Dantys duoti ne vien duonai
Marijampolės apylinkės prokuratūros prokurorei Liucijai Kailiuvienei ne kartą teko išklausyti moterų, patyrusių smurtą ir seksualinę prievartą šeimoje, išpažintis. Apie tai su prokurore L. Kailiuviene kalbėjosi korespondentė Irena Zubrickienė.
- Kodėl dauguma žeminamų, seksualinę prievartą savuose namuose patiriančių moterų jūsų kabineto duris praveria tik tada, kai tvirtai patiki, jog neklausite pavardės, nepildysite apklausos protokolo, nepaviešinate išgirstų faktų?
- Jos baiminasi galimų pasekmių - vyro keršto. Dažniausiai seksualinę prievartą patiria tylios, sunkiai materialiai gyvenančios, finansiškai nesavarankiškos, nežinančios savo teisių ir nemokančios už save pakovoti moterys. Jų vienintelis ginklas - ašaros. Smurto valdomam vyrui to ir tereikia - tuomet ir ant galvos užliptų. Kalbėdamasi su tokiomis moterimis, stengiuosi įtikinti, kad jos privalo priešintis ne ašaromis, o konkrečiais veiksmais - iškviesti policiją, duoti parodymus ne po mėnesio, kai išnyksta smurto pėdsakai, bet tuoj pat. Iš savo darbo patirties galiu pasakyti, kad ranką prieš moterį kilnojantys vyrai visagaliai ir nebaudžiami jaučiasi tik tol, kol jų auka tyli, gėdindamasi viešumos, ir kantriai laukia, kad vyras "ateitų į protą". Vos tik jį kelis kartus aplanko pareigūnas (neretai pakanka apylinkės inspektoriaus), dažnas "erelis" nuleidžia sparnus.
- Turbūt būtent įrodymus surinkti ir yra sunkiausia, kai šeimos nariai grumiasi tarp savo keturių sienų, be liudininkų, arba vienintelis seksualinės prievartos liudininkas yra nekalbi miegamojo lova?
- Štai neseniai moteris skundėsi, kad ją terorizuoja, muša ir prievartauja atskirai gyvenantis buvęs sutuoktinis, į buvusius namus ateinąs neva aplankyti vaikų. Bet ateina jis kada pats užsimano - gali ir šeštą valandą ryto, ir pirmą nakties. Vaikai jau miega - ištuoktinis kimba prie moters. Ši, bandydama buvusį vyrą nukalbinti, veikia tyliai, kad nepabustų vaikai. O vyrui tokia atmosfera labai dėkinga - jis siekia lytinio akto. Nuolanki moteris, ir iki skyrybų šventai tikėjusi, jog lytiniai santykiai šeimoje - prievolė, atkenčia, po to savaitę galvoja, koks graudus jos likimas, pasipasakoja panašaus likimo draugei, geriausiu atveju tegalinčiai užjausti, dar kelias savaites svarsto, ar nevertėtų pagaliau kreiptis į prokuratūrą, kol įrodyti pasenusį nusikaltimą nebelieka šansų. Tokiai moteriai patariu pirmiausia nueiti į Vaikų teisių apsaugos skyrių, kad būtų suderintas ir nustatytas konkretus grafikas, pagal kurį buvęs vyras galės lankyti vaikus, ir iš karto parašyti pareiškimą teisėsaugininkams, nevengti teismo medicinos eksperto apžiūros. Kad lengviau būtų įrodyti nusikaltimą, prievartaujama moteris privalo gintis - muštis, draskytis, rėkti. Nebijau patarti: visada po ranka paklius vaza ar stiklinė - vožk smurtautojui per galvą. Galų gale juk Dievas davė dantis ne tik duonai kramtyti - taigi kąsk.
- Ar prisimenate atvejį, kad seksualinę prievartą šeimoje patyrusi moteris bylinėtųsi su savo niekintoju teisme?
- Mano praktikoje to nebuvo.
- Dėkoju už pokalbį.