Sigitas STASAITIS
Naujosios Akmenės moksleivę Tomą Osipovaitę (15 m.) namiškiai pamokė vairuoti tikėdamiesi, jog įgūdžiai pravers po kelerių metų, kai sulaukusi pilnametystės laikys egzaminą vairuotojo pažymėjimui gauti. Smalsi mergaitė tiek ilgai neištvėrė. Mama nė neįsivaizdavo, kad "pasiskolinusi" mašinos raktelius dukra ims slapta su draugėmis trankytis po rajoną! Trečioji kelionė tragiškai baigėsi prie pakelės medžio. Kai visa mokykla laidojo neklaužados draugę, ji pati tuo metu raudojo ligoninės palatoje.
Toma Osipovaitė, Naujosios Akmenės Saulėtekio vidurinės mokyklos devintokė, užuot nuėjusi į mokyklą, nutarė pasidaryti pramogą - vėl slapčia pasivažinėti šeimos automobiliu. Savo mobiliojo ryšio telefonu Toma susiskambino su klasės drauge Indre B. (16 m.). Ši idėjai pritarė, pasakė namuose lauksianti Tomos ateinant su rakteliais ir į pamokas irgi nėjo. Prieš išpėdindama Toma nušvilpė prieškambaryje ant lentynos laikytus garažo bei automobilio raktus ir vikriai įsibruko į mokyklinę kuprinę. Vagystę pamatė dvejų metukų Tomos broliukas Gvidas tuoj nubėgo paskųsti mamai. Deja, ji nesuprato, ką, tardamas: "Sesė iema", nori pasakyti dar neaiškiai kalbantis mažylis, tačiau dėl visa ko patikrino dukros kišenes. Nieko įtartina neradusi motina mergaitę išleido per duris, naiviai manydama, kad atžala eina į pamokas.
Netrukus prie dviejų draugių prisidėjo trečia - gretimos Ramučių vidurinės mokyklos aštuntokė Ernesta K. (14 m.). Ši mergaitė tądien taip pat nenuėjo į mokyklą, todėl išgirdusi, jog T. Osipovaitė kviečia pasivažinėti, apsidžiaugė. Vairuoti Tomą prieš dvejus metus pamokė patėvis Kęstutis, turintis nediduką japonišką automobilį "Daihatsu Charade". Mergaitės mama tikėjo, jog įgūdžiai dukrai pravers, kai sulaukusi 18 metų ji laikys vairuotojo egzaminą. Niekas net nepagalvojo, jog reikia labiau slėpti automobilio raktelius, nes mergaitės paprastai nesugalvoja "skolintis" tėvų automobilio. Pasirodo, šiuolaikinės panelės neatsilieka nuo vaikinų net išdykaudamos.
Beeidamos į garažą mergaitės gatvėje pastebėjo stovintį kelių policininkų automobilį, todėl lukterėjo, kol jis nuvažiuos. T. Osipovaitei pasidarė truputį neramu - nuojauta pakuždėjo, kad gali įvykti nelaimė. Blogiausia, apie ką pagalvojo mergaitė, buvo policininkas su lazdele, todėl paauglė labai neišsigando, į negerą nuojautą numojo lengva ranka.
- Oi, mergaitės, trečias kartas nemeluos, - užvesdama mašinos variklį Toma linksmai juokėsi. - Jei mus sugaus policija, tai visos namuose gausim pylos!
Nei Indrė, nei Ernesta nebandė draugės atkalbėti ar pačios atsisakyti kelionės. Atvirkščiai - paleido vairuotojai plaukus ir uždėjo akinius nuo saulės, kad atrodytų vyresnė.
