• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daiva NORKIENĖ

Vilniuje, Šiaurės miestelyje, atrasta didžiausia iš iki šiol žinomų masinių kapaviečių. Tūkstančiai Napoleono karių, nuo šalčio ir bado mirusių 1812- aisiais, ilsėjosi po storu asfalto ir žemių sluoksniu. Ilsėjosi "nenujausdami", kad po dviejų šimtmečių jų "broliškas" kapas bus surastas, ir nuo tos akimirkos jie taps didžiausiu verslininkų, mokslininkų ir kultūros paveldo saugotojų galvos skausmu.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešė prokuratūrai

Praėjusį rudenį, spalio mėnesį, Vilniaus Šiaurės miestelyje buvo aptikti kelių žmonių palaikai. Integruojant buvusio sovietų armijos karinio miestelio teritoriją, čia jau seniai atliekami įvairiausi statybos darbai: kyla parduotuvės, naujos įstaigos, suplanuota ir gyvenamųjų namų bei biurų. Darbininkai spalio mėnesį kaip tik tiesė naują kanalizacijos ir vandentiekio trasą. Išardžius asfaltą ir ekskavatoriumi išrausus gilią kelių metrų tranšėją, šlaito atodangoje pasirodė keli į žmogaus panašūs kaulai, o iš kaušo pabiro... kaukolės. Darbininkai, kaip ir pridera, pirmiausia pranešė savo vadovybei, paskui - prokuratūrai, darbai buvo sustabdyti.

REKLAMA

Dar tą pačią dieną prokuratūros pareigūnai gavo preliminarų ekspertų atsakymą, kad kauleliai nėra kokios pernykštės ar užpernykštės žmogžudystės įrodymas. Todėl jokių tyrimų ir neatlikinėjo, bylų nekėlė. Jie buvo teisūs: kaip vėliau paaiškėjo, dėl galybės savo karių mirčių kaltas Napoleonas. O šis, kaip žinia, jau seniai stojo prieš kitokį, dangiškąjį teisingumą.

REKLAMA
REKLAMA

Mirė iš šalčio ir bado

Pernykštį rudenį iškasus maždaug 150 asmenų palaikus, šalia buvo aptikta smulkių metalinių monetų, drabužių atraižų, sagų. Iš pastarųjų ir buvo nustatyta, kad tai - Napoleono armijos karių palaikai. Mat iš kai kurių detalių buvo matyti, kad palaidotieji buvę prancūzų kariai: kelnės susegamos apačioje šonuose, ant sagų pažymėti kažkokie skaičiai. O, anot istorikų, dalinio numerius ant sagų žymėjo tik Napoleono armijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš istorijos žinoma, kad 1812 metais po pralaimėjimo rusams prancūzų armija traukėsi, pakeliui palikdama dešimtis tūkstančių lavonų. Vyrai mirė nuo ligų, šalčio ir bado. Teigiama, kad Vilniaus apylinkėse anuomet puvo kalnai lavonų, kuriuos žmonės surinko ir, suvežę į miesto pakraštį, užkasė vienoje didelėje duobėje. Bėgant metams, masinė kapavietė buvo užmiršta, miestui plečiantis, toji vieta atsidūrė pačiame jo centre, čia buvo pastatytas sovietinis karinis miestelis.

REKLAMA

"Kieno" kauleliai?

Buvusio karinio miestelio teritorijos integravimu į Vilniaus miestą rūpinasi uždaroji akcinė bendrovė "Šiaurės miestelis". Spalio mėnesį Kultūros vertybių apsaugos departamentas (KVAD) masinės kapavietės vietoje sustabdė visus darbus, pradėta kasti trasa taip ir liko, o prastovos statybininkams - labai nuostolingos. Štai tada ir paaiškėjo, kad mūsų valstybė tokioms "radyboms" visiškai nepasiruošusi. Kas turėtų finansuoti archeologinius tyrimus, tūkstančių palaikų ekspertizę, perlaidojimą arba bent jau kapavietės įamžinimą?

