Prezidentas Valdas Adamkus trečiadienį pareiškė, kad "teisėsauga turi surasti tiesą" Seimo narių įtariamos korupcijos byloje, o patys įtariami parlamentarai privalo spręsti savo atsakomybės klausimą.
Tai prezidentas pareiškė po pusantros valandos trukusio susitikimo su generalinio prokuroru pavaduotoju Gintaru Jasaičiu, kuris V.Adamkui pristatė jau atliktus ikiteisminio tyrimo veiksmus bei perspektyvas.
"Generalinė prokuratūra negali net ir procedūriškai nusišalinti nuo tolimesnės atsakomybės, tyrimą reikia užbaigti iki galo, ir ji (prokuratūra - BNS) turi moralinę atsakomybę, kad teisėsauga turi surasti tiesą. Čia prokuratūra suvaidins vieną iš svarbiausių vaidmenų", - sakė prezidentas.
V.Adamkaus teigimu, nežiūrint to, kad Seimas praleido galimybę kelti klausimą dėl parlamentarų baudžiamosios atsakomybės, klausimas dėl Seimo narių politinės, moralinės, galbūt net konstitucinės atsakomybės lieka ir jis turi būti sprendžiamas ir išspręstas.
V.Adamkus taip pat paragino Seimo partijas "aiškiai ir nedviprasmiškai" išsakyti savo poziciją dėl šio skandalo.
"Tas dar nėra aišku nei man, nei visuomenei", - sakė V.Adamkus.
Paklaustas, ar nemano, kad korupciniais ryšiais įtariami parlamentarai turėtų atsisakyti savo mandato, V.Adamkus teigė, kad išeities ieškojimas uždelstų šio klausimo sprendimą, o tai nenaudinga nei Seimui, nei visai valstybei.
"Todėl čia galima apeliuoti tik į jų asmeninį sprendimą", - teigė V.Adamkus.
Seimo Antikorupcijos komisija paviešino Specialiųjų tyrimų tarnybos slapta įrašytus verslo grupės "Rubicon group" vadovo Andriaus Janukonio pokalbius telefonu su Seimo pirmininko pavaduotoju socialdemokratu Vyteniu Andriukaičiu, opozicinės Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcijos seniūno pavaduotoju Arvydu Vidžiūnu, socialliberalu Vytautu Kvietkausku bei Liberalų ir centro frakcijos nariais Eligijumi Masiuliu ir Gintaru Steponavičiumi.
Pirmuosius tris parlamentarus Generalinė prokuratūra prašė leisti Seimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl kyšininkavimo, bet parlamentas atmetė prašymą.Po šio sprendimo prokurorai nutraukė baudžiamąją bylą trijų parlamentarų atžvilgiu ir perdavė ikiteisminio tyrimo medžiagą Seimui įvertinti. Prokuratūra paprašė įvertinti ne tik V.Andriukaičio, A.Vidžiūno ir V.Kvietkausko, bet ir liberalcentristų E.Masiulio ir G.Steponavičiaus, elgesį.
Iš pokalbių matyti, jog A.Janukonis su politikais kalba apie vetuoto Šilumos ūkio įstatymo priėmimą, prašo tarpininkauti gaunant finansinę paramą verslo projektui bei įtakoti savivaldybių politikus.
Generalinė prokuratūra anksčiau Seimui pranešė, jog įtariama, kad iš A.Janukonio už įtaką priimant teisės aktus V.Andriukaitis paėmė 95 tūkst. litų, V.Kvietkauskas - 25 tūkst. litų, A.Vidžiūnas - 40 tūkst. litų kyšius.
Žurnalistams prezidentas teigė esąs "be galo" patenkintas susitikimo rezultatais ir dabar "geriau" supranta prokuratūros ir Seimo santykius.
V.Adamkus pažymėjo esąs užtikrintas, kad "prokuratūra maksimaliai ir toliau dalyvaus šiame procese", o tai, pasak prezidento, pagelbės visiškam skandalo ištyrimui.
G.Jasaitis žurnalistams teigė, kad ikiteisminis tyrimas pagrindinėje byloje dėl galimo Seimo narių pirkimo yra tęsiama, o epizodas su Seimo nariais, pasak prokuroro, yra tik viena iš tyrimo atšakų.
Be to, V.Adamkus žurnalistams sakė, kad visuomenė laukia atsakymo, ar STT visi veiksmai buvo naudingi tyrimui, ar jie buvo greiti, skaidrūs ir efektyvūs, o apie STT veiklą savo nuomonę prezidentas teigė galėsiantis pareikšti po susitikimo su STT vadovu Valentinu Junoku šią arba kitą savaitę.
Savo ruožtu G.Jasaitis sakė, kad jis tyrimui reikiamą medžiagą būtų gavęs "kitais būdais ir kitu laiku".
STT atlikti poėmiai pagrindinių partijų būstinėse likus keturioms dienoms iki antrojo prezidento rinkimų turo sulaukė nevienareikšmiškų vertinimų.
BNS