• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rojus žemėje (3)

Aurelija JARUŠEVIČIŪTĖ, Vytautas ŽUTAUTAS

Keliai

Madeira - vulkaninės kilmės sala, tad čia lygių vietų nėra. Tačiau kalnus ir pakalnes raižo šimtai kelių kelelių. Jie, vingiuodami kas 50-100 metrų, kyla aukštyn ir žemyn virš debesų, staigiai neria žemyn į tarpeklį, vingiuoja pagal Atlantą, lenda į tunelį ir vėl - serpantinai. Visi kaimai ir miesteliai įsikūrę šlaituose, jais ir vingiuoja miestų gatvės, nuvesdamos net pas atokiausiai gyvenantįjį. Lengvųjų automobilių saloje gan daug. Daugiausia - maži "VW Polo", "Opel Corsa", "Renualt Clio", "Seat Toledo". Teko matyti ir porą visureigių, kelis sunkvežimius. Dideli savivarčiai dirba tik prie statybų. Jie atplukdomi laivais, dirba, kol statomas koks nors objektas, o po to vėl keliauja į žemyną. Funšalyje kursuoja ir miesto autobusai. Jais galima keliauti ir į salos gilumą. Autobusų stotelės netoli viena kitos. Jas žymi tik ženklas. Jokių aikštelių ar paviljonų. Nėra vietos. Tad stabtelėjus maršrutiniam, stoja ir iš paskos važiuojantieji, nes aplenkti praktiškai neįmanoma. Vietomis kalnuose keliai taip susiaurėja, kad norint prasilenkti serpantinu tenka gerą šimtą metrų važiuoti atgal. Ypač sutikus autobusą. Kai kurie tuneliai kalnuose natūralūs. Važiuoji, o iš viršaus pila vanduo, valytuvai vos spėja valyti, bet užtat išlendi iš tunelio švariu automobiliu.

REKLAMA
REKLAMA

Keliai nors ir siauri, bet asfaltuoti, nuolat taisomi. Iš oro uosto iki Funšalio jau nutiesta ir 20 kilometrų autostrados. Ji irgi vingiuota, tad per daug neįsibėgėsi, bet leistinu 110 kilometrų per valandą greičiu tarpais pavažiuosi. Šiaip miestuose leistinas greitis - iki 50, o užmiestyje - iki 70-90 kilometrų per valandą. Bet tokiu greičiu retas važiuoja, nors vietiniams tokie keliai įprasti. Per metus saloje keliuose žūva apie 200 žmonių. Kaip ir visame pasaulyje, dažniausiai nukenčia per daug išgėrusieji vyno. Leidžiamas promilių skaičius vairuotojams - 0,5. Kaip tik mūsų lankymosi dienomis policija organizavo reidą "Operacija "Stop". 12 policijos ekipažų išvažiavo į Madeiros kelius. Buvo sulaikyti 27 pažeidėjai. 17 iš jų - išgėrę. Vienas jų, turistas iš Vokietijos, pripūtė net 1,24 promilės. Portugalams tai atrodė labai daug.

REKLAMA

Turistas prie vairo saloje nėra retenybė. Automobilių nuoma, palyginti su maistu ar vynu, nėra brangi. Priklausomai nuo automobilio - nuo 80 iki 200 litų už parą. Benzino litras kainuoja apie 4 litus, dyzelinis kuras perpus pigesnis. Tačiau išsinuomoti automobilį patartina tik patyrusiam vairuotojui. Šiaip sėdėdamas prie Atlanto rizikuoji nematyti daugybės krioklių kalnuose, upėse besitaškančių upėtakių, vietinių kaimelių, kurių architektūra siekia salos apgyvendinimo laikus. Su automobiliu paprasčiau, nes nuo nieko nepriklausai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasivažinėjimas rogėmis

Dar ruošdamiesi į salą, skaitydami internete apie tai, ką verta Madeiroje aplankyti, sužinojome, kad mėgstamiausias turistų užsiėmimas - čiuožti rogėmis nuo kalno. Reklama buvo tokia vaizdinga ir įtaigi, kad jau Kaune įsivaizdavome, kaip švilpsime žemyn asfaltu 80 kilometrų per valandą greičiu. Tačiau iš tikrųjų ši atrakcija nuvylė. Sumoki 2 000 eskudų (apie 40 litų), sėdi į pintas roges carro de asto ir - žemyn asfaltuotu keliu. Du vežėjai tai velka roges iš priekio, kad greitis būtų didesnis, tai stabdo iš užpakalio. Kelias leidžiasi žemyn, vingiuoja, iš priekio važiuoja automobiliai. Tenka lėkti ir per sankryžas, ir pro namus - lyg ir turėtų būti įdomu. Bet gal tik patiems salos gyventojams ar tiems, kurie nėra rogėmis lėkę nuo kalno. Įsivaizduokite lėkimą rogėmis asfaltu. Jos ne tik nepasiekia tų žadėtų 80 kilometrų per valandą, bet vietomis ir visai užstringa ir tie du vyrukai nebepatempia. Tenka kažkokia dvokiančia kojine tepti pavažas, kad rogės šliuožtų žemyn bent 20 kilometrų per valandą greičiu.

Bandėme išsiaiškinti, iš kur Madeiroje rogės. Tuo labiau kad ir senovinėje graviūroje matėme nupieštą karvę, traukiančią roges. Mums paaiškino, kad dar praėjusiame amžiuje tokiomis rogėmis pagyvenusios salos gyventojos namo veždavo maistą. Roges sunku tempti į kalną, bet galima sustoti pailsėti, nes jos - ne ratai ir atgal nerieda. O kai saloje pasirodė turistai, nuspręsta rogėmis pavežioti ir juos. Dažnas ir susigundo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų