Opozicinės konservatyvios Tėvynės sąjungos (TS) ir proprezidentinės Liberalų demokratų partijų (LDP) lyderiai pirmadienį (07.21) paragino Aukščiausiojo Teismo (AT) pirmininką Vytautą Greičių prisiimti asmeninę atsakomybę už teismų sistemą sudrebinusį korupcijos skandalą.
Spaudos konferencijoje TS pirmininkas Seimo narys Andrius Kubilius pažymėjo, kad po tokių skandalų demokratinėje Vakarų valstybėje "sistemos vadovai" turėtų atsistatydinti http://www.omni.lt/?rask$9359_84776$z_112879.
Liberalų demokratų partijos pareiškime, pasirašytame jos lyderio Valentino Mazuronio, V. Greičius raginamas prisiimti atsakomybę už teismų sistemos negalavimus.
Generalinė prokuratūra praėjusį penktadienį pateikė įtarimus Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkui Dariui Japertui, Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkei Palmirai Linkevičienei ir Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkui Arvydui Gudui dėl talkinimo kontrabandininkams.
Tiek konservatorių, tiek liberaldemokratų nuomone, korupcijos skandalas turi būti vertinamas ne kaip išskirtinis atvejis, bet kaip teismų sistemos ydų įrodymas.
"Trys kol kas nuo pareigų nušalinti teisėjai atvėrė viso teisėjų korpuso žaizdas, jau ne vienerius metus pūliuojančias, tačiau kruopščiai dangstomas nuo visuomenės po mantijomis", - teigiama LDP pareiškime.
Liberaldemokratų nuomone, V. Greičius turėtų prisiimti asmeninę atsakomybę dėl atsivėrusių "pūliuojančių teismų sistemos žaizdų".
AT pirmininko teiginiai, kad pradėto tyrimo metu įtarimai gali būti pareikšti ir kitiems teisėjams, pasak LDP pareiškimo, "verčia AT pirmininką kuo skubiau pripažinti teismų sistemos ligas ir patį pirmą prisiimti savo atsakomybę už visus jos negalavimus: korupciją, neobjektyvius sprendimus, įtaką kolegoms, trukdymą prokuratūros darbui ir taip toliau".
Buvęs LDP pirmininkas Rolandas Paksas dabar eina šalies prezidento pareigas.
Pagal Konstituciją prezidentas teikia Seimui AT teisėjų ir AT pirmininko kandidatūras, taip pat įstatymo nustatytais atvejais teikia Seimui atleisti teisėjus.
AT pirmininką ir teisėjus už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, priesaikos sulaužymą, arba paaiškėjus, kad padarytas nusikaltimas, Seimas gali pašalinti ir apkaltos proceso tvarka.
BNS