Vyriausiasis ginkluotės inspektorius Hansas Bliksas (Hans Blix) sausio 18 arba 20 dieną vyks į Bagdadą susitikti su Irako pareigūnais, su kuriais aptars svarbią ataskaitą, kurios dar po savaitės laukia Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) Saugumo Taryba.
Irakas pakvietė H. Bliksą (Hans Blix) atvykti į šalį praėjusį savaitgalį išsiųstame laiške. Kaip antradienį informavo Irako naujienų agentūra INA, laišką pasirašė prezidento Sadamo Huseino (Saddam Hussein) patarėjas generolas Amiras al Sadis (Amir al-Saadi), teigęs, jog nori aptarti įvairius bendradarbiavimo ir kai kuriuos neišspręstus klausimus.
H. Bliksas (Hans Blix) sausio 27 dieną turi Saugumo Tarybai pateikti savo pirmą išsamią ataskaitą apie Irako 12 tūkst. puslapių apimties ginkluotės deklaraciją. Diplomatiniai šaltiniai teigia, jog vyriausiojo inspektoriaus vizito Bagdade data buvo parinkta taip, kad jis galėtų aptarti savo pranešimo Saugumo Tarybai detales.
Priklausomai nuo Saugumo Tarybos narių reakcijos, H. Blikso (Hans Blix) ataskaita gali priartinti karą su Iraku. Tikriausiai ne atsitiktinumas yra ir tai, kad būtent sausio pabaigoje JAV karinės pajėgos bus visiškai pasirengusios Irako puolimui.
Sausio 9 dieną H. Bliksas (Hans Blix), kuris yra atsakingas už Irako bakteriologinio ir cheminio ginklo paiešką, ir už branduolinio ginklo paiešką atsakingas Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) vadovas Muhamedas El Baradėjus (Mohamed ElBaradei) stos prieš Saugumo Tarybą ir papildys savo pirminį Irako ataskaitos įvertinimą, kurį jie pateikė gruodžio 19 dieną. Tuo metu H. Bliksas (Hans Blix) sakė, jog Irakas praleido progą atskleisti visą tiesą apie savo ginkluotės programas.
JAV pavadino Irako ataskaitą dar vienu šiurkščiu atitinkamos JTO Saugumo Tarybos rezoliucijos pažeidimu, tačiau dar nepareiškė, kad to užtenka karui pradėti.
15 narių Saugumo Taryba, remdamasi inspektorių išvadomis, o ne JAV ir jos pagrindinės sąjungininkės Didžiosios Britanijos nuomone, turi "įvertinti" bet kokius "šiurkščius" atitinkamos savo rezoliucijos pažeidimus. Be Saugumo Tarybos pritarimo Vašingtonui būtų sunku, pirmiausia arabų pasaulyje, suburti politinę arba karinę antiirakišką koaliciją.
Anot lapkričio 8 dieną priimtos rezoliucijos, vien to, kad Irakas pateikė neišsamią ataskaitą apie savo karinius pajėgumus, neužtenka kariniams veiksmams pateisinti - Bagdado režimas dar turi trukdyti šalyje dirbantiems JTO inspektoriams.
Šiuo metu Irake dirba apie 110 ginkluotės inspektorių.
Persijos įlankos regione jau dislokuota apie 60 tūkst. JAV kariškių, ir jų skaičius sausį gali padidėti du kartus.
Reuters-ELTA