Kambodžos gilumoje, girgždančioje bambukų trobelėje labai senas - gal net pats seniausias pasaulyje - žmogus rūko ilgą, rankomis susuktą cigaretę, kurioje, pasak jo, glūdi jo ilgaamžiškumo paslaptis.
Nelaimei, Sek Yi (Sek Ji), kurio giminaičiai teigia, kad jam yra 122 metai, niekada neatsidurs pasaulio rekordų knygoje, nes visus jo dokumentus 1970 metais sunaikino Pol Poto komunistinis "raudonųjų khmerų" režimas.
"Linkime jam kuo didžiausios sėkmės, tačiau turime laikytis griežtų reikalavimų, galiojančių visiems mūsų įrašams", - Londone sakė Guinnesso (Gineso) pasaulio rekordų knygos atstovė spaudai.
Išgyvenę Kambodžos pilietinį karą ir gyventojų genocidą, per kurį buvo nužudyti, nukankinti, ar nuo bado bei ligų mirė 1,7 mln. žmonių, Sek Yi ir jo 108 metų žmona Long Ouk (Long Uk) savo ilgaamžiškumo paslaptį sieja su tabaku ir maldomis.
"Kai buvau jaunas, kramtydavau betelio lapus, tačiau žmonės mane gėdindavo, sakydami, kad elgiuosi kaip moteriškė. Taigi užsiėmiau vyriškesne veikla - pradėjau rūkyti", - naujienų agentūrai "Reuters" šiek tiek prikimusiu balsu sakė Sek Yi.
"Norėdamas sulaukti gilios senatavės, jaunimas turėtų dažniau melstis ir dorai gyventi, - teigė jo žmona. - Kiekvieną kartą, kai meldžiuosi Budai, prašau jo prižiūrėti mano vaikus ir suteikti jiems ilgą gyvenimą".
Ilgaamžių pora dabar turi vienintelį norą - aplankyti didžiausią Kambodžos nacionalinį turtą - 800 metų senumo Ankor Vato šventyklas.
"Jie jau seniai planavo vykti į Ankorą, tačiau kiekvieną kartą jiems kažkas sutrukdydavo - karas, mūšis ar dar kas nors", - sakė 62 metų senolių duktė Siek Yiet (Sek Jet).
Pasak Guinnesso rekordų knygos, seniausias šiuo metu pasaulyje gyvenantis žmogus yra 116 metų japonė Kamato Hongo. Tuo tarpu daugiausia metų sulaukęs asmuo, kurio amžių pavyko įrodyti dokumentais, yra 1997-aisiais mirusi prancūzė Jeanne Calment (Žana Kalman), pragyvenusi 122 metus ir 164 dienas.
"Reuters"-BNS