Šių metų pradžioje bendrovė “Piranha Bytes” žaidimų vaidmenimis (RPG) gerbėjams padovanojo populiariojo “Gothic” tęsinį. “Gothic II” Vokietijoje jau iškopė į populiariausiųjų viršūnes. Ar parduotų kopijų skaičius gali būti ir gaminio kokybės garantas? Gotikinio pasaulio herojus, mojuodamas dviašmeniu kalaviju, šaukia “Taip!”. Pamėginkite pasiginčyti.
Gyvenimas be Miegaliaus
Pirmojo “Gothic” kulminacija buvo bevardžio herojaus ir milžinišką krabą primenančios būtybės, kažkodėl pavadintos Miegaliumi, dvikova. Nelygioje kovoje pabaisa buvo įveikta - juk daugelis žaidėjų be jokių sąžinės priekaištų naudojosi galingiausiu jiems prieinamu ginklu “load game”. Žuvus Miegaliui magiškasis barjeras, juosęs kalinių koloniją, išnyko. Tačiau bevardis herojus nespėjo laiku pasipustyti padų ir buvo gyvas palaidotas Miegaliaus šventyklos griuvėsiuose. Buvęs pagrindinio veikėjo mokytojas nekromantas Ksardas leisgyvį, visų pamirštą didvyrį ištraukė iš nuolaužų krūvos ir išgydė. Tokie įvykiai daugelį žmonių paverčia religingais, atsidavusiais kurio nors dievo sekėjais. Tačiau mūsų herojus pasižymi stipria ateistine dvasia.
Praėjus keturioms savaitėms po barjero išnykimo prasideda “Gothic II” veiksmas. Įtampa saloje auga: valstiečiai, vadovaujami Onaro, atsisako tiekti maisto atsargas Khorinio miestui, į laisvę ištrūkę kaliniai susivienija su Onaru ir kartu stoja ginti gimtinės nuo Karališkųjų Paladinų ordino. Tuo tarpu khoriniečiai miršta iš bado, orkų gentys darosi neramesnės, tačiau pats baisiausias blogis vis dar slepiasi. Sklinda kalbos, kad mirdamas Miegalius į laisvę paleido senovinius drakonus. Kokios plačios galimybės atsiveria bevardžiam herojui, nusprendusiam pakilti į dar vieną šabloninių gėrio ir blogio personažų kovą!
Patirtis ir ginklai
Pabuvojęs ant mirties slenksčio žaidėjo valdomas veikėjas prarado visas turėtas jėgas ir įgūdžius, todėl “Gothic II” būsite priversti vėl kaupti patirtį. Sukaupus tam tikrą patirties taškų skaičių jūsų herojus pakils lygiu ir gaus sugebėjimų taškų. Juos galėsite panaudoti didindami savo veikėjo jėgą ir miklumą. Taip pat jūsų personažas galės išmokti dirti kailį gyvūnams, išiminėti jų nagus, gaminti eliksyrus ar ginklus.
Žaidime yra daugiau nei šimtas ginklų. Visi suskirstyti į keturias kategorijas: vienrankiai ir dvirankiai artimos kovos ginklai, lankai bei arbaletai. Viena ranka valdomi šaltieji ginklai yra greitesni, o dvirankiai daro daugiau žalos priešininkui. Tačiau lankai šaudo lėčiau už arbaletus. Tobulesni artimos kovos ginklai iš jūsų personažo pareikalaus didesnės fizinės jėgos, o lankai - greitesnių refleksų ir miklumo.
Norėdami patobulinti savo sugebėjimus ar išmokti naujų įgūdžių privalėsite ieškoti mokytojų. Žinoma, už paslaugas jie pareikalaus pinigų arba pagalbos, bet juk mūsų herojaus kišenės visada pilnos ir jis pasirengęs sunkią minutę padėti bet kokioje situacijoje. Tačiau mokytojai gali mokyti tik iki tam tikro lygio, pavyzdžiui, Khorinio miesto kalvis jūsų fizinę jėgą padidins iki 30 balų. Norėdami tapti stipresni privalėsite ieškoti kitų būdų. Šiuo atveju pagelbės stebuklingos knygos, išbarstytos visame “Gothic II” pasaulyje.
Su kuo?
