• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po savižudžių sprogdintojų išpuolių bangos Izraelis iš principo nutarė ištremti Palestinos savivaldos lyderį Yasserą Arafatą (Jasirą Arafatą), o šis sprendimas paskatino dešimčių tūkstančių palestiniečių, žadančių ginti savo vadovą, protestus.

REKLAMA
REKLAMA

Po ketvirtadienio (09.11) susitikimo Izraelio saugumo kabinetas, kuriame posėdžiauja strateginių ministerijų ir aukščiausių saugumo tarnybų vadovai, paskelbė ketinąs "nušalinti" Y.Arafatą.

REKLAMA

Spaudžiamas Vašingtono kabinetas tiesiogiai neužsiminė nei apie palestiniečių lyderio ištrėmimą, nei apie galimą tokios operacijos datą, tačiau vyriausybei artimi šaltiniai sakė, kad armijos buvo paprašyta parengti Y.Arafato ištrėmimo planą.

"Dar ne", - skelbė populiaraus Izraelio dienraščio "Maariv" penktadienio antraštė.

"Mano brangieji, jūs esate drąsūs žmonės. Abu Ammaras (Abu Amaras) lieka čia", - paminėdamas savo karinę pravardę sakė Y.Arafatas milžiniškai palestiniečių miniai, susirinkusiai paremti savo lyderio prie jo būstinės Vakarų Kranto Ramalos mieste.

REKLAMA
REKLAMA

Sakydamas šiuos žodžius, 74 metų Y.Arafatas siuntė žmonėms oro bučinius ir rodė pergalės ženklą.

"Jūs esate vieninteliai, pajėgūs atsakyti į šią Izraelio grėsmę", - sakė asmens sargybinių apsuptas Y.Arafatas, o daugiatūkstantinė minia žadėjo remti ir ginti savo lyderį.

Palestiniečių paskirtasis ministras pirmininkas Ahmedas Qurie (Ahmedas Kurejis) dėl šio Izraelio sprendimo atidėjo naujo kabineto formavimą ir pareiškė, kad Y.Arafato ištrėmimas gali "sukelti sprogimą" Artimuosiuose Rytuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl palestiniečių mirtininkų išpuolių bangos ir Izraelio atsakomųjų oro smūgių, per kuriuos nuo rugpjūčio 19 dienos sprogdinimo Jeruzalėje jau nukauta dvylika islamistų kovotojų, regione vėl įsiviešpatavo smurtas ir praktiškai žlugo viltys įgyvendinti taikos "kelio gairių" planą.

REKLAMA

Izraelio premjero Arielio Sharono (Arielio Šarono) vadovaujamas saugumo kabinetas, kuriam priklauso įtakingiausi ministrai ir aukščiausio rango saugumo pareigūnai, ketvirtadienį kelias valandas tarėsi, kokių atsakomųjų priemonių imtis po antradienį palestiniečių savižudžių surengtų sprogdinimų, per kuriuos žuvo mažiausiai 15 izraeliečių.

REKLAMA

"Pastarųjų dienų įvykiai dar kartą parodė, kad Yasseras Arafatas yra neįveikiama kliūtis bet kokiam susitaikymo tarp Izraelio ir palestiniečių procesui", - sakoma A.Sharono sekretoriato pranešime.

"Izraelis sieks pašalinti šią kliūtį būdu, kuris bus aptartas atskirai", - priduriama jame.

Ultimatumas

Izraelis kaltina Y.Arafatą smurto kurstymu per jau beveik trejus metus trunkantį sukilimą prieš Izraelio okupaciją. Palestiniečių lyderis atmeta šiuos kaltinimus, tačiau Izraelis neatsisako politikos riboti jo judėjimo laisvę ir yra faktiškai įkalinęs Y.Arafatą jo būstinėje Vakarų Kranto Ramalos mieste, jau kone 21 mėnesį apsiaustą izraeliečių pajėgų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politinių analitikų nuomone, šį sprendimą galima vertinti kaip ultimatumą palestiniečiams pradėti griežtai persekioti islamistų grupuotes.

"Kadangi tai principinis sprendimas, nėra nuspręsta, ką daryti. Tai labiau politinis grasinimas, ultimatumas", - sakė Izraelio kontrterorizmo ekspertas Eli Karmonas (Elis Karmonas).

REKLAMA

Juo, regis, siekiama dar labiau izoliuoti Y.Arafatą ir pasiųsti signalą A.Qurie, jog jis turi veikti nepriklausomai, kad pažabotų kovotojus.

Tačiau šis sprendimas tik padidino paramą Y.Arafatui. Jo vadovaujamas politinis judėjimas "Fatah" paragino savo narius budėti Y.Arafato būstinėje dieną ir naktį, kad būtų galima užkirsti kelią armijos mėginimas ją šturmuoti.

REKLAMA

"Tai avantiūristinis ir rimtas pasekmes sukeliantis (Izraelio) sprendimas... kuris padaro galą bet kokioms mano pastangoms suformuoti naują kabinetą, - sakė A.Qurie. - (Jeigu jis bus įgyvendintas), tai šis avantiūristinis sprendimas taps bomba, kuri išsprogdins ne tik palestiniečių teritorijas, bet ir visą regioną".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš metus Izraelio specialiųjų pajėgų kariai buvo surengę pratybas, per kurias buvo mokomasi, kaip žaibiškai įsiveržti į Y.Arafato būstinę ir įsodinus jį į sraigtasparnį išskraidinti kur nors į atokią vietą užsienyje, tuo metu sakė saugumo šaltiniai.

Pasak Izraelio žiniasklaidos, armija svarsto planus ištremti Y.Arafatą į kurią nors Šiaurės Afrikos šalį.

REKLAMA

"Turint omenyje, kad lauktų ginkluotas pasipriešinimas, svarstoma, kaip nuraminti opoziciją - tačiau kovos išvengti nepavyks", - remdamasis nenurodytu pareigūnu rašo Izraelio laikraštis "Yedioth Ahronoth".

Bet koks mėginimas ištremti Y.Arafatą, kuris kontroliuoja daugumą palestiniečių saugumo pajėgų, gali baigtis dideliu kraujo praliejimu. Su savimi palestiniečių lyderis visada turi pistoletą ir, kaip yra ne kartą sakęs, veikiau pasirinks mirtį, negu sutiks pasiduoti gyvas.

REKLAMA

Kol kas neaišku, nei kaip Izraelis bandytų priversti Y.Arafatą palikti savo būstinę, kuri per ankstesnius izraeliečių armijos reidus buvo smarkiai apgriauta, nei į kurią šalį jį būtų išvarytas tremtin.

Anksčiau palestiniečių lyderis buvo radęs prieglobstį Jordanijoje, Libane ir Tunise, tačiau šios šalys dabar vargu ar norės jį priimti.

REKLAMA
REKLAMA

Jungtinės Valstijos sakė, kad mėginimai ištremti Y.Arafatą neduotų naudos, o Europos Sąjunga (ES) išreiškė "rimtą susirūpinimą".

Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Aleksandras Jakovenka savo ruožtu pažymėjo, kad toks žingsnis "būtų rimta politinė klaida" ir sužlugdytų pastangas taikiai sureguliuoti krizę.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų