Mano senas draugas neseniai tapo laimingu tėčiu. Gimė ramus berniukas, žmona pagražėjo ir nedaug priaugo, abu sveiki ir patenkinti. Buvau užsukęs jų aplankyti, gražu, vaiku rūpinasi, bet nedievina. Išsišnekėjom apie finansines reikalo puses.
Sakau, ant reklaminių stovų pasirodė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos plakatai, šiuolaikiniu slengu skelbiantys lyčių lygybę: „Tėvystė veža“, „Tėti, pasinaudok tėvystės teise“. Nuostabu, pagaliau ir vyrai turės šiokią tokią naudą iš lyčių lygybės, jie juk irgi nori matyti, kaip auga jų vaikai. Jis mano entuziazmą prigesino, pasirodo, tikrovėje ne viskas taip lengva ir paprasta kaip idealiame reklamos pasaulyje.
Ramiai diskutuodami aiškinamės reikalo esmę. Naujoji socialinė iniciatyva turėtų netiesiogiai skatinti labiau ir labai karjera užsiėmusias, todėl pasiturinčias poras turėti vaikų. Tokios poros, neretai balansuojančios tarp už ir prieš, jos dėka galėtų pasitelkti dar vieną argumentą už – finansiškai nelabai nukentėdamos skirti ką tik gimusiems vaikams daugiau vis brangstančio savo laiko. Gražiausiu atveju mamytės ir tėveliai paeiliui ima atostogas ir patys mėgaujasi savo vaikučių auginimu pirmais jų gyvenimo metais. Nes nedaug atsirastų tėvų, kurie neverčiami aplinkybių atiduotų savo vaikus auginti močiutėms arba auklėms ir atsisakytų nepakartojamos galimybės patiems stebėti, kaip jie auga.
Tačiau vienas dalykas visada aiškus – valdžia nieko neduoda iš altruizmo, jeigu jau duoda, vadinasi, jai kažko reikia. Biurokratų „Mis Lietuva“ panelė Vilija pagal vyresnių ES brolių ir sesių patirtį tinkamai įvertino artėjančią demografinę krizę ir ėmėsi veiksmų. Iš tikrųjų problema aiški, lietuviai nesidaugina, jų kasmet mažėja, miršta daugiau negu gimsta ir pagal šį kriterijų Lietuva drąsiai gali būti vertinama kaip išsivysčiusi valstybė. Nieko nauja ir netikėta, senstanti Vakarų civilizacijos visuomenė ir atitinkamai mažėjantis gimstamumas yra atpildas už lyčių lygybę ir greitą gyvenimą. Todėl reikia įvairiais būdais skatinti būsimų mokesčių mokėtojų atsiradimą.
Neaiškus kitas dalykas – socialiniuose valdžios veiksmuose trūksta logikos. 70 procentų atlyginimo rūpinantis vaikais būtų visai neblogai, bet yra dar ir saugikliai, apie kuriuos jokia save gerbianti reklama neskelbia. Maksimali motinystės (tėvystės) pašalpa šiais metais negali viršyti vidutiniškai (kiekvieną mėnesį nustatomos skirtingos ribos) 2630 litų. Tai yra viskas gerai, jeigu atlyginimas per mėnesį yra iki maždaug 3420 litų. Bet jeigu, tarkime, vyras (arba žmona) gauna 5260 litų, tada pasiėmęs tėvystės atostogas jis gautų tik 50 procentų savo algos.
Viskuo nepatenkinti pasakytų, kad daugiau nei tūkstančio eurų atlyginimą gauna labai nedidelis procentas žmonių ir tokie skaičiavimai jiems nelabai aktualūs. Bet būtent tie, kurių atlyginimas viršija tą tūkstantį eurų, ir turėtų būti skatinami gimdyti vaikus, jie turi visas sąlygas, jiems yra finansiškai lengviau išlaikyti vaikus. Be to, priminsiu nuvalkiotą tiesą: Konstitucija garantuoja piliečių lygybę. Ją patvirtina ir socialinio draudimo įmokų rinkimo tvarka. Kad ir kiek verslo analitikai šnekėtų apie socialinio draudimo mokesčio ribas ir dėstytų savo pagrįstus argumentus, niekas jų negirdi. Dirbantieji moka vienodą procentą ir nuo dviejų, ir nuo penkių tūkstančių. Tik neaišku, kodėl žmogus, lygiai su visais mokantis 31 procentą nuo savo penkių tūkstančių, pasiėmęs tėvystės (motinystės) atostogas, gautų 20 procentų mažiau negu jam logiškai priklauso.
Be abejo, panelė Vilija ir kiti biurokratai tokį logikos trūkumą kaip visada maloniai paaiškintų pasitelkdami krūvą nesuprantamų schemų. Juk jie tikri savo reikalingumo ir savo veiksmų pateisinimo „specai“, klaidas pripažinti jiems svetima. Tik štai argumentai apie neturtingą valstybę čia netiktų, socialinis draudimas surenka kur kas daugiau milijonų negu planuojama.
Taip, sako mano laimingasis draugas, mielai pasiimčiau tas atostogas, bet daugiau negu perpus mažesnis atlyginimas nelabai vilioja, paskolas ir mokesčius mokėti reikės tokius pat. Aš juokais pasiūlau drastišką sprendimą – paduoti ministeriją į teismą ir prisiteisti tuos 70 procentų. Juk reikia kovoti už savo teises, iš principo reikia. Tai ir pilietiškumo ugdymui naudinga, ne tik advokatams. Tegul bando tie, kurie turi daugiau laiko, atsako jis. O gaila, aš pabandyčiau, tik į tėvystės atostogas šiuo metu nepretenduoju. Bet kitus teisybės gerbėjus maloniai kviečiu pagalvoti.
Ne komentarams – [email protected]