gauti ne mažiau kaip 50 mln. litų, už 82,3 proc. "Vilniaus degtinės" - 5 mln. litų, o už kontrolinį 72,9 proc. "Anykščių vyno" akcijų paketą - 10 mln. litų.
Visų be išimties alkoholio bendrovių pirkėjai ne mažiau kaip penkerius metus be Vyriausybės sutikimo negalės keisti alkoholio įmonių veiklos pobūdžio.
Privatizuojant alkoholio įmones Valstybės turto fondą konsultuoja FMĮ "Suprema", į kurios vadovaujamą grupę dar įeina Didžiosios Britanijos kompanija "Faraday Business Consulting Ltd.", advokatų kontora "Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai", audito kompanija "KPMG Lietuva" ir UAB korporacija "Matininkai".
Galimybę dalyvauti alkoholio bendrovių privatizavime svarsto "Latvijas Balzams", jo akcininkė "S.P.I. Group", Italijos kompanijų grupei "Bosca" priklausanti Kauno bendrovė "Boslita ir Ko" ir kitos. Tokia galimybe domisi ir šalies verslininkai, tarp kurių yra Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidento Bronislovo Lubio vadovaujama "Achemos grupė".
ELTA