Interneto svetainėje galima įsigyti suklastotų lietuviškų asmens dokumentų - pamestų, parduotų arba pavogtų vairuotojų pažymėjimų, pasų, rašo dienraštis "Respublika". Svetainėje taip pat parduodami įvairių pasaulio šalių asmens dokumentai.
Svetainėje galima pasirinkti asmens dokumentą pagal suklastojimo lygį: išspausdintą pačių klastotojų arba tikrą su perklijuota nuotrauka. Dienraščio teigimu, lietuviškų ir estiškų pasų klastotojai beveik negamina, nes juos sudėtinga pagaminti, todėl siūlomi tik tikri, kuriuos savininkai pametė arba pardavė, arba dokumentai buvo pavogti.
Lietuviškas pasas kainuoja 800 JAV dolerių. Į kainą įeina ir nuotraukos perklijavimas, ir dokumento pristatymas užsakovui. Lietuviški vairuotojo pažymėjimai po 200 JAV dolerių parduodami tik kartu su pasais.
Falsifikuotojai orientuojasi į NVS, kurios piliečių be vizų Vakarų šalys neįsileidžia, juodąją rinką.
Pagal Lietuvos kriminalistų pradinę informaciją serveris, kuriuo naudojasi dokumentų klastotojai, yra Jungtinėse Valstijose, o kontaktinis elektroninio pašto adresas veda į Rusiją.
Reklaminiame tekste rašoma: "Kai naudojami buvusių SSRS šalių pasai, pasieniečiams nekyla įtarimų dėl jūsų neeuropietiškos išvaizdos ir slaviško akcento, nes jiems Baltijos šalys vis dar ne Europa. Tiesa, neverta atsipalaiduoti: tikslus paso duomenų žinojimas ir keletas frazių šalies, "išdavusios" pasą, kalba - tiesiog privaloma".
Apie lietuviškus vairuotojo pažymėjimus nusikaltėlių svetainėje rašoma: "Jie neregistruoti Lietuvos kelių policijoje, tad vairuotoju Lietuvoje neįsidarbinsite. Bet su jais galite vairuoti visame pasaulyje, atidaryti sąskaitas ir registruoti korporacijas".
VSD pareigūnai dienraščiui sakė, kad saugumui ne naujiena, jog Lietuvos piliečių pasai paklausūs tarp nusikaltėlių. Saugumo departamentą itin domina, kad lietuviškais pasais naudojasi nelegalūs migrantai, todėl VSD jau seniau informavo kolegas užsienyje apie lietuviškų pavardžių specifiką ir atkreipė dėmesį į tai, kad lietuviams nebūdingas tamsus gymis ir azijietiška išvaizda.
Kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo tarnybos vyresniojo komisaro Kęstučio Tubio teigimu, gegužės 21 dieną apie šią problemą ketinama kalbėti su kolegomis Minske, kur vyks NVS, Baltijos šalių ir Lenkijos kriminalinės policijos padalinių vadovų susitikimas.
Apie svetainę Lietuvos pareigūnai ketina artimiausiu metu informuoti kolegas iš Rusijos vidaus reikalų ministerijos R valdybos (kovojančios su aukštųjų technologijų nusikaltimais).
BNS