Pernai Lietuvoje šiek tiek sumažėjo bendras nusikaltimų skaičius ir išryškėjo naujos tendencijos nusikaltėlių "veikloje". Visų pirma tai netikrų pinigų ir vertybinių popierių gamyba bei sukčiavimas prisidengus labdaros fondų iškabomis. Tai pateikdamas Seimui 2001 metų veiklos ataskaitą pažymėjo Lietuvos generalinis prokuroras Antanas Klimavičius, praneša ELTA.
Pasak generalinio prokuroro, pernai Lietuvoje užregistruota 79 265 nusikaltimai. Tai beveik 4 procentais mažiau negu 2000-aisiais. Sumažėjo nusikalstamumas didžiuosiuose, išskyrus Kauną, Lietuvos miestuose. Nors vagysčių skaičius sumažėjo 8 procentais, tačiau jos ir toliau sudaro didžiausią užregistruotų nusikaltimų dalį. Kiek mažėjantį nusikalstamumą generalinis prokuroras siejo su gerėjančia šalies ekonomine padėtimi. Tačiau, anot šalies generalinio prokuroro A. Klimavičiaus, lemiamas persilaužimas kovoje su nusikalstamumu dar nepasiektas. Tai ypač pasakytina apie kovą su organizuotu nusikalstamumu, korupcija, finansiniais ir ekonominiais nusikaltimais, narkotikų platinimu, prekyba žmonėmis ir nepilnamečių nusikaltimais.
"Lietuva išgarsėjo Europoje kaip netikrų pinigų gamintoja ir platintoja", - sakė generalinis prokuroras. Pernai už tokį "garsinimą" iškelta 919 baudžiamųjų bylų - trečdaliu daugiau negu 2000 metais.
Ataskaitoje, be kitų nusikaltimų, A. Klimavičius minėjo atvejus, kai pasinaudodami įstatymų spragomis įvairūs labdaros ir paramos fondai dideliais kiekiais įveždavo buitinę techniką, kitas naujas plataus vartojimo prekes ir jas realizuodavo šalies rinkoje nemokėdami jokių mokesčių valstybei. 2001 metais buvo iškeltos baudžiamosios bylos dėl 6 labdaros fondų veiklos. Pagal muitinės dokumentus kiekvienas šių fondų į Lietuvą įvežė prekių vidutiniškai už 1,5 milijono litų ir nesumokėjo valstybei ne mažiau kaip po 300 000 litų.
Išanalizavusi praėjusių metų veiklos rezultatus, Generalinė prokuratūra savo veiklos prioritetais laiko kovą su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija, kontrabanda, narkotikų gamyba ir prekyba, finansiniais bei ūkininkavimo nusikaltimais, nepilnamečių ir jaunimo nusikalstamumu.