• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš 50 metų gegužės 28 dieną kuklus bitininkas iš Naujosios Zelandijos ir aukštikalnių gyvenimo užgrūdintas Nepalo šerpas tapo pirmaisiais žmonėmis, įkopusiais į aukščiausią pasaulio kalną Everestą.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar pasaulis vėl šlovina žygeivius, kurių vienas - šerpas Tenzingas Norgay (Tenzingas Norgajus) - 1986 metais mirė. Tačiau seras Edmundas Hillary (Edmundas Hilaris), kuriam dabar 83 metai, kaip garbės svečias dalyvauja renginiuose jųdviejų žygiui paminėti. Ketvirtadienį įvyks šio auksinio jubiliejaus iškilmių kulminacija - rengiamas didelis priėmimas, o Nepalo karalius Gyanendra (Gjanendra) visiems į aukščiausią viršūnę įkopusiems žmonėms įteiks specialius medalius.

REKLAMA

Organizatoriai tikisi, kad ceremonijoje dalyvaus 400-500 Everesto viršūnę pasiekusių žmonių, kurių iš viso yra daugiau kaip 1,3 tūkstančio.

Visą šią savaitę Nepalo sostinėje Katmandu vyko festivaliai, skambėjo muzika, gatvėmis traukė procesijos .

Vien nuo gegužės 18 dienos, minėdami E.Hillary ir T.Norgay žygio metines, į Everestą įkopė daugiau kaip 170 žmonių. Tačiau ne visiems tai patinka. Kai kurie "senųjų laikų" žygeiviai, tarp jų - italų alpinistas Reinholdas Messneris (Reinholdas Mesneris) tvirtina, kad Everestas pernelyg eksploatuojamas ir tapo "greitkeliu turistams".

REKLAMA
REKLAMA

Šį sezoną buvo pasiekti penki su Everestu susiję rekordai - į jį įkopė pats jauniausias ir pats seniausias žmogus, pirmasis juodaodis. Be to, penktadienį buvo pasiektas greičiausio įkopimo nuo bazinės stovyklos rekordas, kuris galiojo tik iki pirmadienio, kai buvo pasiektas naujas rekordas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Organizatoriai tikisi, kad šis jubiliejus paskatins turizmą, kuriam smarkiai pakenkė maoistų sukilimas, nuo 1996 metų pareikalavęs 7,8 tūkst. žmonių gyvybių.

Trečiadienį tie, kurie pabuvojo ant "pasaulio stogo" ir sugrįžo atgal, jei ne sveiki, tai bent gyvi, pagerbė 172 žmones, kurie žuvo ant šio kalno šlaitų. Jiems atminti netoli Katmandu esančio Kakanio kaimo parke buvo pasodinti medeliai.

REKLAMA

Tačiau pagrindinis dėmesys ketvirtadienį bus skiriamas E.Hillary ir T.Norgay, kuriems pirmiesiems pavyko nueiti iki tol nepramintu taku į viršūnę nuo Pietinio balnakalnio, nors 10-čiai ankstesnių didelių ekspedicijų to padaryti nepavyko.

T.Norgay atstovaus jo sūnus Jamlingas Norgay (Džamlingas Norgajus), kuris sekdamas savo tėvo pėdomis į Everestą įkopė 1996 metais. Iškilmėse taip pat dalyvaus Junko Tabei (Džunko Tabei), pirmoji į Everestą įkopusi moteris, kuri aukščiausio kalno viršūnę pasiekė 1975 metais, R. Messneris, austras Peteris Habeleris (Pėteris Habeleris), kuris 1978-aisiais tapo pirmuoju žmogumi, įkopusiu į Everestą be deguonies balionų, šerpas Appa (Apa), kuris šią savaitę į Everestą įkopė jau 13 kartą.

Į iškilmes atvyko alpinistai iš 48 pasaulio valstybių ir dešimtys Nepalo šerpų - neretai pamirštamų didvyrių, be kurių nebūtų surengta beveik nė viena ekspedicija į Everestą.

AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų