Virginija DZVANKAUSKAITĖ
Klaipėdos apylinkės teismas išnagrinėjo Adolfo Grigaliūno (35 m.) baudžiamąją bylą. Vyriškis buvo kaltinamas piktybiniu chuliganizmu - kad sumušė savo draugę Aušrą K. Tiesa, iš pradžių prokuroras Irmantas Motuzis buvo iškėlęs bylą dėl privedimo prie savižudybės. Tačiau per tyrimą nepavyko rasti svarių įrodymų, kad taip ir buvo, ir prisiėjo kaltinimus sušvelninti. Taigi A. Grigaliūnui buvo skirti ketveri nelaisvės metai griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje, tačiau, pritaikius amnestiją, bausmė sumažėjo metais ir 4 mėnesiais.
Širdį pavergė vakarykštis kalinys
Užpernai pavasarį tuometinė Panevėžio A. Domaševičiaus medicinos mokyklos pirmakursė Aušra K. viename miesto renginyje susipažino su kone dvigubai vyresniu Adolfu Grigaliūnu. Šis, nors buvo ką tik grįžęs iš Alytaus griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos, niekada nesiskundė pinigų stygiumi. Netgi priešingai - jo kišenės nuolat būdavo prikimštos litų ar dolerių... Kai bylą tyręs prokuroras pasiteiravo, iš kur A. Grigaliūnas jų gaudavęs, išgirdo mįslingą paaiškinimą: "Man grąžina skolas
Niekas dabar nenustatys - ar žinojo Aušra, kokia jos naujojo draugo praeitis, ar nežinojo. Greičiausiai, ne. Mat bent kiek mąstanti mergina vargu ar būtų nepabijojusi prasidėti su tris kartus (už vagystes, išžaginimą bei nelegalų šaunamojo ginklo laikymą) teistu vyru.
Dėl draugo metė mokslus
Medicinos mokykloje Aušra tepasimokė nepilnus metus. Pasak šios mokymo įstaigos direktoriaus, mergina nesugebėjo mokytis, todėl buvo išbraukta iš pirmakursių sąrašo. Nei grupės vadovė, nei kurso draugės, kaip matyti, neįstengė paveikti Aušros, kad ši neskubėtų - nespjautų į mokslus, įgytų specialybę.
- Į mokyklą įstoja jau pilnametės, savarankiškos merginos, todėl vargu ar joms gali imponuoti kito nuomonė, patarimas, - dėstė medicinos mokyklos direktorius. - Jos paprastai vadovaujasi savo galva.
Vasarą, po kelių pažinties mėnesių, Aušra K. su A. Grigaliūnu išvažiavo paatostogauti prie jūros. O atėjus rudeniui abu apsigyveno Klaipėdoje, Adolfo išsinuomotame kambaryje Baltijos prospekte. Po savaitės šitame bute ir įvyko tragedija.
Buto šeimininkė nieko nematė ir negirdėjo?
Buvo šeštadienis. Pora, kaip įprastai, vaikštinėjo po Klaipėdą, tai vienoje, tai kitoje kavinėje vaišinosi kava, alumi. Vakarop abu užsuko į vieną uostamiesčio degalinę - joje tądien kaip tik dirbo Adolfo brolis. Kokia tema tada broliai kalbėjosi - ne tiek svarbu. Keisčiausia tai, jog, kaip vėliau tvirtins Adolfas Grigaliūnas, jau pakeliui į išsinuomotąjį butą Aušra jam pradėjo priekaištauti, kodėl su broliu dažnai girtaujantys, kodėl nesutariantys.
Dėl tų priekaištų Adolfas Grigaliūnas, girdi, ir susinervino. Jis tiesiog gatvėje, matant praeiviams ir gatvės prekiautojoms, priekaištų pažėrusią draugę stumtelėjo, sugriebė už plaukų, apšaukė. Po to apsiramino ir abu paržingsniavo namo.
Kitame kambaryje buvusi buto savininkė teisme tvirtins nepastebėjusi, kad porelė tąvakar būtų grįžusi apsipykusi - nuomininkai esą užsidarę savo kambarėlyje ir, gurkšnodami alų, tylutėliai - be triukšmo, be jokių rietenų - šnekučiavęsi...
Aukštielninka iš šeštojo aukšto
Išeitų, jog nei iš šio, nei iš to Aušra tą vakarą staiga išlėkė į balkoną ir iššoko iš šeštojo aukšto. Ant merginos kūno buvo rasta ir su kritimu nesusijusių sužalojimų - smaugimo žymės ant kaklo bei 6-8 smūgiai į kitas kūno vietas kietu buku daiktu, greičiausiai kumščiu. A. Grigaliūnas nesigynė tąvakar Aušrai "keletą kartų trenkęs". Būtent dėl šių veiksmų jam ir buvo pritaikytas baudžiamasis straipsnis už piktybinį chuliganizmą. Kaip minėta, tyrimo pradžioje byla buvo iškelta dėl privedimo prie savižudybės, tačiau pritrūko įrodymų.
Teisme Adolfas Grigaliūnas pareiškė, neva Aušra paskutinėmis gyvenimo dienomis buvo kamuojama gilios depresijos, ir ištikta šio dvasinio sukrėtimo galėjo pasirinkti savižudybę.
Tėvams - neįmenama mįslė
Panevėžio rajono miestelyje gyvenantiems tėvams vienturtės dukters žūtis užgriuvo ne tik begaliniu skausmu, bet ir gausybe klausimų, į kuriuos, deja, niekas nepateiks atsakymų.
- Antri metai neišeina iš galvos viena mintis - kuo Aušrą pavergė tas žmogus, - kalbėdamasi su "Akistatos" korespondente telefonu, liūdnai svarstė Aušros K. motina. - Juk jis buvo tiesiog atgrasus! Man - 49 metai, tačiau aš į tokį nežiūrėčiau!
Motinos nuomone, Adolfas Aušrą pavergė ne pinigais, dosnumu, o įbaugindamas.
Blogiausia, kad Aušra buvo be galo uždaro būdo, o paskutiniu metu - kažkokia paslaptinga, slapukė. Ji net motinai nieko nepasakojo apie savo naująjį draugą. Jei tėvai būtų sužinoję, kad vienturtėlės vaikinas - ne tik 15 metų už ją vyresnis, bet dar ir teistas, visais įmanomais būdais būtų siekę šią draugystę išardyti. Deja, viskas paaiškėjo po laiko...
Aušros tėvai iki šiol nėra įsitikinę, kad jų dukra pati iššoko iš šeštojo aukšto. Jie linkę manyti, jog, jei ji taip ir padarė, tai tik iš baimės, kad įpykęs draugas nesusidorotų. Arba buvo išstumta.
Šeimyninės tragedijos palaužti tėvai kadaise aplinkiniams pasakė: "Aušra per daug skubėjo gyventi." Į gilią šių žodžių prasmę vertėtų įsiklausyti visoms merginoms...