JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) šeštadienį pareiškė, kad amerikiečių vadovaujamoms pajėgoms liko mažiau nei 80 kilometrų iki Bagdado, ir šiuo metu jos kovoja su "desperatiškai" besipriešinančiais Irako kariuomenės daliniais, prieš pradedant lemiamą mūšį dėl šalies sostinės.
Tuo pat metu G.W.Bushas ir kiti aukšti JAV pareigūnai tęsė Irako prezidento Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) vyriausybės kritiką, siekdami viešosios nuomonės palankumo kariniams veiksmams, kylant vis daugiau klausimų dėl invazijos taktikos ir trukmės.
G.W.Bushas apkaltino "mirštantį" Saddamo režimą dešimtimis karo nusikaltimų prieš savo liaudį bei karo belaisvius, remdamasis pranešimais apie Irako moterį, kuri "buvo pakarta už tai, kad mojavo koalicijos pajėgoms".
Jo teigimu, Irako pajėgos žudo stoti į kovą atsisakančius šalies piliečius, imasi prievartos ir žudo karo belaisvius, šaudo į iškėlusius baltą vėliavą. Irakiečiai į tai atsikirto apkaltindami Jungtines Valstijas antpuoliu prieš Bagdado turgų, kurio metu, jų teigimu, žuvo daugiau kaip 50 žmonių.
G.W.Bushas jau antrąjį savaitgalį karo metu praleidžia Kemp Deivide - už 60 kilometrų nuo Vašingtono, Merilendo valstijos Katoktino kalnuose esančioje rezidencijoje. Būdamas čia jis šeštadienį dalyvaus telekonferencijoje su savo karo taryba.
Nepaisant kritikos apie karo strategiją ir tvirtesnį pasipriešinimą šalies pietuose, nei tikėtasi, G.W.Bushas teigė, kad JAV ir britų pajėgos perima šalies kontrolę ir vis labiau artėja prie Irako sostinės.
"Amerikiečių ir koalicijos kariai tęsia pastovų puolimą ir dabar yra mažiau nei už 50 mylių (80 kilometrų) nuo Bagdado, - teigė jis. - Anksčiau visą šalį terorizavęs režimas dabar kontroliuoja tik mažą jos dalį", - teigė JAV prezidentas.
Kartu su amerikiečių daliniais vykstantis "Reuters" korespondentas teigė, kad arčiausiai Irako sostinės esantys daliniai neskuba tęsti puolimo ir laukia naujo ginkluotės, maisto ir vandens papildymo.
JAV pareigūnai paneigė pranešimus, kad Irako pasipriešinimas netikėtai pribloškė karo strategus bei teigė, kad tokie kritikų pareiškimai erziną G.W.Bushą.
Šį šeštadienį tokios erzinimo akcijos vyko daugelyje JAV laikraščių. Analitinėje publikacijoje, pavadintoje "Karas nutildė optimistinį toną", laikraščio "The Washington Post" žurnalistas pažymėjo, kad iki karo pradžios kovo 21 dieną, G.W.Bushas paprastai tylėjo dėl jo kainos, trukmės ir pavojų, tačiau aukšti administracijos pareigūnai dalijo optimistines prognozes.
Viceprezidentas Dickas Cheney (Dikas Čeinis) pranašavo, kad konfliktas tęsis "greičiau savaites, nei mėnesius" - citata vėliau skambėjusi ir iš kitų JAV pareigūnų lūpų."Karo planuotojai įsitikinę pranašavo greitą pergalę: irakiečių kariai noriai pasiduos, Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) valdžia žlugs, o Irako gyventojai džiaugsmingai sutiks savo išlaisvintojus", - rašoma "USA Today" redakcinėje publikacijoje.
"Aršaus pasipriešinimo ataušinti JAV karo vadai pripažįsta, kad karas bus ilgesnis ir sunkesnis nei manyta", "Šoką ir baimę kelianti" karinė kampanija neišgąsdino Saddamo ir jis nepaspruko; greitas JAV pajėgų prasiveržimas į šiaurę neįtikino Respublikos gvardijos kareivių pasiduoti be kovos ar atsisukti prieš Saddamą.
Vietoje to, skubus žygis į Bagdadą JAV pajėgų aprūpinimo liniją atvėrė partizaniniams puldinėjimams, kurių JAV vadai niekaip nenumatė. Artėjančio mūšio dėl Bagdado baigtis bus lemtinga administracijai, kuri "puolė koreguoti savo karinius planus ir pranešimą", - rašo "USA Today".
"Tai ne tik sąlygos konflikto trukmę ir baigtį, tačiau taip pat lems, ar Busho sprendimas verčiau eiti kariauti, o ne sukurti platesnę koaliciją, išsaugos visuomenės paramą, kurios prireiks Bushui siekiant ilgalaikio tikslo išlaisvinti Iraką", - teigiama dienraščio publikacijoje.
AFP-"Reuters"-BNS, NK naujienos