O. GUSTIENĖ
Redakcija gavo kelių Kauno miesto gyventojų nusiskundimus dėl gydytojų ortodontų darbo. Girdi, norint pasikonsultuoti su dantų ir žandikaulių anomalijas gydančiu specialistu, tenka laukti mėnesių mėnesius. Ne greičiau įsigysi ir gydytojo ortodonto paskirtą tokias anomalijas pašalinančią nemokamą plokštelę. Norintiesiems greičiau patekti pas gydytoją ortodontą siūloma kreiptis į kliniką, kur teikiamos mokamos konsultacijos, o tie, kurie pageidauja plokštelę gauti greičiau, turi susimokėti. Gerai, jei šeimos nekamuoja finansinės problemos,o ką daryti neturintiesiems pinigų - juk visa tai kaštuoja ne taip mažai: mokama ortodonto konsultacija - 20, plokštelė - 100, 200 ar net dar daugiau litų! Jei šeimoje auga du vaikai, kuriems reikalinga minėta korekcija, susidaro apvali sumelė... Be to, yra buvę, kad privačiai konsultavęs gydytojas ortodontas pareiškė, jog kol kas nieko daryti nereikia. Vadinasi, konsultacija buvusi išvis nereikalinga! Tad kas tai per susirgimas, kada į tokias problemas reikia atkreipti dėmesį, kokia šioje srityje padėtis Kauno apskrities medicinos įstaigose?
Pasak Kauno medicinos universiteto Ortodontijos klinikos vadovo Antano Šidlausko, ortodontų darbo sritis - visų anatominių anomalijų, apimančių dantų padėties, dantų lankų ir žandikaulių deformacijas, šalinimas. Tokia patologija vienodai gali paliesti tiek pieninius, tiek nuolatinius dantukus. Tiesa, pieninių dantų padėtį ne visuomet būtina taisyti - paprastai šalinamos tik sudėtingiausios nenuolatinių dantų anomalijos.
Ar dantų ir žandikaulių anomalijos paveldimos? Klinikos vadovo žodžiais, tai paveldi tik nedidelė vaikų dalis. Daugiausia anomalijos susiformuoja jau gimus, dantims bei žandikauliams augant ir vystantis.
Didesnė tikimybė, jog išsivystys dantų ir žandikaulių anomalijos, yra tiems vaikams, kurie ankstyvajame amžiuje kvėpavo netinkamai, pro burną, kuriuos kamuodavo įvairūs nosies bei gerklės susirgimai. Visuomenėje vis dar gaji nuomonė, neva pieninių dantukų taisyti nebūtina - jie, girdi, vis tiek iškris. Toks klaidingas supratimas irgi gali turėti didelės įtakos minėtoms anomalijoms išsivystyti. Daliai vaikų tokie sutrikimai susiformuoja dėl vadinamųjų žalingų įpročių - pomėgio nuolat ką nors kramtyti, čiulpti. O bene didžiausia bėda - užleisti, karieso apimti vaikų dantys (sugedę tiek pieniniai, tiek nuolatiniai dantys, pasak Ortodontijos klinikos vadovo, daug greičiau deformuojasi). Pavėluotas anomalijų gydymas trunka ilgiau ir yra daug sudėtingesnis.
Tad kada reikėtų kreivai augančius, į priekį atsikišusius ir kitokių defektų turinčius vaiko dantukus parodyti gydytojui ortodontui, kad vėliau nekiltų gydymo komplikacijų?
Pasak gydytojo A. Šidlausko, tokį trūkumą vaiko burnytėje pirmas turėtų pastebėti šeimos gydytojas (pediatras), pas kurį vaikas lankosi. Jis vaiką siunčia pas gydytoją stomatologą, o šis, jei reikia, nukreipia pas gydytoją ortodontą. Na, o jei šeimos gydytojas dar nemato tragedijos, o vaikelio tėvams atrodo kitaip? Gydytojas A. Šidlauskas pabrėžė, jog nėra apibrėžta, kada tinkamiausias laikas apsilankyti pas ortodontą. Šio specialisto pagalbos gali prireikti tiek dešimtmečiui, tiek ir dviejų ar trejų metukų vaikui. Kartais mažiausiems pacientams pakanka tik specialisto stebėjimo, o kartais prireikia ir specialių medicininių priemonių. Geriausia, jei dantų sąkandžio problemų turįs vaikas pas ortodontą patektų iki 9-11 metų. Vėlesniame amžiuje dantų ir žandikaulių deformaciją pataisyti sunkiau.