REKLAMA

KVAD specialistai siuntė raštus "Šiaurės miesteliui", kad šie finansuotų ištyrimo ir perkelimo darbus.Verslininkai gynėsi: jiems reikia dirbti, prastovos brangiai kainuoja, ir tegul valstybė "atsiimanti" tuos palaikus. Taigi iškilo rimta dilema, kieno vis dėlto šis "radinys"? KVAD vyriausiasis archeologas Rimantas Kraujelis "Akistatai" teigė:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Pagal galiojančius įstatymus, kultūros paveldo objektu (šiuo atveju, karių palaikais), turi pasirūpinti verslininkai. Kodėl ne departamentas? Mums patiems trūksta lėšų. Iš tų 11 milijonų litų, kurie skiriami per metus, turime ne tik išsilaikyti, bet ir restauruoti pastatus, atlikti kitus darbus. Todėl Napoleono karių palaikais pasirūpinti neišgalime.

REKLAMA

O UAB "Šiaurės miestelis" direktoriaus pavaduotojas Algirdas Kašėta galvoja visai priešingai:

- Tą jų minimą įstatymą galima traktuoti įvairiai. Ir bendrovės juristai nesutinka, kad palaikų tyrimas - mūsų reikalas. Bet ką darysi? Pusę rudens negalėjome dirbti, žiemą, negi ir pavasarį stovėsim? Tiek jau to, pasirašėme sutartį su Vilniaus Universitetu, ir už mūsų tūkstančius palaikai bus ištirti...

REKLAMA

Pajudėjus ištyrimo reikalams, iškilo nauja dilema: kur dėti "karius" paskui? Antai lenkų "Armijos Krajovos" karių kapavietė Paneriuose - sutvarkyta, dar šiaip taip prižiūrimi ir vadinamieji broliški rusų karių kapai. Pabandytume užmiršti ar apleisti žydų šaudymo vietas ir kapavietes - likę gyvi šeimų nariai ir tuojau sukrustų. O štai Napoleono armijos karių giminaičiai seniai išmirę, ir didelio spaudimo daryti paprasčiausiai nėra kam. Todėl mūsų šalies biudžete ir neatsiranda lėšų tokiai netikėtai problemai, o pats palaikų perkėlimas vyksta tiesiog stichiškai. Kažkas susiprato pakviesti prie kapavietės Prancūzijos ambasados darbuotojus, vienas Vilniaus universiteto mokslininkas pamėgino "radiniu" sudominti savo pažįstamą Prancūzijos verslininką. Rezultatas: "ambasadoriai" atnešė ir prie tranšėjos padėjo porą vainikų, verslininkas ketina organizuoti turistinių išvykų į Vilniuas Šiaurės miestelį. Kur po to bus laidojami karių palaikai, kiek tai kainuos ir kas finansuos, kol kas nėra aišku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš pareigos

Lygiai savaitė, kai statybininkų apleistoje tranšėjoje dirba Vilniaus universiteto archeologai ir antropologai. Kaulai, kaukolės (kurių, kaip manoma, čia ilsisi tūkstančiai) iškasami, aprašomi, kraunami į polietileninius maišelius ir sandėliuojami kažkokioje Šiaurės miestelio sporto salėje. VU Anatomijos katedros docentas Rimantas Jankauskas "Akistatai" teigė:

REKLAMA

- Didelio mokslinio intereso nėra, tai, ką mes čia darome, greičiau pareigos atlikimas. Na, nebent kokį skeletą išmatuosime, nustatysime ūgį, kitus duomenis ir juos palyginsinme su pateikiamais literatūroje. Kodėl palaikai iškasami, o nepaliekami vietoje? Dažniausiai, jeigu galima palaikų nejudinti, tai jie ir nejudinami. Tačiau čia išaugs biurai, gyvenamieji namai, ir kapavietei čia ne vieta. Mano žiniomis, čia - pati didžiausia iš kada nors surastų masinių kapaviečių. Prieš kelerius metus Vilniuje atrasta Tuskulėnų masinė kapavietė šiai turbūt neprilygs: ten garaže buvo surasti 700 KGB sušaudytų žmonių palaikai. O čia palaikų greičiausiai bus tūkstančiai.

VU Archeologijos katedros docentas Albinas Kuncevičius "Akistatai" užsiminė, kad iškastus palaikus ištirs Teismo medicinos institutas. Suprantama, asmenybių identifikuoti neįmanoma, geriausiu atveju - tik nurodyti dalinį, kuriame velionis kariavo. Tikimasi, kad perlaidojimą finsanuos prancūzai, o Vilniaus savivaldybė galbūt ras vietos prestižinėse Antakalnio kapinėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų