Laikraščio skaitytojas iš Kauno mano, jog galbūt buvo neteisėtai atleistas iš darbo, ir domisi teisiniais šio klausimo sprendimo būdais. Kad būtų aiškesnė klausimo esmė, cituojame laišką:
"Nuo 1976 iki 2006 metų dirbau vienoje iš Kauno miesto gamyklų. 2004 metais pablogėjus sveikatai kreipiausi į medicinos įstaigą. Keturis mėnesius turėjau nedarbingumo lapelį, dėl stuburo išvaržos man buvo suteikta 3-ioji invalidumo grupė vieneriems metams. Darbovietei pristačiau dokumentus apie nustatytą invalidumo lygį ir dėl to man priklausančias lengvatas (nustatyti darbo šaltyje ir aukštyje apribojimai). Tačiau darbo sąlygos pagerintos nebuvo ir aš toliau dirbau tą patį darbą. 2005 metais dėl tos pačios ligos vėl teko gultis į ligoninę, gydytis sanatorijoje. Medikų komisija nustatė, kad liga ir toliau progresuoja ir mano invalidumo terminas pratęstas jau iki 2 metų. 2005 metais gruodžio 19-ąją darbovietei pristačiau pažymą apie tai. Bet jau 2006 metų sausio 18 dieną cecho viršininkas pranešė, kad nuo šios dienos aš atleidžiamas iš darbo pagal Darbo kodekso 136 str. 4 punktą, išmokant 2 mėnesių išeitinę kompensaciją.
Noriu sužinoti, ar aš atleistas nepažeidus įstatymų ir ar yra kokia galimybė man sugrįžti į darbą. O gal aš turiu galimybių prisiteisti iš įmonės kompensaciją už profesinę ligą arba didesnę išeitinę kompensaciją?"
Į skaitytojo klausimą atsako Valstybinės darbo inspekcijos Kauno skyriaus vedėjo pavaduotoja Inesa Brundzienė:
"Nesutikdamas su atleidimu iš darbo žmogus tikrai galėjo kreiptis į teismą. Tačiau, sprendžiant pagal atleidimo datą, proga jau yra praleista, nes į teismą kreiptis reikia vieno mėnesio laikotarpiu. Norint, kad teismas vis dėl to naginėtų bylą po termino, reikia įrodyti buvus kokią nors svarbią priežastį, kodėl kreipiamasi pavėluotai.
Iš pirmo žvilgsnio, atleisdamas darbuotoją, darbdavys įstatymų nepažeidė. Kai yra pateikiama medikų išvada, kad toliau savo darbo darbuotojas dirbti negali, darbdavys turi teisę darbuotoją atleisti. Šiuo atveju buvo pritaikytas tinkamas straipsnis ir sumokėta išeitinė kompensacija tokia, kokia ir turi būti. Žinoma, turėjo būti sumokėta kompensacija ir už nepanaudotas atostogas.
Tačiau darbdavys, prieš atleisdamas darbuotoją remdamasis medikų išvada, privalėjo pasiūlyti jam lengvesnį darbą, atitinkantį tos dienos darbuotojo sveikatos būklę. Ir atleidimą vykdyti tik tada, jeigu dėl įmonės darbo specifikos ar darbuotojo kvalifikacijos lengvesnį darbą skirti yra neįmanoma."
Primename, jog Valstybinė darbo inspekcija visuomet yra pasirengusi patarti žmonėms su Darbo įstatymu ir jo taikymu susijusiais klausimais. Gyventojai kreiptis gali į Valstybinės darbo inspekcijos skyrius, veikiančius kiekvienoje apskrityje. Išsamesnės informacijos bei įstaigų telefono numerius galima rasti tinklalapyje www.vdi.lt.