Jei paprasta kaimietė Aldona Darbutienė būtų gyvenusi viduramžiais, tikrai būtų buvusi apkaltinta raganavimu. Kaip kitaip paaiškinti jėgas, iš pradžių apsukusias galvas keturiems Aldonos vyrams, o po to visus juos pražudžiusias? Pirmasis Aldonos vyras pasikorė prieš 26, antrasis - prieš 11 metų. Trečiasis moters vyriškis Jonas pasikorė prieš kelias dienas, bet prieš pasitraukdamas iš gyvenimo kirviu užkapojo ketvirtąjį Aldonos gerbėją ir pačią moterį. Tačiau tai dar ne visi netikėtumai šioje paslaptingoje istorijoje - skaitydami šią tragišką keturgubos meilės istoriją skaitytojai ras paminėtą ir... prezidento Rolando Pakso pavardę.
Pirmasis vyras pasikorė
Ką vyrai rasdavo Aldonos asmenyje - nepasakys joks psichologas. Paprasta kaimietė. Simpatiška, tačiau iš veido tikrai ne princesė Diana. Apkūnoka, tačiau ir ne storulė. Nei turtuolė, nei vargšė, ne alkoholikė, tačiau toli gražu ir ne abstinentė - kartais užgerdavo po kelias dienas. Žodžiu, paprasta moteris, kokių aplinkui - tūkstančiai, o jaunesni už ją vyrai cimpino paskui žagsėdami iš meilės.
Kai prieš 54 metus gimusi Aldona, kitados Stonytė, sulaukė pilnametystės ir ėmė dirbti kolūkyje, pirmasis ja susižavėjo Antanas Darbutas, irgi paprastas kolūkietis. Pora susituokė iš meilės. Iš pradžių sutuoktiniai gyveno Jurdaičiuose, nedideliame kaimelyje Joniškio rajone. Vienas po kito gimė keturi vaikai - du berniukai ir dvi mergaitės. Nežinia, kas nutiko, bet po kelerių bendro gyvenimo metų, 1978-aisiais, A. Darbutas susirgo depresija. Kalbama, jog vyras sužinojo, kad žmonos akys krypsta į kitą. Taigi viena dieną A. Darbutas buvo rastas pasikoręs.
Antrąjį meilužį nustūmė trečiasis
Po laidotuvių našlė daugiau nebetekėjo, tačiau gedėjo neilgai. Netrukus A. Darbutienė susidėjo su Povilu Kasparavičiumi, su kuriuo persikėlė gyventi į tame pačiame Joniškio rajone esantį Linkaičių kaimą. Iš pradžių pora sutarė neblogai, Aldona nuo Povilo pagimdė dar dvi dukras. Penkioliktaisiais bendro gyvenimo metais P. Kasparavičių ištiko bėda - vyras pastebėjo, kad mieloji Aldonėlė vis dažniau matosi su 8 metais už ją jaunesniu Jonu Degeniu. Kai įsitikino, kad jo moteris meilužiui neabejinga, A. Kasparavičius pasiėmė virvę ir, nuėjęs į malkinę, užsinėrė kilpą. Tai įvyko prieš 11 metų, 1993-iaisiais.
Ir antrąkart A. Darbutienė gedėjo neilgai. Pardavęs Linkaičiuose turėtą namuką J. Degenis atsikraustė į ištuštėjusį Aldonos mūrinuką. Įsimylėjėlių idilę drumstė nebent policininkai. Mat dirbdamas žemės ūkio bendrovėje darbininku, 1992-aisiais Jonas nušvilpė bendrovės karvę. Teismas pagailėjo pirmą kartą teisiamojo ir skyrė lygtinę bausmę. Ėmusiam draugauti su Aldona Jonui mirtinai prireikė pinigų - koks kavalierius tuščiomis kišenėmis? Dar neišnykus teistumui, 1994-ųjų vasarį, Jonas nušvilpė bendrovės paršą ir vėl įkliuvo. Šįkart teismas ilgapirščiui skyrė pusketvirtų metų nelaisvės bausmę. Įsimylėjėlio pagailėjo panelė Amnestija - atlikęs pusę bausmės, 1995-ųjų gruodį J. Degenis jau mėgavosi dviem didžiausiais pasaulio malonumais - laisve bei mylimosios glėbiu.
