Jovita OŽENECKIENĖ
Šią žiemą Lenkijos pasieniečiai sulaikė keturis valstybinės sienos pažeidėjus iš Lietuvos. Netrukus buvo nustatyta, jog kelionėn į Vokietiją buvo susiruošę Panevėžio miesto ir rajono gyventojas Viktoras Obuchovas (18 m.) bei trys jo nepilnamečiai draugai: Aleksandras Oleinikovas, Donatas Bogdanskas ir tuo metu šešiolikos metų dar neturėjęs Mantas T. Pastarajam iki nusikaltimo pritrūko amžiaus, kuriam suėjus už tokį nusikaltimą pagal įstatymą galima baudžiamoji atsakomybė. Taigi Kauno apygardos teismo teisiamųjų suole atsidūrė tiktai trys "keliautojai".
Pasiekti Vokietijos nepavyko
Gerai vienas kitą pažįstantys jaunuoliai vieną dieną tylomis dingo iš savo namų ir iškeliavo į Kauną ieškoti pramogų. Leidžiant vakarą vienoje Kauno kavinėje Mantui kilo idėja patraukti Vokietijon užsidirbti pinigų. Jauniausias kompanijos dalyvis esą jau turėjęs šiokios tokios patirties (kartą jis jau buvo nelegaliai kirtęs valstybės sieną), todėl šią mintį įpiršęs draugams. Nė vienas nepilnametis neturėjo pasų bei tėvų leidimų keliauti užsienin, todėl teko rinktis nelegalų kelią. Oras išvykai nebuvo tinkamas - spaudė vasario šaltukas, snigo. Iš Marijampolės vaikinai pėsčiomis pasiekė Kalvarijos geležinkelio stotį, čia pernakvojo, paskui pakeleivingomis mašinomis nusigavo iki pasienio posto. Kelią Lenkijon rodė jauniausias, bet labiausiai patyręs Mantas. Pusnynais nubridus apie porą kilometrų "bėgliai" pakėlę tvoros vielas vienas paskui kitą persirito į kaimyninės valstybės pusę. Paėjus maždaug trejetą kilometrų dėmesį patraukė nuošali sodyba. Sienos pažeidėjams to tereikėjo - greitai sulindo į lenko daržinę, nes labai norėjosi sušilti, o kartu ir kuriam laikui pasislėpti. Deja, netrukus jų pėdsakus aptiko Lietuvos pasienio pareigūnai ir pranešė kolegoms lenkams. Šiems beliko susirinkti keliautojus lyg kokius viščiukus ir po neilgų procedūrų perduoti Lietuvos pareigūnams.
Teismas valstybinės sienos pažeidėjams skyrė nedideles bausmes. Už grotų nukeliavo tiktai Viktoras Obuchovas - pusantrų metų jis kalės dar ir todėl, jog 2001 metų kovo mėnesį buvo teistas už vagystę ir neatliko paskirtos bausmės. A. Oleinikovas ir D. Bogdanskis nuteisti lygtinai. Kaip jau buvo minėta, kelionės organizatorius Mantui šįkart baudžiamosios atsakomybės išvengė.
Patirtis
V. Obuchovo tėvai mirę. Iki 15 metų vaikinas augo vaikų globos namuose, vėliau bandė mokytis keliose žemės ūkio mokyklose, tačiau su jomis teko atsisveikinti taip ir nespėjus nieko išmokti. Įstojęs į Kaplių žemės ūkio mokyklą (čia buvo priimtas tiktai laikinojo globėjo Vytauto Adomaičio prašymu) ir apsigyvenęs bendrabutyje, V. Obuchovas grubiai elgėsi, laužė ir niokojo gyvenamųjų patalpų turtą bei inventorių, gadino spynas, duris. Negana to - visiškai nereaguodavo į pastabas, reikalavo išskirtinio dėmesio. Mokykla vyrukui buvo tik priedanga našlaičio stipendijai (500 litų) gauti. Po šių metų kovo mėnesį įvykusio teismo, kur buvo teisiamas už moters užpuolimą ir jos turto pagrobimą, V. Obuchovas daugiau nei mėnesį kažkur bastėsi, negrįžo tęsti mokslų, nors teismas buvo įpareigojęs nekeisti gyvenamosios vietos ir mokytis... Dėl nuolatinių pažeidimų vaikinas iš šios mokyklos buvo pašalintas.
Aleksandras Oleinikovas gyvena Liūdynės kaime (Panevėžio raj.) su motina (ji išsiskyrė su vyru dar 1990 metais) ir dviem seserimis. Šeimos materialinė padėtis sunki, tačiau jaunuolis nesistengė kaip nors ją pagerinti, metė mokslus Panevėžio profesinio rengimo centre. Aleksandro elgesys pasikeitė, kai susidėjo su panevėžiečiais, ėmė su jais dažnai susitikinėti.
Donatas Bogdanskis nesimoko nuo 2000-ųjų rudens (šiuo metu dirba pagal patentą). Dar besimokydamas vidurinėje mokykloje iš bendraklasių išsiskyrė įžūlumu, nenuspėjamu elgesiu, agresyvumu, stengėsi būti lyderiu. Tėvai nuolat teisindavo sūnų ir daugelį jo nusižengimų laikė vaikiškomis išdaigomis. Nuo šio vaikino įžūlaus elgesio kentėjo ne tik vaikai, bet ir mokytojai. Dėl pamokų nelankymo ir blogo mokymosi Donatas buvo išbrauktas iš Jaunimo mokyklos sąrašų. Šių metų vasario 4 dieną D. Bogdanskiui iškelta baudžiamoji byla, kurioje jis bei V. Obuchovas kaltinami iš nepilnamečio atėmę mobilųjį telefoną ir iškraustę kišenes. Kol kas vyksta tyrimas, todėl gali būti, jog vaikinui teks dar kartą sėsti į teisiamųjų suolą.
Jauniausiojo šios kompanijos dalyvio Manto T. tėvai išsiskyrę, vaikinas gyvena su motina. Jis taip pat Panevėžio profesinio rengimo centre bandė mokytis apdailininko specialybės. Deja, pasižymėjo nedrausmingumu, keldavo konfliktines situacijas, kibo prie bendraklasių (kai kurie net bijojo eiti į mokyklą), su juo buvo neįmanoma dirbti net mokytojams, iš grupės draugo pavogė mobilųjį telefoną. Šių metų vasario 21 dieną dėl blogo elgesio Mantas iš šios mokyklos buvo pašalintas, o jau po kelių dienų, vasario 20-ąją, prieš išvykdamas į Kauną, jis iš namų išnešė ir už 200 litų kaimynei pardavė televizorių (juk reikėjo pinigų pramogoms ir kelionėms). Pernykštį spalį vaikinas buvo teistas už plėšimą. 2000-ųjų vasarą Panevėžyje, Skaistakalnio parke, su kitais asmenimis jis užpuolė, suspardė ir sumušė K. P., atėmė batus, piniginę ir laikrodį. Už tai Mantui T. buvo paskirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau jos vykdymas atidėtas. Beje, Vokietijon šis vaikinukas pirmą kartą išsiruošė turėdamas tik 12 metų. 1998-ųjų rudenį kartu su trejais metais vyresniu draugu jis nelegaliai perėjo Lietuvos - Lenkijos valstybinę sieną. Na, o lygiai po metų sumušė bendraklasį...