Tai buvo jau trečias kartas, kai Toma vyko pasivažinėti. Prieš tai du kartus kartu važinėjosi Indrė, kartą Toma net vežėsi broliuką Gvidą, nes raktelius buvo nukniaukusi vesdama brolį pasivaikščioti. Grįžęs namo mažasis apie pasivažinėjimą bandė paskųsti mamai, tačiau jam nepavyko rasti tinkamų žodžių, tad mama ir tąkart liko nieko nesupratusi. Slaptosioms iškyloms benzino nupirkdavo Indrė. Pirmajai kelionei už 5, antrajai - už 7 litus. Trečiąjį sykį nuvažiavusios į degalinę mergaitės kuro įsipylė už Indrės duotus 9 litus. Degalinės operatorius per savo mažąjį langelį nematė, kokios vairuotojos atvyko. O gal nenorėjo matyti.
Merginos nutarė pasipuikuoti prieš kavalierius - mobiliojo ryšio telefonu nusiuntė žinutę netoliese, Kruopiuose, besimokančiam pažįstamam vienuoliktokui Antanui, kad jis su bendramoksliu Aivaru išeitų į lauką pasigrožėti pas juos atlekiančiomis ratuotomis panomis! Per pertrauką moksleiviai, aišku, išėjo, gyrė ir žavėjosi tokiomis šauniomis bei savarankiškomis panelėms, o tos iš džiaugsmo nesitvėrė kailyje. Gal dėl to, jog vyresni, vaikinai pasirodė esąs protingesni - pasigirdus skambučiui, jie pasakė grįžtą į anglų kalbos pamoką. Mergaitės liko laukti mašinoje. Visos trys buvo be galo savim patenkintos, kad padarė tokį įspūdį kavalieriams, ir juokėsi iš kiekvieno nieko. Nuotaikos nesugadino net prapliupęs lietus. Per stoglangį užtiško lašas ant Indrės - jos juokėsi, klausydamos muzikos, juokėsi, o Toma ėmė į muzikos taktą spaudyti mašinos signalo mygtuką. Baigėsi dar viena pamoka, prie mašinos atėjo Tomas (16 m.) ir paaiškino, jog Antanas nutarė likti pamokose. Gal merginos būtų dar laukusios, tačiau pamatė, jog pro mokyklos langus jau dėbčioja mokytojai. Panos nutarė važiuoti, kol pedagogai neiškvietė policininkų. Įsisodinusios Tomą moksleivės nurūko Papilės link, tačiau už kelių kilometrų persigalvojo, apsisuko. Grįždama T. Osipovaitė Kruopiuose automobilį ginė 90 kilometrų per valandą greičiu. Posūkyje ties kapinėmis nė kiek nepristabdė, nors asfaltas buvo šlapias, o posūkis staigus ir dar su nuolydžiu! Per greitai važiuojantį automobilį išcentrinė jėga išmetė į šalikelę, "Daihatsu Charade" dešiniu šonu trenkėsi į storoką ąžuolą. Ant užpakalinės sėdynės, dešinėje, sėdėjusi Ernesta išskrido per šoninį langą ir užsimušė vietoje. Nors kiti trys važiuotojai taip pat buvo neprisisegę saugos diržais, nė vienas rimčiau nenukentėjo, tik visi susitrenkė galvas. Tomas braukė kraują nuo kaklo (galvą sukapojo langų šukės) ir vis klausė, kodėl lietus raudonas. Išlipusi iš automobilio ir pamačiusi, kaip draugė paskutinį kartą kvėptelėjusi mirė, Toma ėmė klykti, blaškytis, norėjo bėgti skandintis.
Ernestą laidojo trečiadienį. Papuošta balta suknele balta lyg popierius mergaitė gulėjo baltame karste. Jos išlydėti atėjo visa mokykla. Laidotuvių procesija per Naująją Akmenę nusidriekė kelis šimtus metrų. Tuo metu Toma tyliai ašarojo pasislėpusi po antklode Naujosios Akmenės ligoninės Neurologijos skyriaus palatoje, kur paguldyta dėl smegenų sukrėtimo.
Autoriaus nuotr.
Moksleivės laidotuvių procesija buvo paralyžiavusi eismą visame mieste
(Toma-1.jpg)
Papuošta balta suknele Ernesta gulėjo pačiame gražiausiame, kokį buvo įmanoma gauti, karste
(Toma-2.jpg)