• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdiška duona tampa vis geidžiamesnė...

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Atrodo, jog pernykštės amnestijos banga, gerokai ištuštinusi įkalinimo įstaigas, jau traukiasi.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų sausio 1-ąją Lietuvoje iš viso buvo 9 516 kalinamų (laukiančių teismo bei nuteistų) žmonių. Birželio 1-ąją Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos suskaičiavo jau 10 319 tokių asmenų. Iš jų 2 297 asmenys laukia teismo tardymo izoliatoriuose (TI). Nepilnamečių (merginų ir vaikinų), įtariamų padarius nusikaltimus, iš viso yra 140. Šiaulių TI uždaryti 910, Lukiškių TI - 1 286 asmenys. Prieš teismą artimiausiu metu turės stoti 103 dailiosios lyties atstovės. Garsiajame Vilniaus Lukiškių kalėjime birželio 1 dieną kalėjimo režimu nuteistų asmenų buvo 230, iš jų net 66 paskirta pati griežčiausia bausmė - kalėjimas iki gyvos galvos. Pravieniškių BRPDK bausmę atliko 476 vyrai, o Panevėžio moterų kolonijoje - 274 moterys ir merginos (joms visoms režimai vienodi). Pravieniškių pirmojoje SRPDK birželio 1 dieną kalėjo 928, kaimyninėje - Pravieniškių antrojoje SRPDK - 1 540, o Vilniaus SRPDK (čia bausmę atlieka buvę pareigūnai) - 127 nuteistieji. Daugiausia Lietuvoje griežtuoju režimu nuteistų piliečių. Alytaus GRPDK buvo 1 585, Marijampolės GRPDK - 1 607, o Vilniaus pirmojoje GRPDK - 590 nuteistųjų. Kaliniai, sergantys plaučių tuberkulioze, nepriklausomai nuo jiems paskirto režimo, atlikti bausmę vežami į Pravieniškių gydymo ir pataisos darbų koloniją. Tokių nuteistų ligonių birželio 1-ąją buvo 271. Į Kybartų koloniją- gyvenvietę dažniausiai patenka asmenys, padarę neatsargius nusikaltimus, baudžiamąją atsakomybę užsitraukę dėl vengimo išlaikyti savo vaikus. Tokių čia buvo 75. Birželio 1 dieną Kauno auklėjimo darbų kolonijoje bausmę atliko 91 paauglys. Dar 228 nuteistieji buvo gydomi Laisvės atėmimo vietų ligoninėje.

REKLAMA

- Kitąmet bus krachas, - taip trumpai Lietuvos įkalinimo įstaigose grėsmingai didėjantį nuteistųjų skaičių įvertino Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos direktorius Jonas Blaževičius.

1998 metais įkalinimo įstaigoms išlaikyti buvo skiriama 115 milijonų litų, o šiemet Finansų ministerija atseikėjo tik 87,5 milijono. Kadangi per pastaruosius penkis mėnesius kalinamųjų padaugėjo aštuoniais šimtais, J. Blaževičius prognozuoja, jog paskutinę kitų metų dieną kalinių skaičius išaugs iki 13 300. Taigi padėtis darosi labai grėsminga. Kitais metais Finansų ministerija kolonijoms, kalėjimams bei tardymo izoliatoriams žada skirti tik 77,9 milijono. Vėliau finansavimas kasmet bus mažinamas.

- Ką gali padaryti įkalinimo įstaigų direktoriai, jeigu kalinių daugėja, o finansavimas vis mažinamas? - retoriškai klausė direktorius. - Kolonijų vadovai tampa sistemos įkaitais. Už tokią finansinę politiką atsako Finansų ministerija. Kažkodėl pamirštama, jog stojimo į Europos Sąjungą dokumentuose yra skyrius "Teisingumas ir vidaus reikalai", kurio sudėtinė dalis - įkalinimo įstaigų būklė. Deja, prioritetine sritimi šiuo metu laikoma tiktai krašto apsauga... Lietuvos Respublikos Seimas 1998 metų rugpjūčio 15 dieną ratifikavo Europos konvenciją prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą. Praėjusių metų vasario mėnesį Lietuvos įkalinimo įstaigas šiuo klausimu inspektavęs Europos komitetas Vyriausybei pateikė raportą apie trūkumus, susijusius su kalinių laikymo sąlygomis. Šių metų antrajame pusmetyje Lietuvos Vyriausybė turės nurodyti, kaip minėti trūkumai šalinami, todėl būtų labai įdomu sužinoti, kokį atsakymą gaus Europos komitetas...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų