• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kuo pavojingas hemorojus?

Nėra žinomas tikslus šia liga sergančiųjų skaičius, tačiau manoma, jog maždaug pusė vyresnių nei 50 metų šalies gyventojų turi padidėjusius hemoroidinius mazgus. Tai išeinamosios angos kraujagyslių liga, atsirandanti dėl kraujagyslių (kaverninių kūnų) išsiplėtimo ir išslinkimo į išorę. Po tiesiosios žarnos gleivine ties išilginėmis raukšlėmis susidaro mazgų (hemoroidų), kurie tuštinantis gali pradėti kraujuoti, iškristi į išorę ar įstrigti. Kai liga užsitęsia, vis paūmėja, paburkę hemorojaus mazgai gali iškristi net vaikštant ar sukosėjus. Ligoniui niežti, degina. Kai mazgai dažnai kraujuoja, gali išsivystyti mažakraujystė.

REKLAMA
REKLAMA

Yra išskiriamos keturios ligos stadijos. Pirmojo laipsnio hemorojus yra tuomet, kai hemoroidiniai mazgai tik susiformavę, kraujuoja, tačiau į išorę neišlenda. Esant antrojo laipsnio ligos stadijai, minėti mazgai išlenda tuštinantis, tačiau po to savaime sugrįžta į pirminę padėtį. Trečiojo laipsnio hemorojui būdinga tai, jog išlindusius mazgus prisieina sukišti (sustumti). Ketvirtojoje stadijoje mazgai ir sukišti atgal nesilaiko, krenta lauk.

REKLAMA

Hemorojus, pasak Kauno medicinos universiteto Chirurgijos klinikos docento, med. dr. Algimanto Tamelio - ne vėžys ar gerybinis auglys, kurį pavėlavus pradėti gydyti gresia sunkios komplikacijos ir net mirtis. Nuo hemorojaus nemirštama, tačiau didėjant hemoroidiniams mazgams didėja ir vargai, prastėja ligonio savijauta: tampa sunkiau vaikščioti, nepatogu sėdėti, gali mausti tuštinantis, daug nepatogumų sukelia kraujavimas (apie 80 procentų hemorojumi sergančių ligonių tuštinantis kraujuoja, nes, išsipūtus kraujagyslėms, suplyšta jas dengianti gleivinė). Tačiau tai nereiškia, kad į prasidėjusius hemorojui būdingus negalavimus nebūtina kreipti dėmesio. Mat panašūs simptomai (kraujuojama iš tiesiosios žarnos) ir kur kas pavojingesnių ligų - ikivėžinių gerybinių auglių, opinio storosios žarnos kolito, storosios žarnos vėžio ir kt. Tik ištyrus ir nenustačius, jog ligonis serga kitomis ligomis, jam diagnozuojamas hemorojus.

REKLAMA
REKLAMA

Hemorojus yra vyresniųjų liga (mat paprastai jungiamasis audinys silpnėja dėl senėjimo), tačiau pasitaiko ir tokia liga susirgusių 20-30 metų žmonių. Didesnė rizika susirgti tiems, kurių venos linkusios išsiplėsti. Vyrai serga du tris kartus dažniau nei moterys. Pasak docento, gali būti, kad vyrai labiau linkę į alkoholį (alkoholis išplečia dubens kraujagysles, kraujas šioje vietoje užsistovi ir mazgai lengviau įstringa). Didžiąją pacientų (vyrų) dalį sudaro vairuotojai. Tačiau, anot docento, nereikėtų manyti, jog didžiausias hemorojaus priešas yra ilgas sėdėjimas. Vairuotojai dažniau serga šia liga greičiausiai dėl to, kad nereguliariai ir netinkamai maitinasi, stokoja fizinio aktyvumo, todėl skundžiasi užkietėjusiais viduriais, kas tiesiogiai siejasi ir su hemoroidinių mazgų susiformavimu.

Gydymą skiria šios srities specialistas (proktologas). Maždaug pusei hemorojumi sergančių ligonių padeda speciali dieta (reikia atsisakyti aštraus maisto, alkoholio, daugiau vartoti vidurius laisvinančių daržovių, vaisių, skaidulų turinčių augalinių produktų, gerti daugiau skysčių). Reikėtų laikytis tinkamos higienos, keisti tuštinimosi būdą (tualeto nepaversti skaitykla). Tinka vidurius laisvinantieji vaistai, tačiau reikėtų rinktis tuos, prie kurių organizmas nepripranta (senos tablečių ar senos lapų arbatų geriau atsisakyti). Antrojo laipsnio hemoroidinius mazgus sėkmingai pavyksta išgydyti specialiomis procedūromis. Labai efektyvus būdas - hemoroidinius mazgus perspausti guminiais žiedeliais. Tiesa, tokiu būdu pavyksta pašalinti tik nedidelius mazgelius - kitus prisieina operuoti. Docentas pabrėžė, jog operacijos prireikia tik maždaug penktadaliui ligonių - kuriems nepavyksta padėti kitais būdais. Jei operacija atlikta teisingai ir kokybiškai, mazgai neatauga. Pastaruoju metu šalinami tik tie hemoroidiniai mazgai, kurie sukelia ryškius ligos simptomus. Jei manote, kad sergate hemorojumi, nedelskite, kreipkitės į bendrosios praktikos gydytoją ir prašykite siuntimo pas specialistą - chirurgą proktologą. Mat neįsisenėjusi liga yra kur kas greičiau ir lengviau įveikiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų