Organinis asmenybės sutrikimas. Kas tai?
Mūsų skaitytojas Tadas Š. iš Telšių nori sužinoti, kas per susirgimas yra organinis asmenybės sutrikimas. Kokie šio susirgimo būdingiausi požymiai, atsiradimo priežastys, ar jis išgydomas, ar asmenys, kuriems toks susirgimas diagnozuojamas, yra pakaltinami ir t. t.
Pasak kauniečio gydytojo psichiatro-psichoterapeuto Ramučio Kazlausko, organinis asmenybės sutrikimas diagnozuojamas tiek vyrams, tiek moterims. Nors toks negalavimas gali kamuoti įvairaus amžiaus ligonius, tačiau vyresniojo amžiaus žmonėms panašius simptomus dažniausiai sukelia prasidėjusi aterosklerozė.
Liguistą organizmo būseną - organinį asmenybės sutrikimą - gali sukelti įvairiausios galvos smegenų traumos - pradedant lėtiniu psichiniu pervargimu, gripo komplikacijomis ir baigiant mechaninėmis galvos smegenų traumomis, augliais. Todėl po neurochirurginių operacijų ligonius stebi ir, jei reikia, skiria gydymą neurologai. Kai atsiranda tam tikrų elgesio sutrikimų, ligonis siunčiamas pas psichiatrą.
Visų pirma, anot gydytojo R. Kazlausko, pastebimas pasikeitęs ligonio elgesys: žmogus tampa jautresnis, dirglesnis, impulsyvesnis nei buvo iki tol. Jaučiamas bendras silpnumas, greičiau pajuntamas nuovargis, žmogus tampa apatiškas; neretai būdingas nepagrįstas linksmumas, greitai pereinantis į pykčio protrūkius.
Sunkesniais atvejais, pasak gydytojo psichiatro-psichoterapeuto, ligonio elgesys tampa asocialus: žmogus gali apsivogti ar padaryti kitokį nusikaltimą, gali atsirasti neadekvatūs seksualiniai poreikiai, kai kurie ligoniai gali nustoti laikytis elementarios higienos.
Organinio asmenybės sutrikimo kamuojami ligoniai dažniau patenka į įvairias sektas, nes pradeda gilintis į vieną abstrakčią temą, pavyzdžiui, religiją. Tokie žmonės neretai kone visą gyvenimą ieško tiesos - skundais apipila įvairias teisėsaugos institucijas, būna viskuo nepatenkinti, išgyvena dėl kiekvienos smulkmenos.
Tokių ligonių šeimoms kyla nemažai problemų, nes organinį asmenybės sutrikimą turį ligoniai yra nepaprastai pavydūs (ypač vyrai, kurie gali pradėti reikalauti, kad žmona iš darbo grįžtų vos ne minučių tikslumu), be to, sunkiai prisitaikantys prie aplinkos pokyčių, sunkiau bendraujantys su aplinkiniais. Dėl paminėtų priežasčių psichologinės pagalbos neretai prireikia ne tik organinio asmenybės sutrikimo kamuojamiems ligoniams, bet ir stipriai sudirgintiems, didelę psichologinę įtampą turintiems iškęsti jų šeimos nariams.
Gydytojas psichiatras psichoterapeutas pabrėžė, jog minėtą sutrikimą gali diagnozuoti tik šios srities specialistas, todėl nepatartina bandyti gydytis patiems, juo labiau tikėtis, kad viskas praeis savaime.
Ar minėtas sutrikimas išgydomas? Pasak R. Kazlausko, daug kas priklauso nuo to, kokios būklės ligonis į psichiatrą kreipiasi. Jei tokio sutrikimo priežastis - lengvesnės formos smegenų pakenkimas, gydymo prognozės geresnės. Jei konstatuojama sunkesnė smegenų trauma, visiškai išgydyti gali ir nepavykti. Pačiais sudėtingiausiais atvejais psichiatrų ekspertų komisija sprendžia, ar tokių sveikatos problemų turįs pilietis yra veiksnus, taigi ir pakaltinamas. Kvalifikuotų medikų komisija gali nagrinėti ir invalidumo grupės suteikimo tokiam ligoniui klausimą.
Tokių ligonių artimieji, anot psichiatro-psichoterapeuto, neretai daro didelę klaidą manydami, jog minėtais negalavimais pradėjęs skųstis šeimos narys yra silpnavalis, nesugebąs suimti savęs į rankas. Tačiau nereikėtų pamiršti, jog smegenų pakenkimas - rimtas susirgimas ir jį gali gydyti tik specialistas. Dažniausiai prireikia kompleksinio gydymo - psichoterapijos ir tinkamai parinktų medikamentų derinių.
Šitą gabalėlį gal būtų galima apibrėžti - čia kaip reklama:
Jeigu jus kamuoja bloga nuotaika, sutriko miegas ar praradote gyvenimo džiaugsmą - neatidėliokite, kreipkitės į gydytoją. Jūsų paslaugoms - privatus gydytojo R. Kazlausko kabinetas, įsikūręs Kaune, Šilainiuose, Jotvingių g. 16, tel. (8*27) 37 46 34, mob. tel. (8*298) 4 38 08. Primename, jog ligą kur kas lengviau įveikti, kai ji dar neįsisenėjusi.
Neseniai atlikti pasauliniai tyrimai leidžia prognozuoti, jog apie 2015 - 2020 metus depresija užims antrąją vietą pagal mirtingumą ir suteikiamo invalidumo dažnumą! Tad bendromis jėgomis užbėkime ligai už akių!