Patempti čiurnos raiščiai
"Nepatogiai padėjusi koją, labai pasitempiau čiurnų raiščius, - rašo Bernadeta P. iš Zarasų. - Kiek vaikščioti su elastiniu bintu, nes į langetę neleidau dėti (vis vien į darbą reikia eiti)? Kuo tepti, ką dar papildomai daryti, kad greičiau gytų? Koja mėlyna iki kelių - iš išorinės pusės, o pėda - net ir iš vidinės. Kalbama, kad tokie raiščių patempimai - visam gyvenimui. Gal galite patarti, kaip juos sustiprinti?"
Raiščiai - tai dariniai, kurie jungia du kaulus tarpusavyje, sutvirtina sąnarius. Dažniausiai jie patempiami po traumos ar staigaus judesio. Jau antrąją savaitę po traumos prasideda raiščio gijimas, tačiau jungiamojo audinio randas susiformuoja tik maždaug per tris savaites, todėl šiuo laikotarpiu reikia stengtis per daug neapkrauti kojos, krūvį didinti palengva. Jei gydytojo nustatytą laiką nepravaikščiosite su įtvaru ar elastiniu bintu, jei per anksti sugrįšite prie įprastinio sąnario apkrovimo, gali likti raiščių nepakankamumas.
Čiurnos sąnariai sutvirtinami, subintuojami elastiniu bintu ar specialiu įtvaru, kuris turi būti laikomas mažiausiai 10-20 dienų. Patartina tikrai neskubėti į darbus, nes bus tik daugiau bėdos, jei daug vaikščiosite. Stipriai patempti raiščiai gali lengvai plyšti, tam užteks net ne staigaus judesio. Skausmui malšinti rekomenduojamas šaltis ant čiurnos. Šiuo metu yra pakankamai didelė vaistų pasiūla, todėl tikrai sunku jį išsirinkti. Vaistas turėtų sumažinti skausmą, patinimą ir, žinoma, didelę mėlynę. Šiuo atveju ypač tinka tepalai su heparinu. Heparino tepalas pro epidermį prasiskverbia į gilesnius sluoksnius, paviršinį odos sluoksnį ir plaukų folikulus. Heparino tepalai, pavyzdžiui, "HepaGel", yra išoriškai vartojami preparatai, mažinantys kraujo krešėjimą ir uždegimą. Hepagelio veiklioji medžiaga skatina kraujosruvų rezorbciją, todėl mažėja audinių įtempimas ir dėl jo atsiradęs skausmas. Hepagelis vartojamas, kai yra pažeidimų, atsiradusių sportuojant ar nelaimingų atsitikimų metu: hematoma, sumušimas, suspaudimas, patempimas, patinimas, raumenų ir sausgyslių skausmai. Į jo sudėtį neįeina riebalinamosios medžiagos, todėl preparatas neturi neigiamo poveikio kojinėms (tarp jų ir elastinėms).
Jei stengsitės išvengti traumų, kurios provokuotų čiurnos sąnario patempimus, tai neturėtų būti "patempimas visam gyvenimui". Blogesnė prognozė būna tuomet, kai čiurnos sąnariai plyšta. Jei turite antsvorio - priklausote čiurnos sąnario patempimo rizikos grupei. Sustiprinti pažeistiesiems raiščiams galite pirmomis dienomis kiek pakėlę palaikyti koją ant pagalvės. Tai sumažins galūnės tinimą. Sumažėjus skausmui ir atslūgus tinimui, reikia pradėti mankštintis. Gydytojas kineziterapeutas pamokys pratimų, kuriuos reikėtų daryti kasdien, po kelis kartus. Šie pratimai skirti ne tik sugrąžinti galūnės jėgai bei lankstumui - jie taip pat sumažina tinimą, neleidžia sąnariui sustingti.
Kol apsilankysite pas kineziterapeutą, galite pabandyti tokius pratimus:
1. Sukinėkite čiurną prieš ir pagal laikrodžio rodyklę, kiek leidžia sąnario judrumas, švelniai pasipriešindami ranka. Sukamieji čiurnos judesiai švelniai ištemps sustingusius raiščius. Pakartokite 10-20 kartų į kiekvieną pusę. Tą patį atlikite su kita čiurną ir įsitikinkite, ar vienodai laisvi abu sąnariai. Jei buvo ar yra patempti čiurnos raiščiai, neretai ši čiurna lieka silpnesnė ir labiau sustingusi. Šis skirtumas išnyks, jei dirbsite su abiem sąnariais ir lyginsite jų judrumą.
2. Atsiklaupkite ant žemės, kad jūsų sėdmenys liestųsi su pėdomis. Išbūkite šioje pozoje 20-30 sekundžių. Jei jaučiatės sustingusi - nepertempkite raumenų. Reguliariai tempdama laimėsite daugiau. Po kelių savaičių jūsų čiurnos taps žymiai lankstesnės.
Pasitreniravusi vakare 10-30 minučių, gerai jausitės kitos dienos rytą. Jei maudžia raumenis, sąnarius ar jie sustingę - tempkite juos prieš eidami gulti, o kitą rytą pajusite skirtumą.
Grįžti prie normalaus fizinio krūvio rekomenduojama tik tuomet, kai pasiektas buvęs sąnario lankstumas, judesių amplitudė, jėga. Neapkraukite sąnario visa jėga, jei dar jaučiate skausmą. Prie pilno fizinio krūvio patariama grįžti ne anksčiau kaip po 3-6 savaičių.
Paruošė Sandra PUTRUNAITĖ