• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dauguma rusų bus tik patenkinti, jei kovodamas su terorizmu Vladimiras Putinas apribos Rusijos piliečių išvažiavimą į užsienį, taip pat jų judėjimo laisvę šalies viduje ir įsakys specialiosioms tarnyboms žudyti teroristus užsienyje, o paskui uždarys laikraščius, kurie šias priemones ims kritikuoti.

REKLAMA
REKLAMA

“Levada-centro” sociologinės apklausos, vykusios rugsėjo 24-27 d., tikslas - išsiaiškinti, kam pasirengę Rusijos piliečiai, kad padėtų valstybei kovoti su terorizmu. Pasirodė, kad jie pasirengę beveik viskam. Lengviausiai respondentai sutiko su dokumentų patikrinimo ir įtartinų asmenų apžiūros procedūrų sugriežtinimu. Už šias priemones pasisakė 89 proc. apklaustųjų, prieš - 7 proc., atsakymo nežinojo 4 proc. Reikia manyti, kad atsakydami į šį klausimą piliečiai turėjo galvoje gana radikalų sugriežtinimą: juk jau keli mėnesiai pagal įstatymą teisėsaugos organai ir taip gali su terorizmu įtariamais asmenimis elgtis gana žiauriai - sulaikyti juos be įtarimų pareiškimo 30 parų.

REKLAMA

Maždaug tiek pat žmonių sutiko, kad Rusijos specialiosios tarnybos turėtų naikinti teroristus, netgi jei jie yra kitose šalyse, kaip atsitiko su buvusiu Čečėnijos prezidentu Zelimchanu Jandarbijevu, kurį čekistai susprogdino Katare. Tokią praktiką pateisino 82 proc. rusų, prieš pasisakė tik 10 proc., neturėjo nuomonės 8 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Paaukoti kovai su terorizmu savo judėjimo laisvę, asmeninio susirašinėjimo slaptumą ir nepriklausomą spaudą pasiruošę daugiau nei pusė rusų - su “laikinu” konstitucinių laisvių apribojimu sutiko 60 proc. apklaustųjų.

Jie pasirengę atsisakyti kelionių į užsienį ir galimybės be kliūčių judėti šalies viduje - šie du punktai buvo paminėti apklausoje. Judėjimo laisvę brangina 33 proc. respondentų, nežinojo atsakymo 7 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lygiai taip pat paprastai piliečiai žvelgia ir į cenzūrą. Klausimas skambėjo taip: “Ar esate pasirengę dėl kovos su teroristais uždrausti tų visuomeninių organizacijų ir spaudos leidinių veiklą, kurie abejoja prezidento priemonių, kovojant su teroristais, politika?” Matyt, tokiomis prezidento politikos abejonėmis gali tapti pasisakymai prieš tą patį draudimą keliauti į užsienį ir politinių žmogžudysčių kritika. 59 proc. respondentų manymu, už tai galima uždrausti laikraščius ir organizacijas. Prieš pasisakė 29 proc. Atsakymo nežinojo 12 proc.

REKLAMA

Keista, sunkiausia piliečiams buvo susitaikyti su telefoninių pokalbių pasiklausymu ir elektroninio pašto tikrinimu.

Nors specialiosios tarnybos ir taip turi teisę tam tikrais atvejais to imtis (tiesą sakant, elektroninio pašto ir apskritai internetinės informacijos srauto skenavimas Rusijoje jau seniai įprastas dalykas), tokiai aukai, kad būtų pasiekta pergalė kovojant su pasauliniu terorizmu, pasiruošę 57 proc. rusų - mažiau nei sutinkančių su laikraščių uždarymu, kelionių ribojimu ir teroristų užsienyje žudymu. Prieš pasisakė 34 proc. Nežinojo atsakymo 9 proc. apklaustųjų.

REKLAMA

Tokių nuotaikų fone V. Putinas, nusprendęs kovoti su terorizmu vien tik pasilikdamas sau teisę skirti gubernatorius, atrodo kaip didžiulis liberalas. Nors gali būti, kad būtent neadekvati prezidento reakcija į teroro išpuolį Beslane paskatino piliečius aukoti savo laisves ir prigimtines teises. Apskritai pagal paskutines apklausas bendras vaizdas atrodo gana keistai: prieš gubernatorių skyrimą pasisakė daugiau žmonių negu prieš tą patį judėjimo apribojimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galbūt taip yra dėl to, kad įstatymą dėl gubernatorių V. Putinas jau pateikė Dūmai, o planai įvesti išvažiavimo vizas dar nepaskelbti.

Dar vienas paaiškinimas - baimė. Pagal “Levada-centro” duomenis, dabar rusai teroro aktų bijo labiau nei po namų sprogdinimų 1999 metais. 93 proc. apklaustųjų nuomone, nauji sprogimai ar įkaitų dramos šiuo metu Rusijoje labai tikėtini arba gana tikėtini. Be to, kas trečias respondentas (iš viso 34 proc.) sociologams pareiškė, kad labai bijo dėl savęs ir savo artimųjų, o dar 52 proc. “tam tikru laipsniu bijo” tapti teroro akto auka. 1999 m. rugsėjį šiuo klausimu pasisakė atitinkamai 42 proc. ir 44 proc. piliečių. Bet tada daugelis pasikliovė V. Putinu: 38 proc. tikėjo, kad valdžia gali sustabdyti teroro aktus, o 50 proc. sakė, kad ne. Dabar santykis pasikeitė. Prezidento sugebėjimais nugalėti terorizmą tiki tik 18 proc. piliečių, o 76 proc. pareiškė, kad valdžia Rusijos gyventojų nuo naujų teroro aktų apsaugoti nesugebės.

Marija Cvetkova

www.gazeta.ru

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų