Pastaruoju metu įvairiems ekspertams aidu kartojant būtinybę valdžiai taupyti, socialdemokratai nuolat atsako klausimu – taupyti kieno sąskaita?
Dešinieji siūlo atsisakyti PVM lengvatų, dėl ko iš karto pabrangtų vaistai, šildymas ir dyzelinas žemdirbiams. Gindami paprastų žmonių interesus, socialdemokratai tokiems siūlymams kategoriškai nepritaria, nes būtent nedideles pajamas gaunantiems ir pensijinio amžiaus žmonėms būtų sunkiausia išgyventi pabrangus minėtoms prekėms ir paslaugoms.
Kalbėdama apie mokestinius sprendimus EK komisarė Dalia Grybauskaitė taip pat vis pabrėždavo, jog valstybei būtina atsisakyti tam tikrų mokestinių socialinių įsipareigojimų. D.Grybauskaitė naujienų portalui DELFI.lt neatskleidė, kurie įsipareigojimai turi būti nurašyti pirmiausia, tik pakartojo: „Visų paskutinių metų socialinių įsipareigojimų“.
Panašius dešiniųjų garsiai kartojamus siūlymus sukritikavo dr. Romas Lazutka. „Blogiausia, kad žaidžiant viešųjų ryšių apie taupymą žaidimus, nebesigilinama, koks taupumas yra naudingas ir koks ne, kur taupumas virsta šykštumu ir kur dėl jo tenka mokėti du kartus“, - savo straipsnyje „Bernardinai.lt“ rašė mokslininkas.
Pasak jo, valstybės biudžeto pajamos mažėja pirmiausia dėl pridėtinės vertės mokesčio įplaukų mažėjimo, kuris priklauso nuo gyventojų vartojimo. „O mažėjantis vartojimas yra signalas įmonėms mažiau gaminti, stabdyti investicijas, algų didinimą ir mažinti darbuotojų skaičių. Tai blogos žinios daugumai žmonių ir jų vartojimas dar mažės“, - perspėja R. Lazutka.
Socialdemokratai pritaria R. Lazutkos išsakytoms mintims, kad dešiniųjų raginimas taupyti tik remiamų gyventojų vartojimo sąskaita, iš tikrųjų yra ne rūpinimasis šalies ekonomika, o rūpinimasis turtingųjų interesais.
„Valdžiai labiau apmokestinus dideles pajamas ir surinktais mokesčiais finansuojant skurstančių žmonių vartojimą, būtų palaikyta vietinė gamyba, nes varguoliai daugiausia vartoja būtent vietinių įmonių prekes ir paslaugas. Taigi krizės akivaizdoje valdžia perskirstydama lėšas iš viršutinio gyventojų sluoksnio apačioms, ne tik jas gelbėtų nuo skurdo, sveikatos praradimų, o šalį nuo naujos emigracijos bangos, bet kartu spręstų ir ūkio konjunktūros problemą“, - teigia ekspertas, o socialdemokratai šiai nuomonei vienareikšmiškai pritaria.
Visą dr. Lazutkos straipsnį galite paskaityti čia.