• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visuomenę domina ne tik kas, bet ir kodėl įvyko

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Tai ne kartą pabrėžė Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Socialinės teorijos katedros vedėjas, docentas, mokslų daktaras Aleksandras Dobryninas, seminare "Nepilnamečių justicija Lietuvos žiniasklaidoje" pristatęs neseniai išleistą tokio paties pavadinimo savo knygą. Šiame daugiau nei šimto puslapių leidinyje pateikiama išsami kompleksinio sociologinio tyrimo analizė apie tai, kaip Lietuvos spauda ir televizija pristato nepilnamečių nusikalstamumo problemas ir kaip tokia informacija veikia visuomenę.

REKLAMA
REKLAMA

- Žinokite, kad mūsų visuomenė jau nėra tokia primityvi, jog mėgautųsi vien smurtu, prievarta, agresija persunktais kino filmais, televizijos laidomis ar straipsniais spaudos puslapiuose, - aptardamas "Baltijos tyrimų" atliktą visuomenės apklausą šia tema pabrėžė A. Dobryninas. - Iš tiesų, žmones labai domina, kokie nusikaltimai padaromi šalyje, tačiau dauguma informacijos vartotojų nenorėtų smulkiai žinoti, kaip, kas, kiek, kuo ir ką darė, pageidauja, kad bent pirmuosiuose spaudos leidinių puslapiuose "nesivoliotų" išniekintų lavonų nuotraukos.

REKLAMA

Pripažindamas, kad smurtas - savotiška pramoga ir kad straipsnių nusikalstamumo tematika gali sau leisti nepublikuoti tik neturintys finansinių problemų ar valstybės dotuojami televizijos kanalai bei spaudos leidiniai, A. Dobryninas žiniasklaidos atstovams ne kartą pasiūlė ruošti daugiau analitinių straipsnių ir laidų. Nereikėtų apsiriboti, koks nusikaltimas buvęs padarytas ir kokia bausmė už tai skirta - visuomenę ne mažiau domina ir išsamūs, analitiniai žurnalistiniai tyrimai: kodėl tai įvyko, kokios priežastys pastūmėjo į nusikaltimą, kas nuteistojo laukia, grįžus po bausmės atlikimo, kaip vakarykštį kalinį priims visuomenė ir panašiai.

Seminare dalyvavusios vilnietės advokatės Liudvikos Meškauskaitės žodžiais, nepilnamečių nusikalstamumo procentas visų padaromų nusikaltimų fone nėra labai ryškus, tačiau vaikų iki 18 metų amžiaus padaromi nusikaltimai visuomenei kelia pagrįstą susirūpinimą - juk po metų kitų iš tokių gali išaugti patyrę, užkietėję nusikaltėliai! Kita vertus, advokatės įsitikinimu, baudžiamoji atsakomybė, o taip pat ir realus laisvės atėmimas nepilnamečiams turėtų būti taikomi tik kraštutiniais atvejais. Nes tai, ką nuteistas paauglys įgyja "akademijoje už grotų", tikrai nepadeda jo perauklėti - tik dar labiau sužaloja, skatina dar didesnei agresijai. Kaip ir smurtą propaguojantys kino filmai, kriminalinės laidos, straipsniai apie šalyje įvykdomus nusikaltimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų