• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po pusantrų metų mokyklinių vadovėlių leidybai Lietuvoje pritaikius naujus higienos reikalavimus, vadovėliai palengvės, taps saugesni bei lengviau skaitomi. Nuo 2005 metų visi Lietuvoje leidžiami mokykliniai vadovėliai, išskyrus spausdintus Brailio raštu, turės atitikti sveikatos apsaugos ministro Juozo Oleko patvirtintą higienos normą "Mokykliniai vadovėliai".

REKLAMA
REKLAMA

Švietimo ir mokslo ministerijos Leidybos centro prašymu, visuomenės sveikatos specialistų darbo grupė peržiūrėjo reikalavimus vadovėlių popieriui, spausdinimo dažams, šriftui, teksto išdėstymui, formatui, įrišimui ir svoriui.

REKLAMA

Kaip BNS sakė Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos vyriausioji specialistė Bronė Žilėnienė, 1992 metai priimtos mokyklinių vadovėlių higienos normos nebuvo paskelbtos "Valstybės žiniose", todėl leidėjai nelabai jų ir paisė.

Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerija, rengiant naująją higienos normą, atsižvelgta į užsienio valstybėse taikomus reikalavimus. Nustatyta, kad didžiausias leidžiamas vieno vadovėlio svoris 1- 4 klasių moksleiviams negali viršyti 300 gramų, 5- 8 klasėms - 400 gramų, 9-10 klasėms - 500 gramų, 11-12 klasėms - 600 gramų.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak B.Žilėnienė, ankstesnėje normoje buvo reglamentuota tik pradinių klasių moksleiviams skirtų knygų svoris.

Pasak pranešimo spaudai, per nepriklausomybės dešimtmetį vaikų iki 15 metų turinčių netaisyklingą laikyseną bei stuburo iškrypimą Lietuvoje padaugėjo daugiau nei du kartus. Medikai įsitikinę, jog viena iš priežasčių yra ir nuo vadovėlių sunkėjančių kuprinių nešiojimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beveik visas knygas vaikai į mokyklą nešiojasi kuprinėje, nes moksleivių tėvai ar mokyklos ne visada gali aprūpinti dviem vadovėlių komplektais, kurių vieną būtų galima laikyti mokykloje.

Pasak pranešimo spaudai, vis daugiau vaikų serga akių ligomis - jei 1991 metais iš tūkstančio profilaktiškai patikrintų moksleivių iki 15 metų regos sutrikimais skundėsi 70, tai 2002 metais - 120.

REKLAMA

Visuomenės sveikatos specialistai mano, jog padidėjusiam vaikų sergamumui akių ligomis įtakos turi kai kurių vadovėlių šriftas. Nustatyta, jog sveikiausias vaikų regai mokyklinio vadovėlio pagrindinio teksto šriftas yra status ir juodos spalvos. Medikai pataria parinkti vienodo storio šrifto raidžių linijas, neryškios spalvos teksto foną, kad raidės aiškiai matytųsi ir būtų įskaitomos.

REKLAMA

Draudžiama pagrindiniame tekste naudoti ornamentuotą ar ažūrinį šriftą. Vadovėliuose pirmai klasei mokomosios abėcėlės raidės turi būti spausdinamos ne mažesniu kaip 48 spaustuvinių punktų šriftu. Be to, piešiniai ir iliustracijos neturi būti kontrastingų ir ryškių spalvų.

Higienos normoje sakoma, kad vadovėliuose 1-4 klasėms pagrindinis tekstas turi būti spausdinamas viena skiltimi,o vyresniųjų klasių vadovėliuose - ne daugiau kaip dviem skiltimis. Atstumas tarp skilčių turi būti ne mažesnis, kaip 5 milimetrai, o tarp raidžių ir žodžių turi būti toks, kad tekstas nesilietų ir būtų lengvai įskaitomas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Higienos normą rengę specialistai pasirūpino, kad vadovėliai būtų nekenksmingi. Pasak pranešimo spaudai, vadovėlių spausdinimui draudžiama naudoti popierių, dažus ar kitas medžiagas, kurių sudėtyje yra kenksmingų medžiagų. Popierius turi būti neskaidrus, nepurus, be chloro junginių. Draudžiama naudoti laikraštinį ir žurnalinį popierių. Vadovėliai turi būti spausdinami vienos rūšies poligrafiniame celiulioziniame popieriuje.

Užtikrinti saugias vaikų mokymosi sąlygas valstybės bei savivaldybių švietimo ir visuomenės sveikatos įstaigas įpareigoja Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymas.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų