Negalia trukdo siekti aukštojo išsilavinimo, įsidarbinti, tačiau per nepriklausomybės laikotarpį Lietuvoje ryškėja ir teigiami pokyčiai, teigia Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovai.
"Daugiau žmonių su negalia matosi mieste, daugiau dirbančių, besimokančių", - teigiamus pokyčius spaudos konferencijoje ketvirtadienį (10.09) vardijo Lietuvos žmonių su negalia sąjungos viceprezidentas Gasparas Aleksas. Sąjungos prezidentė Rasa Kavaliauskaitė pridūrė, kad miestuose atsiranda neįgaliųjų poreikiams pritaikytų visuomeninio transporto priemonių.
Vis dėlto neįgalieji susiduria su nemažai problemų - senesniems žmonėms su negalia trūksta medikamentų, socialinių paslaugų, o jauni susiduria su įdarbinimo bei išsimokslinimo problemomis bei kitomis.
Neįgalieji sudaro apie 7 proc. iš 3,5 mln. Lietuvos gyventojų.
“Phare Access” programos finansuotas 2002 gruodžio - 2003 rugpjūčio mėnesiais atliktas tyrimas rodo, jog 38 proc. apklaustųjų negalia sutrukdė įsidarbinti. 26 proc. neįgaliųjų dėl šios priežasties negalėjo įgyti norimos profesijos, o 25 proc. - dirbti iki negalios turėtą darbą.
Pusė iš 450 respondentų nedirba ir nesimoko, o tik trečdalis dirbančių turi nuolatinį darbą.
Didesnė dalis apklaustųjų dėl negalios sukeltų komplikacijų turėjo persikvalifikuoti. Pasak R. Kavaliauskienės, Lietuvoje ribota ir profesijų neįgaliesiems pasiūla.
Beveik pusė respondentų, kurie norėtų dirbti iki negalios turėtą darbą, negali užsiimti mėgstama veikla dėl socialinių paslaugų trūkumo, blogos persikvalifikavimo sistemos ir nepritaikytos gyvenamosios bei darbo aplinkos.
Tyrimo duomenimis, įgyti visavertį išsilavinimą, profesiją ar persikvalifikuoti labiausiai neįgaliesiems trukdo lėšų stygius. Ketvirtadalis teigė, kad "nėra prasmės persikvalifikuoti, nes ir taip didelė bedarbystė". 13 proc. apklaustųjų nurodė neigiamą visuomenės požiūrį.
Siekiant žmones su negalia išmokyti buitinių darbų, amatų, diskutuoti bendravimo, higienos, sekso bei kitomis temomis rengiamos stovyklos, kurių vadovai taip pat yra neįgalieji.
Aktyviau dalyvauti visuomenės gyvenime neįgalieji skatinami įvairiais renginiais - šiemet jau surengtas skaitovų konkursas, dainuojamosios poezijos, teatro festivalis.
Šį šeštadienį Lenkų kultūros namuose rengiamas pirmasis meninis-sportinis Vilniaus neįgaliųjų šokių festivalis, kur pasirodys dvi poros vilniečių - vežimėlyje sėdintys neįgalieji šokėjai su sveikomis merginomis asistentėmis, taip pat svečiai iš Lenkijos.
Spalio 21-30 dieną Ukmergėje penktą kartą rengiama dailiųjų amatų paroda "Rudens saulutė", kurioje neįgalieji demonstruos paveikslus, keramikos, stiklo dirbinius, mezginius, austus kilimus ir kitus kūrinius. Ukmergėje vyks ir karikatūrų konkursas.
Lapkričio 25 dieną Kaune dainuojantys neįgalieji savo gabumus demonstruos neįgaliųjų atlikėjų vokalinių ansamblių "Dainuojanti santaka" festivalyje.
BNS