Vienas triūsia miške, kitas - lovoje
Tačiau viskas pasaulyje praeina - praėjo ir Jono su Aldona meilė. Ypač po to, kai Linkaičiuose pasirodė "šviežias" vyras - Vytautas Jakubauskas, už Aldoną jaunesnis 7 metais! Pastarojo gyvenimas taip pat nebuvo rožėmis klotas. Skaistigiryje (Joniškio r.) gyvenęs, su žmona išsiskyręs V. Jakubauskas užmiršo turįs vaikų, tad už piktybinį alimentų nemokėjimą išklausė teismo nuosprendį. Nutaręs gyvenimą pradėti iš naujo, Vytautas atsikraustė į Linkaičius ir prisiglaudė pas nukaršusią giminaitę Janiną Valančiūtę. Labai greitai V. Jakubauskas tapo kaimo įžymybe, nes mokėjo griežti armonika, koncertus rengdavo kaimo alaus bare. Už savo smagų būdą V. Jakubauskas gavo daug sakančią Vyturėlio pravardę.
Aukštesnis, išvaizdesnis, šmaikštesnis už J. Degenį Vyturėlis negalėjo nepakerėti subtilios vyrų sielų žinovės A. Darbutienės širdies. Vyturėlis irgi neatsispyrė Aldonos kerams, tad A. Darbutienę kaime visi ėmė matyti V. Jakubausko draugijoje.
Pernai J. Degenis susirado medkirčio darbą pabiržės miškuose. Jonas išvažiuodavo ištisoms savaitėms, o grįžęs labai niršdavo girdėdamas gandus, kad jam prakaituojant girioje su pjūklu, Vyturėlis prakaitavo... užėmęs jo vietą lovoje. Po daugybės nesėkmingų bandymų susitaikyti J. Degenis persikraustė į kambarį antrajame Aldonos namo aukšte. Gal būtų visai išėjęs, tačiau neturėjo kur.
Tragedija vyko be liudytojų
Prieš kelias dienas Aldona su Vyturėlius Linkaičiuose užėjo pas pažįstamus Vilmą ir Rimantą Kačerauskus ir smagiai atšventė seną pažintį bei Tris Karalius. V. Kačerauskienė "Akistatai" sakė, jog apie 23 valandą Aldona su Vyturėliu išėjo drauge. Kas įvyko po to, nežino niekas. Manoma, jog moteris pakvietė V. Jakubauską užeiti pas ją - antrajame aukšte nakvojantis J. Degenis neatrodė galįs sutrukdyti įsimylėjėliams. Oi, kaip Aldona su Vyturėliu klydo...
Rytą atsikėlusi eiti į mokyklą, jauniausioji, septyniolikmetė, Aldonos dukra sunerimo pamačiusi, kad pirmajame aukšte svetainėje miegančios močiutės pagalvė kruvina. Pravėrusi šalia esančio kambario duris moksleivė sukliko - motina su Vyturėliu gulėjo miegamajame ant grindų. Abu be sąmonės, labai kruvini. Išsigandusi mergina telefonu iškvietė netoliese gyvenančius seserį bei brolį, pastarieji - greitąją pagalbą bei policiją. Kol medikai į automobilį kėlė sužeistuosius, policininkai ūkiniame pastate rado pasikorusį J. Degenį. Netoliese karutyje voliojosi didžiulis kruvinas kirvis.
Nebeturėjo jėgų konkuruoti
Manoma, jog išgirdęs, kad Aldona parėjo ne viena, J. Degenis prarado sveiką protą. Užmiršęs, jog prieš dešimtmetį pats buvo Aldonos meilužis, mylimąją be skrupulų paveržęs iš kito vyro, Jonas čiupo kirvį, įsiveržė į miegamąjį ir... Po to medkirtys pasiėmė mėgstamiausią bloknotą, saugotą nuo kolonijos laikų. Simboliška - bloknotas papuoštas paveikslėliais su nuogomis moterimis. Bloknote J. Degenis pakeverzojo atsisveikinimo laišką. Iš labai padriko rašto bei dar padrikesnių minčių galima spėti, kad "rašytojas" buvo girtas ir nežmoniškai nusiminęs.
