• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gegužės 3 – oji  - pasaulinė spaudos laisvės diena

Spaudos laisvės lygį pasaulyje vertina per šimtas organizacijų. Mūsų regiono požiūriu, kelios jų yra tikrai įtakingos. Tai Jungtinėse Valstijose įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos Freedom House (Laisvės namai, - toliau FH), International Research & Exchanges Board ( Tarptautinė tyrimų ir mainų taryba, - arba IREX), Committee to Protect Journalists (Žurnalistų gynimo komitetas), bei Paryžiuje reziduojanti Reporters Sans Frontiers (Reporteriai be Sienų, - RSF). Būtent jų nuomonė apie spaudos laisvę  dažnai lemia vienos ar  kitos šalies  demokratijos brandos vertinimą. 

REKLAMA
REKLAMA

Žiniasklaida ir visuomenė Lietuvoje ir kitose šalyse nedelsiant reaguoja į  spaudos laisvės reitingo pokyčius. Manoma, kad krentantis šalies spaudos reitingas liudija, jog  silpnėja demokratija, mažėja galimybės ginti piliečių teises. Vieni visuomenės gyvenimo komentatoriai ima  skambinti pavojaus varpais, nesutinkantiems  belieka teigti, kad tyrimas buvo neobjektyvus.

REKLAMA

Visos keturios  spaudos ir žodžio laisvę matuojančios organizacijos, įsikūrusios Vakaruose. Visų jų žodis pasiekia pasaulio galinguosius ir yra svarbus formuojant nuomonę apie konkrečiose šalyse vykstančius procesus. Kita vertus, šios organizacijos spaudos laisvę supranta šiek tiek skirtingai, nors iš esmės  orientuojasi į sampratą, užtikrinančią žurnalistų teises. Net Vakaruose ne visi sutinka su šia tradicinės liberalizmo doktrinos suformuota samprata. Štai vienas žymiausių Europos masinės komunikacijos teoretikų Dennis McQuail pastebi, kad  svarbu ne tik tai, kaip užtikrinama  spaudos laisvė, bet ir kaip garantuojama  piliečių laisvė  turėti priėjimą prie žiniasklaidos.

REKLAMA
REKLAMA

Bet kuriuo atveju, kad suprastume, kaip formuojasi spaudos laisvės vertinimai, turėtume į šį  procesą pažvelgti iš vidaus.

Freedom House. 2006 metų  ataskaitoje Lietuva  su dar  keletu šalių įvertinta 18 balų  ir užima 26 vietą. Ši organizacija jau nuo 1980-ųjų vertina spaudos laisvę trimis aspektais: žiniasklaidą reguliuojančios teisinės aplinkos bei  politinės ir  ekonominės įtakos. FH darbuotojai konsultuojasi su vietiniais specialistais, tarptautiniais ekspertais, nevyriausybinių ir tarpvyriausybinių organizacijų atstovais bei atlieka nepriklausomus  tyrimus. Sudaromas  klausimynas, visas šalis vertina tie patys ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

IREX yra JAV universitetų sąjunga, sukurta 1968 metais bendradarbiauti su Rytų Europos aukštosiomis mokyklomis. IREX spaudos laisvę supranta kaip sąlygų visumą, leidžiančią  šalyje egzistuoti nepriklausomai žiniasklaidos sistemai. Analizuojamos ir vertinamos teisinės ir socialinės sąlygos ginti žodžio laisvę, plėtotis profesionaliai žurnalistikai, pateikiančiai objektyvią informaciją. 

REKLAMA

Kiekvienas šių  kriterijų yra vertinamas balais. Šiam darbui kiekvienoje  šalyje yra sudaroma ekspertų komisija iš  žiniasklaidos, profesinių, nevyriausybinių organizacijų, tarptautinių donorų atstovų. Kiekvienas komisijos  narys pagal tam tikrą metodiką savarankiškai vertina žiniasklaidos padėti. Savo vertinimus taip pat pateikia IREX atstovai tiriamoje šalyje, ir organizacijos būstinėje Vašingtone.  Šalies  reitingas pateikiamas išvedus pateiktų balų vidurkį. 

REKLAMA

Reporteriai be sienų  spaudos laisvės reitingus sudarinėja nuo 2002 metų. Ši organizacija teisės ir žiniasklaidos ekspertams, nevyriausybinėms organizacijos bei žurnalistams išsiutinėja 53 klausymų anketą. Joje teiraujamasi  apie žurnalistų atžvilgiu taikomą psichologinį ir teisinį  spaudimą, diskriminaciją, kliūtis rinkti informaciją bei valdžios struktūrų pastangas manipuliuoti žiniasklaida. Šalis vertinama, jeigu gaunami ne mažiau kaip 3 atsakymai į anketą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Niujorke 1981 metais įkurto  Žurnalistų gynimo komiteto spaudos laisvės koncepcija yra apibūdinama kaip „žurnalistų teisė teikti naujienas ir už tai nebūti persekiojamiems“. Organizacijoje dirba per 20 analitikų, atliekančių spaudos laisvės monitoringą penkiuose pasaulio regionuose. Spaudos laisvės reitingą sudaro  regioninis direktorius, išanalizavęs  komiteto darbuotojų surinktus pranešimus apie spaudos laisvės pažeidimus. 

REKLAMA

Amerikiečių mokslininkai, išanalizavę spaudos ir žodžio laisvę vertinančių  organizacijų  paskelbtus rezultatus, priėjo išvados, kad nepaisant metodologinių skirtumų, jie beveik sutampa. FH, IREX ir RSF rezultatai, nežiūrint metodologinių skirtumų, jie beveik sutampa. Šiek tiek daugiau skiriasi  "Committee to Protect Journalists" išvados. Tačiau ši organizacija  labiausiai rūpinais  persekiojamų žurnalistų teisių gynimu.

REKLAMA

Galime pastebėti kuklių bandymų vertinti savo bei regiono spaudos laisvės lygį ir Rusijoje. Štai Žiniasklaidos teisės ir politikos institutas  praėjusiais metais  įvertino NVS ir  Baltijos šalių žiniasklaidą reguliuojančią teisę. Instituto sudarytoje lentelėje Lietuva užėmė  6 vietą, Rusija –  11 - ą, o pirma  buvo Gruzija. Tačiau  reikia pabrėžti, kad buvo analizuojama tik teisinė  pusė. Bet kuriuo atveju, nė vienas iš aukščiau aptartų vertinimų  neapima visos spaudos laisvės sampratos kriterijų įvairovės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tinklapiai:
www.freedomhouse.org
www.rsf.org
www.cpj.org
www.irex.org
www.medialaw.ru

Autorius yra UNESCO  biuro Maskvoje  komunikacijos ir informacijos patarėjas

Šis tekstas yra „Projekto Ž“ dalis

Projekto rengėjai - Lietuvos žurnalistikos centras

Projekto rėmėjai - Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų