Milijonai žmonių pasaulyje kenčia nuo spazmofilijos - polinkio į spazmus. Nemalonūs negalavimai dažnai būna labai akivaizdūs, tačiau jie nepavojingi. Be to, tai daugiau būdinga moterims, nors vyrai nedaug teatsilieka. Spazmofilija pasireiškia raumenų traukuliais, pojūčiais tarsi skruzdės bėgiotų po visą kūną ir kt.
Tiesą sakant, spazmofilija - ne liga, o būsena, kuriai charakteringa superjautrus nervinis raumenų dirglumas. Kitaip tariant, spazmofilų raumenys ir nervai visą laiką pasiruošę reaguoti. Visoje raumenų sistemoje be paliovos vyksta tikros elektros iškrovos. Dažniausiai jaučiamas pirštų galų virpčiojimas, skruzdžių bėgiojimas ar gumulas galugerklyje (dėl ryklės raumenų susitraukimo). Be to, skundžiamasi trūkčiojančiu akies voku, skrandžio spazmais, skausmingu žarnynu. Gali spausti krūtinę, tačiau tai neturi nieko bendro su širdimi. Kai kuriuos ištinka tokios krizės, kada žmonės jaučiasi pavargę ir prislėgti. Dažniausiai tai būna streso, širdgėlos ar pykčio sukeltas elektros iškrovos perteklius.
Bet koks stiprus sujaudinimas gali sukelti krizę. Kartais simptomai pagausėja ir paaštrėja, spazmofilas pajunta karščio antplūdžius ir virpėjimą. Jo kvėpavimas padažnėja, jis gausiai prakaituoja, kojos tampa sunkios, tiesiog linksta, apima toks negerumas, kad žmogus gali apalpti. Nors tokios ar silpnesnės krizės praeina savaime, jos kelia nerimą ir sekina.
Konsultantas spazmofilijos klausimais daktaras iš Ngujenas - Kim aiškina, kad šių žmonių "neurovegetacinė sistema elgiasi kaip koks emocinio šoko, streso ar netgi staigaus ir didelio džiaugsmo aliarmo signalas". Viena mergina laikė egzaminus į aukštąją mokyklą. Kai priimtųjų sąraše pamatė savo pavardę, užuot šokinėjusi iš džiaugsmo, ji nepajėgė pajudėti iš vietos. "Man pasidarė silpna, kojos apsunko ir pajutau, kad tuojau apalpsiu", - sakė mergina.
Gydytojai skirtingai aiškina šių negalavimų priežastis. Vienų nuomone, spazmofilijos priežastis - stresas. Prie šeimyninių problemų prisidėjus profesiniams rūpesčiams, būtent moterys daugiau kenčia nuo spazmofilijos negu vyrai... Kitų nuomone, dėl didelio psichinio trapumo kaltas magnio trūkumas. Šiaip ar taip, neurovegetacinė sistema, nervai ir raumenys kartu paėmus yra šių simptomų centras. Spazmofilų negalavimai dažniausiai būna nepavojingi ir praeina savaime. Deja, kartais jie gali išryškinti sunkias ligas: skydliaukės sutrikimus, padidintą kraujospūdį, širdies ritmo sutrikimą, depresiją ir t.t. Taigi, prieš nustatant spazmofiliją, gydytojui reikia ligonį labai kruopščiai išklausinėti ir paskirti reikiamus tyrimus.
Spazmofilijos diagnostika ypač subtili, nes nėra jokio specialaus tyrimo, tiksliai patvirtinančio spazmofiliją.
Kaip spazmofiliją gydyti? Kai jos simptomai padažnėja ir apsunkina kasdienybę, būtina kreiptis į gydytoją. Daugelis moterų nekreipia dėmesio į jaučiamus simptomus, arba tiesiog mano, kad niekas nepagelbės. Tačiau kiekvienas spazmofilas visada gali pagerinti savo būseną, išvengti gyvenimą gadinančių priepuolių ar net pasveikti. Tai reiškia, kad nėra vienintelio spazmofilijos gydymo būdo. Nugalėti spazmofiliją - pirmiausiai reiškia ją suprasti, nes tai psichologinių ir fiziologinių aspektų visuma. Paprasčiausiai, yra metodai ir priemonės sau padėti, tik kiekvienas turi atsirinkti tai, kas jam tinka.
Keletas patarimų, kaip kovoti su spazmofilija
1. Kai blogai jaučiamės, imame netinkamai kvėpuoti. Yra tendencija tokiu atveju tankiau kvėpuoti, o tai sukelia nepakankamą smegenų aprūpinimą deguonimi, galūnių dilgsėjimą ir kitus nemalonius pojūčius. Jeigu yra galimybė, patartina patogiai atsisėsti arba atsigulti. Vieną ranką padėkite ant krūtinės, o kitą - ant pilvo ir ramiai kvėpuokite per daug giliai neįkvėpdami (išpūskite pilvą įkvėpdami ir lengvai įtraukite iškvėpdami). Stebėkite, kad jūsų šonkauliai neišsipūstų, pajauskite, kaip praeina oras kvėpavimo takais. Susikoncentravimas į kvėpavimo detales padeda pamiršti visa kita ir priepuolis greičiau praeina.