Gydoma funkciniais aparatais, plokštelėmis ir breketais. Pats naujausias ir tiksliausias dantų, dantų lankų ir žandikaulių deformacijų šalinimo būdas - breketai, tačiau jis yra gana brangus (vienos breketų sistemos kaina - 800 litų, kompensuojama trys sistemos). Ligonių kasos gydymą breketais kompensuoja tik tam tikrų įgimtų anomalijų (lūpos, gomurio suaugimai) turintiems vaikams.
Plokštelės vaikams iki 18 metų gaminamos nemokamai. Problema, pasak klinikos vadovo, ta, jog susidariusi nemenka šių plokštelių laukiančių vaikų eilutė, todėl jos ne taip greitai pagaminamos. Jei už vaikui reikalingą plokštelę tėvai sumoka, ji pagaminama maždaug per savaitę. Išvada viena: jei tėvai neturtingi, dantų ir žandikaulio anomalijų turintys vaikai pasmerkti būti ne tik negražūs, bet ir ligoti, mat dantys - viena svarbiausių virškinamojo trakto dalių.
Ne geresnė padėtis ir kitose Kauno apskrities gydymo įstaigose. Greičiausiai gydytojo ortodonto konsultacijos sulauksite Kauno miesto Centro vaikų poliklinikoje - tik per savaitę. O štai viešosios įstaigos Šilainių poliklinikos Vaikų stomatologinio skyriaus registratorė informavo, jog vaikų eilė jau siekia 2003-iųjų vasarį!
Šios poliklinikos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Račkauskas prasitarė puikiai žinąs su ortodontų medicininių paslaugų teikimu susijusias problemas, tačiau šiandien nėra galimybių ką nors pakeisti. Bene didžiausia bėda, pasak direktoriaus pavaduotojo, yra ta, jog rezidentūroje paruošiama per mažai šios srities specialistų. Dėl jų stygiaus poliklinikoje dirba vienintelė gydytoja ortodontė. Ji, beje, šiuo metu serga ir į darbą sugrįš dar negreitai. Negalintiems laukti tėveliams gydytojas A. Račkauskas patarė kreiptis į bet kurią kitą gydymo įstaigą, kur dirba toks specialistas ir kur galbūt yra trumpesnė registracijos eilė (būtina turėti gydytojo stomatologo siuntimą ir vaiko gimimo liudijimą). Beje, poliklinikos direktoriaus pavaduotojo akivaizdoje Vaikų stomatologinio skyriaus registratorė pranešė, jog pasikonsultuoti pas ortodontą eilės išvis nėra - ilga eilė tik nemokamai plokštelei įsigyti. Kodėl taip yra? Gal stringa ligonių kasų finansavimas?
Pasak Kauno teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojos ekonomikos klausimais Irenos Stakauskienės, tos gydymo įstaigos, kurios su Ligonių kasa yra sudariusios atitinkamas sutartis ambulatorinei ortodontinei pagalbai teikti, gauna ir reikiamą finansavimą. Kai kurios poliklinikos esą net neišnaudoja tam skiriamos pinigų sumos! I. Stakauskienė nustebo sužinojusi, jog vaikai, kuriems reikalinga ortodonto pagalba, verčiami taip ilgai laukti. Keista esą ir tai, jog kai kurie ortodontai pacientams įperša mokamas plokšteles, melagingai pranešdami, jog jų gamybos nefinansuoja Teritorinė ligonių kasa. Jei dėl ortodontų darbo tėvams ir jų vaikams kiltų kokių nors nesusipratimų, Kauno teritorinės ligonių kasos ekspertai, direktoriaus pavaduotojos žodžiais, visuomet pasiruošę tuos nesusipratimus padėti išspręsti. Tereikia problemą išdėstyti raštu ir atvykti į minėtą įstaigą adresu: Kaunas, Aukštaičių gatvė 10.