Vienintelis būdas patekti į Khorinio miestą, į kurį turėsite įsigauti jau pačioje žaidimo pradžioje, - įstoti į gildiją. Jų yra trys: Karališkųjų Paladinų ordinas, vienuolynas ir samdiniai. Pasirinkti galėsite tik vieną kartą, todėl atidžiai pagalvokite prieš prisijungdami prie kurios nors grupuotės. Kitų gildijų nariai su jumis elgsis priešiškai, atsisakys treniruoti, pardavinėti ginklus, šarvus. Taigi retkarčiais praverčia neutralumas - nusiimkite uniformą ar kitus gildijos atributus ir netrukdomi lakstykite po priešininkų stovyklą. Kiekviena grupuotė mūsų herojui yra parengusi visiškai skirtingų misijų rinkinį. Tarnaudami vienuolynui susidursite su magija, nes šios gildijos nariai - burtininkai. Ordino riteriai taip pat moka nedaug burtų, tačiau pirmenybę vis dėlto teikia ginklams. Na, o jeigu nuspręsite prisijungti prie samdinių, jūsų personažui prireiks didelių raumenų ir tuščios bei kietos galvos, kad nereiktų jaudintis dėl jos traumų. Žaidime yra ir dar viena grupuotė - vagių gildija, tačiau ji iš savo narių perdėto lojalumo nereikalauja. Žaidėjas galės vykdyti grupuotės pavestas užduotis ir nesijaudinti dėl darbo kokybės - juk ilgapirščius bet kuriuo metu galima išduoti, apvogti arba nužudyti. “Gothic II” pasaulyje santykiai tarp darbdavių ir darbuotojų nėra griežtai reglamentuoti.
Užduotys ir valdymas
Be pagrindinės siužeto linijos, žaidėjui “Gothic II” siūloma daugybė šalutinių užduočių. Kokiu būdu įvykdysite jums pavestą misiją, dažniausiai turėsite nuspręsti patys. Užduočių įvairovė tikrai nenustebins RPG žinovų, tačiau tai dar nereiškia, kad visos jos nuobodžios. Žinoma, yra kelios misijos, kuriose iš žaidėjo reikalaujama surasti ir atnešti įvairius daiktus, išmėtytus po visą “Gothic II” pasaulį, tačiau jos neprivalomos. Žaidime yra pakankamai šalutinių užduočių ir už jų įvykdymą siūlomų apdovanojimų, tad nuobodžiauti tikrai neteks.
Žaidimo valdymas - gana paprastas, veikėją valdote pele ir klaviatūra. Kai kurie kūrėjų sprendimai iš pradžių gali pasirodyti šiek tiek keisti, tačiau jie logiški. Rankose laikydami ginklą ar pasiruošę naudoti magiją negalėsite imti daiktų, be to, kiti veikėjai, jų akivaizdoje išsitraukus ginklą, reaguos priešiškai. Kovos sistema beveik nesiskiria nuo buvusios originaliajame “Gothic”, tik šį kartą buvo įvesta patogi automatinio nusitaikymo funkcija. Kautynių metu jūsų personažas visada stengsis išlikti atsisukęs veidu į artimiausią priešininką. Dabar daug dažniau pataikysite į priešą ir nereiks keikti vikraus blogiuko, šokinėjančio po visą ekraną. Vis dėlto toks valdymas turi ir savų trūkumų. Kai kurias užduotis padės atlikti ir kompiuterio valdomi draugiški personažai, kovos metu jūsų veikėjas retkarčiais automatiškai nusitaikys į draugą. O žaidėjas, užplūdus adrenalinui, įsijautęs draugą pavaišins keliais kardo kirčiais. Juokingiausia, kad šis ir toliau išliks jums palankus. Tačiau jeigu jums labiau patinka realistiškas ir interaktyvus valdymas, galėsite išjungti automatinio nusitaikymo funkciją.
Vaizdo ir garso estetika
“Gothic II” naudojamas patobulintas grafinis “Gothic” variklis. Naujajame žaidime išvysite daugiau objektų bei tekstūrų - čia bus ir rūkas, ir debesų metami šešėliai. “Gothic II” grafinė aplinka neprilygsta “Morrowind” gamtos detalumui ir grožiui, tačiau tai kompensuoja geras vietovių dizainas, sukuriantis realistišką aplinką. Žaidimo grafika reikalauja greito ir galingo kompiuterio. Retas šio žaidimo gerbėjas Lietuvoje galės mėgautis visomis “Gothic II” grafinėmis grožybėmis. Rūkas ir debesų metami šešėliai nualins ir gana galingą procesorių. Be to, patartina sumažinti ir matymo nuotolį. Žaidimo žemėlapis nuolat įkraunamas, todėl neliko erzinančių ekrano užsklandų su lėtai šliaužiančia linija ir įkyrėjusiu “Loading” užrašu. Pedantiški gerbėjai galėtų skųstis tik dėl ne visai tobulai detalizuotų personažų, tačiau nepatenkintųjų visada atsiras. “Gothic II” - tikrai gražus žaidimas.
