Du Seimo liberalcentristai siūlo apriboti šauktinių karių dalyvavimą tarptautinėse karinėse operacijose. Tai numatančias Tarptautinių operacijų, pratybų ir kitų karinio bendradarbiavimo renginių įstatymo pataisas pirmadienį (09.22) Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Algirdas Gricius bei Algis Kašėta.
Jų nuomone, Lietuvos kariuomenėje yra pakankamai profesionalų, todėl mažiau patirties turintys kariai neturėtų dalyvauti tokiose pavojingose karinėse operacijose, kokios šiuo metu vyksta Irake ir Afganistane.
Įstatymo pataisos iniciatoriai taip pat reikalauja, kad tarptautinėse karinėse operacijose dalyvaujantys kariai būtų atitinkamai parengti, nes tai sumažintų operacijų sėkmei ir patiems kariams keliamą pavojų.
"Šešių mėnesių parengimas po kurio savanoriai šauktiniai gali vykti, pavyzdžiui, į Iraką, yra per silpnas dvidešimties metų nesulaukusiems jaunuoliams", - teigia A. Gricius. Pasak jo, mažai patirties turintys kariai negali visapusiškai įvertinti jiems kylančio pavojaus.
Į tarptautinę taikos įvedimo Irake misiją be profesinės tarnybos karių pirmą kartą išsiųsta ir 20 pradinę privalomąją karo tarnybą atliekančių karių, kurie atrinkti savanoriškumo pagrindu - 3 iš Kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono ir 17 iš Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono.
Rugpjūtį į NATO vadovaujamą taikos palaikymo misiją Serbijos ir Juodkalnijos Kosovo provincijoje išvyko maždaug 100 Kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono karių, tarp kurių 43 šauktiniai.
Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Kronkaitis BNS yra sakęs, kad siųsti savanoriškumo pagrindu atrinktus šauktinius į tarptautines misijas leidžia įstatymai, ir "kariniu aspektu čia nekyla problemų".
Rugpjūčio pradžioje aplankęs Pietų Irake dislokuotus Algirdo bataliono karius, J. Kronkaitis teigė, jog būrio seržantai jam gyrė šauktinių pasiruošimą ir pabrėžė, jog šauktiniai yra lygiaverčiai profesionalios tarnybos kariams.
Tvirtindamas 2004 metų Lietuvos kariuomenės sudėtį Seimas yra nustatęs, kad kitąmet kariuomenėje tarnaus 8,1 tūkst. arba du trečdaliai karių profesionalų, gaunančių atlyginimą iš valstybės biudžeto, ir 4,5 tūkst. šauktinių.
Dabar užsienyje yra maždaug 270 Lietuvos taikdarių. Jie tarnauja šešiose misijose Irake, Afganistane, Kosove, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Makedonijoje. Vienas Lietuvos karininkas dirba ESBO stebėtoju Gruzijoje.
BNS