Darbo partija atsakingai parengė sveikatos programą, atsižvelgdama į svarbiausias problemas ir numatė konkrečius sprendimo būdus. Ekspertai, lygindami partijų programas, teigiamai įvertino programos nuostatas.
Sveikatos sistemai būtinas poreikius atitinkantis finansavimas, savanoriško sveikatos draudimo įvedimas, prevencinių programų efektyvumo kontrolė, sveikatos priežiūros paslaugų konkurencingumo didinimas, sisteminis požiūris priimant sprendimus.
2005 m. pasirašiau susitarimą dėl medikų atlyginimų didinimo, kuris numato atlyginimų kėlimą iki šių metų.
Todėl būtina patvirtinti ilgalaikę sveikatos priežiūros specialistų poreikio planavimo ir atlyginimų didinimo programą ir patvirtinti ją Vyriausybės nutarimu. Chaotiški dabartinės Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybės sprendimai sukelia daug įtampos medikų bendruomenėje, pacientų tarpe. Sistema ne tik kad netarnauja pacientui, dažnai ministerijos priimami neišdiskutuoti sprendimai sukelia įtampą ir pacientų nepasitenkinimą. Dėl to ir negerėja sveikatos rodikliai, o ypač nerimas tvyro onkologinėmis ligomis sergančių ligonių tarpe. Kiekvienais metais apie 17 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, nėra vieningos prevencijos, gydymo ir stebėsenos sistemos. Darbo partija numatė aiškius ir svarius sprendimus sveikatos priežiūros srityje, kuriuos reikia nedelsiant priimti, siekiant pagarbos medikų bendruomenei ir realios pagalbos pacientams.
Darbo partija pasisako už sveikatos išsaugojimą, ligų profilaktiką, kokybišką bei prieinamą sveikatos priežiūrą visiems Lietuvos gyventojams ir numato:
Didinti sveikatos priežiūros finansavimą ne mažiau kaip 20 proc.
Ypatingą dėmesį skirti vaikų sveikatai, ligų profilaktikai bei kovai su žalingais įpročiais – narkomanija, alkoholizmu, rūkymu.
Sukurti nacionalinės sveikatos ugdymo sistemą, prieinamą kiekvienam gyventojui, ypatingą dėmesį skiriant sveikos gyvensenos ugdymui. Plėtoti visuomenės sveikatos biurų steigimą Lietuvoje.
Priartinti medicinos pagalbos teikimą prie paciento stiprinant šeimos gydytojo instituciją, ypač kaimo vietovėse. Atkurti kaimo felčerinius – akušerinius punktus seniūnijose.
Tobulinti asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklą bei užtikrinti aukštos kvalifikacijos specialistų skaičių.
Patvirtinti ilgalaikę sveikatos priežiūros specialistų poreikio planavimo ir atlyginimų didinimo programą. Sukurti skatinimo sistemą gydytojams, dirbantiems šalies regionuose.
Siekti, kad gydytojo minimalus atlyginimas būtu ne mažiau kaip du kartus didesnis negu vidutinis šalies darbo užmokestis. Viduriniojo personalo – ne mažesnis už vidutinį šalies darbo užmokestį.
Plėsti bendruomenės slaugą. Skatinti bendruomenių slaugos namų kūrimą.
Sukurti nacionalinę onkologinių ligų prevencijos, gydymo ir stebėsenos sistemą.
Skatinti pradėtas profilaktines gimdos kaklelio, krūties, prostatos vėžio, antenatalinės diagnostikos bei širdies ir kraujagyslių didelės rizikos profilaktines programas ir pasiekti numatytas tikrinimų apimtis. Tobulinti vaistų didmeninės kainodaros sistemą, sudaryti palankesnes sąlygas pigesniems vaistams patekti į rinką. Siekti, kad gydytojas galėtų skirti efektyvius vaistus pagal valstybės išgales ir pacientų mokumą.
Vykdyti ir kontroliuoti prevencinių programų įgyvendinimą.
Užtikrinti sanatorinio ir sveikatos grąžinamojo gydymo paslaugų prieinamumą gyventojams.
Siekti įkurti pacientų teisių kontrolieriaus instituciją.
Ypatingą dėmesį skirti psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimui ir savižudybių problemai spręsti.
Siekti prieinamos ir kokybiškos odontologinės pagalbos pacientams, skiriant ypatingą dėmesį burnos ligų profilaktikai.
Sudaryti vienodas sąlygas privačios ir valstybinės sveikatos priežiūros įstaigų veiklai.
Plėtoti įvairias sveikatos draudimo formas, skatinti savanoriškąjį sveikatos draudimą.
Dangutė Mikutienė
(Aštuntas numeris Darbo partijos rinkiminiame sąraše - Trakų-Elektrėnų vienmandatėje apygardoje kandidatuojanti Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnės pavaduotoja Dangutė Mikutienė.)