Jeigu jums patinka pompastiška ir “sproginėjanti” muzika, dažnai girdima japoniškuose RPG, “Gothic II” garso takeliu nusivilsite. Čia vyrauja rami, neįsimintina muzika, puikiai deranti prie žaidimo aplinkos. Garso takelį papildo ir tikroviški gamtos, šurmuliuojančio miesto, kaimo sodybų garsai. Visi žaidime pasirodantys kompiuterio valdomi personažai yra įgarsinti. Žinoma, pažaidę ilgiau pastebėsite besikartojančius įgarsintojų balsus. Ar tai trukdo žaidimui? Jokiu būdu. “Gothic II” atrodo daug gyvesnis nei daugelis kitų RPG žanro žaidimų, kuriuose įgarsinami tik kai kurie pagrindiniai veikėjai. Pagyrimų nusipelnė ir dialogų autoriai. “Gothic II” valstietis kalba taip, kaip ir turi kalbėti neišsimokslinęs kaimo stuobrys, o supykęs kareivis keikiasi nuoširdžiai ir tikroviškai. Pokalbius lydi subtitrai, kuriuos žaidėjas gali išjungti.
Įtraukianti tikrovė
“Gothic II” pasaulis - įtraukiantis ir tikroviškas. Kompiuterio valdomi veikėjai vaikštinėja, dirba įvairius darbus ar kalbasi tarpusavyje. Nors šie pokalbiai ir susideda iš trumpų, pasikartojančių frazių, tai padeda sukurti gyvo, alsuojančio pasaulio paveikslą. Naktį kompiuterio valdomi personažai miega lovose ir sėdi drauge prie bendrų laužų. Jie bus nepatenkinti, jeigu juos pažadinsite, nekviesti įeisite į namus. Jeigu apvogėte kokį nors žmogų, be užmaršumo burto geriau nesirodykite jam akyse. Tikriausiai kiekvienam RPG žaidėjui nepatinka erzinančios, šio žanro žaidimuose dažnai pasitaikančios situacijos, kai užpuolus priešui aplink besisukinėjantys kompiuterio valdomi veikėjai visai neskuba į pagalbą. “Gothic II” ištaisytas ir šis vaidmenų žaidimų nesklandumas.
Nors didžiąją laiko dalį praleisite vykdydami savarankiškas užduotis, retkarčiais prie jūsų veikėjo prisidės ir keletas bendražygių. Žaidime sutiksite pagrindinius originaliojo “Gothic” veikėjus. Kartais jie pasiūlys pagalbą, o kartais - durklą į nugarą. “Gothic II” žaidimo erdvė yra tris kartus didesnė nei jo pirmtako, todėl norint įveikti visas užduotis prie kompiuterio teks praleisti ne mažiau kaip 50 valandų.Veiksmo ir vaidmenų žaidimų gerbėjai dažnai klausia: “Kuris geresnis - “Gothic II” ar “Morrowind”?” Vieno atsakymo negali būti. “Morrowind” - didesnis, grafiškai įspūdingesnis, žaidėjui suteikia daugiau laisvės, o “Gothic II” - gyvesnis, tikroviškesnis. Tačiau jei esate tikras RPG žaidimų gerbėjas, jums patiks abu. “Gothic II” kol kas oficialiai platinamas tik Vokietijoje, Austrijoje ir Šveicarijoje (tik vokiečių kalba). “Infogrames” anglišką žaidimo versiją numato pradėti platinti vasaros pabaigoje. O “Piranha Bytes” stovykloje jau girdisi kalbos apie “Gothic III” kūrimą.
Kūrėjas - “Piranha Bytes” (www.piranhabytes.com)Leidėjas - “JoWood Productions” (www.jowood.com)Žaidimo svetainė - www.gothic2.comMinimalūs reikalavimai: 750 MHz procesorius; 256 MB RAM; “Windows 98/2000/ME/XP” OS; 2,2 GB laisvos vietos kietajame diske; 16 MB vaizdo plokštė.
“Naujoji komunikacija”, Nr. 10