2. Susidūrę su stresine situacija, pamąstykite. Skirkite keletą minučių nustatyti tam, kas vyksta jumyse, kokį negerumą jaučiate, kas dedasi jūsų galvoje. Po to pagalvokite apie vietą, kurioje esate: autobuse, minioje, laukimo salėje ir t.t. Išanalizuokite, kas aplink jus vyksta, ir paklauskite savęs, kas jus taip gąsdina, kad apėmė tokią būseną. Pamatysite, pamažu jums paaiškės, kad niekas iš aplinkos jums nenori blogo ir nerimaujate tiesiog dėl nieko.
3. Rašykite dienoraštį. Kiekvieną dieną sąsiuvinyje pažymėkite tai, ką veikėte, per ypač skirtingas situacijas, kokias emocijas patyrėte. Jeigu kuris nors momentas jums pasirodys svarbus, jį pabraukite. Ši nedidelė užduotis suteiks galimybę sudaryti pergyventų įvykių sąrašą ir padės suprasti savo reakciją susidūrus su situacija. Be to, jeigu jus ištiks krizė, jūs galėsite peržvelgti praėjusias dienas ir, ko gero, išsiaiškinti tuo metu ištikto negalavimo priežastį. Ir patarimas: kai tik šis darbas padės suprasti ir pripažinti situacijas, dėl kurių kilo jūsų negalavimai, šį sąsiuvinį meskite į šalį. Nėra reikalo "judinti peilį žaizdoje", kad primintų sunkius momentus!
4. Išmokite įsiklausyti į savo kūną. Mūsų kūnas turi ribas. Jeigu rytą keliatės pavargę, nelaukite nieko gero iš dienos. Nėra ko norėti nuversti kalnus, kai nėra jėgų. Reikia apsipirkti ir atlikti kitus reikalus, tačiau nėra jokio noro net koją kelti iš namų? Jeigu tai neskubu, atidėkite rytdienai. Nepertempdami savo galimybių, jūs pamažu susivaldysite ir išvengsite priepuolio.
5. Pagaliau... suteikite sau malonumą. Yra tendencija save visai pamiršti... Ir visgi padarykite sau ką nors gero atsipalaidavimui. Tai bus tarytum įkrauta baterija. Kodėl gi ramiai nenusimaudyti šiltoje, su putomis ar žolelėmis aromatizuotoje vonioje, skambant švelniai muzikai? Suvalgyti pyragaitį ar šokoladą (tiek to dėl tų linijų, juk sveikta svarbiau)? Nusipirkti naują rūbą? Pakeisti šukuoseną? Nueiti kur nors papietauti su savo sutuoktiniu, draugu ar drauge? Leisti sau pasidaryti masažą (dar geriau, jeigu tai padarys sutuoktinis). Galima daug ką pasiūlyti, tačiau svarbiausia, kad tai būtų miela jūsų širdžiai.
6. Paskutinis patarimas labai svarbus. Paaiškinkite kitiems, kas jums yra. Žinoma, pirmiausiai savo sutuoktiniu ir vaikams, jeigu jie pakankamai suaugę, kad suprastų. Kitų supratingumas padeda geriau susitaikyti su esama savijauta.
Būtina žinoti, kad reikia vengti tokių dirgiklių, kaip kava, kokakola, stipri arbata, vitaminas C, alkoholiniai gėrimai bei gėrimai su anyžiais, išvis atsisakyti cigarečių. Minėti dalykai greitina širdies ritmą ir išprovokuoja tachikardiją, gali pakelti kraujo spaudimą ir padidinti bendrą jautrumą. Jeigu jų labai norite, gerkite tuos gėrimus be kofeino. Na, o be viso kito galima kuo puikiausiai apsieiti!
"Ar jūs spazmofilas?" (testas)
Atsakykite "taip" arba "ne" į šiuos klausimus. Už kiekvieną teigiamą atsakymą duokite po vieną tašką, o paskui juos sudėkite.
Jūs greitai alpstate taip ne Turite polinkį į galvos svaigulį taip ne Jūsų nervai visą laiką įtempti taip ne Jūs dažnai jaučiate gumulą gerklėje taip ne Jaučiatės prislėgtas taip ne Kankina galvos skausmai taip ne Jaučiate blauzdų spazmus taip ne Jūsų pirštai tirpsta taip ne Trūkčioja akies vokas taip ne Skausmingi nugaros raumenų susitraukimai taip ne Jaučiatės pavargęs nuo ryto iki vakaro taip ne Dažnai pajuntate smarkų širdies plakimą taip ne Jus kankina aerofagija (oro rijimas) taip ne Blogas virškinimas taip ne Greitai paraustate taip ne
Testo rezultatai
Mažiau negu 6 taškai. Šiuo metu jūs šiek tiek pavargęs. Reikėtų pakankamai pamiegoti ir savaitgaliais atsipalaiduoti.
Nuo 6 iki 10 taškų. Jūsų stresas išnaudoja magnio rezervus. Kiekvieną dieną valgykite daržoves ir šviežius vaisius. Darykite nervinę įtampą atpalaiduojančius pratimus.
Daugiau negu 10 taškų. Be jokių abejonių, esate spazmofilas. Apsilankykite pas gydytoją ir laikykitės jums skirto gydymo.