Rusija ketvirtadienį sušvelnino griežtas taisykles dėl vairavimo išgėrus ir leido vairuotojams sėstis už vairo išlenkus ne daugiau kaip bokalą alaus - kritikai būgštauja, kad alkoholio vartojimu garsėjančioje šalyje toks žingsnis bus neteisingai suprastas.
Pagal iki šiol Rusijoje galiojusią tvarką buvo draudžiama vairuoti transporto priemonę neblaiviam. Ši abstrakti, o ne miligramais alkoholio kraujyje išreikšta nuostata reiškė, kad praktiškai net mažiausią alkoholio kiekį išgėręs žmogus galėjo susilaukti nemalonumų.
Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį paskelbė naują potvarkį, kuriame pirmą kartą aiškiai apibūdinta neblaivumo sąvoka - 100 mililitrų žmogaus kraujo turi būti daugiau kaip 50 miligramų alkoholio.
Kai kurie laikraščiai pasipiktinę reagavo į šią naujovę, kuria siekta suderinti Rusijoje galiojančią tvarką su Vakarų Europos valstybių praktika. Jie būgštauja, kad legalizavus, vaizdžiai kalbant, girtavimą už vairo, labai padaugės eismo avarijų, kurių aukomis vien pirmame šių metų pusmetyje Rusijoje tapo 12,6 tūkst. žmonių.
"Didžiojoje Britanijoje galioja 50 miligramų norma, - rašė dienraštis "Komsomolskaja Pravda". - Bet ten civilizuoti yra ir žmonės, ir policininkai". Jo teigimu, Rusijoje tokia tvarka neįsivaizduojama, nes rusai, kaip visi gerai žino, nesitaikstys su jokiais suvaržymais. "Tai - didelė klaida, kurios mes negalime sau leisti".
Tačiau oficialus "Rosijskaja Gazeta" pabrėžia, kad naujoji nuostata tik užpildo teisinę spragą, kuria naudodavosi korumpuoti kelių milicijos pareigūnai. "Tai yra aiškūs kriterijai, padėsiantys nuspręsti, ar vairuotojas yra neblaivus".
Kita vertus, Rusijos kelių milicijai, kurios pareigūnai garsėja kyšių ėmimu, "badas" negresia: ministerijos potvarkyje išvardijami požymiai, pagal kuriuos milicininkas, prieš bet kokius laboratorinius tyrimus, galės kelyje pats nuspręsti, ar sustabdytas vairuotojas yra neblaivus. Atitinkamų požymių sąraše, - be kita ko, drebančios rankos, neaiški kalba ir keistas elgesys.
Reuters-ELTA