"Jei su kuiliais aš turiu kovoti valgio neduoda o aš turiu juos šerti aš tave mylėjau bet tu mane iškeitei pakorei 2 savo vyrus o trečias aš paklauskit kaimynų apie tai pasakys sėkmės visiems neimkit Aldonos pavyzdžio aš nenoriu kad taip tęstųs tiek iš manęs viso gero visiems" (kalba netaisyta - S. S.) - atsisveikino J. Degenis ir paskutinį kartą pasuko į ūkinį pastatą. Beveik į tą pačią vietą, kur prieš 11 metų Jono konkurencijos neatlaikęs prieš save ranką pakėlė P. Kasparavičius...
Kur buvo R. Paksas?
Ikiteisminį tyrimą pradėję pareigūnai ėmė ieškoti tragedijos liudytojų. Jų - tik du. Kitame kambaryje gyvenanti Aldonos jauniausioji dukra tegirdėjo, kaip naktį, apie trečią valandą, suriko jos močiutė Zofija Stonienė. Prieš kelias dienas visiškai paralyžiuotą ir labai ligotą motiną karšinti iš Kelmės rajono parsivežė Aldona. Zofijos lova - pirmajame aukšte esančioje svetainėje, kaip tik už sienos, kur įvyko tragedija. Pareigūnai, žinoma, paklausė senutės, ką ši mačiusi ir girdėjusi, kas jai iškruvinęs pagalvę.
- Viską mačiau, vaikeli, - prakalbo senolė. - Naktį čia buvo atėję... Paksas su mokytoja!
Suprasdami, jog jo ekscelencija R. Paksas dabar vaikšto tik į susirinkimus, o senutė jau gyvena iliuzijų pasaulyje, pareigūnai jos daugiau klausimais nebevargino.
Prakeiksmas, likimas ar sutapimas?
- Abu patyrę itin sunkias galvos traumas, - "Akistatai" apie atvežtųjų A. Darbutienės bei V. Jakubausko būklę pakomentavo Joniškio ligoninės reanimologai. - Tikėtina, jog abiem po kartą labai stipriai smogta į galvą kirvio pentimi. Abu operuoti, tačiau sužeidimai nesuderinami su gyvybe. Nebent įvyktų stebuklas. Žodžiu, Linkaičiai nusiteikę trejoms laidotuvėms.
Tačiau tai dar ne visos paslaptys iš A. Darbutienės gyvenimo. Pernykščio kovo 28-ąją Taršiškių kaime (Kelmės r.) tikras Aldonos brolis 42 metų Zenonas Stonys užmušė trejais metais jaunesnę savo žmoną Reginą ir pasikorė. Kartu su bedarbiais Z. ir R. Stoniais gyveno 4 jų nepilnamečiai vaikai ir ligota Zenono motina Z. Stonienė. Ta pati, kuriai naktimis vaidenasi R. Paksas. Nepraėjo ir metai, Z. Stonio sesuo susilaukė to paties, ką savo žmonai padarė brolis Zenonas. Kas tai - prakeiksmas, likimas ar tik sutapimas?
Autoriaus nuotr.
J. Degenis negalėjo pasitraukti iš gyvenimo užmiršęs, kad buvo dėl Aldonos kovojęs meilužis.
(penki-1);
Du varžovai - J. Degenis su V. Jakubausku nesutilpo gražiame Aldonos namelyje.
(penki-2, penki-3);
Tragedijos vietoje kriminalistai terado kraupių daiktinių įrodymų.
(penki-4);
Atsisveikinimo raštelį Jonas rašė dar nuo kolonijos laikų saugotame bloknote su nuogomis merginomis.
(penki-5).