Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Vos pravėriau Lentvaryje (Trakų raj.) gyvenančio Adomo Barkausko buto duris, iš vidaus tvokstelėjo nosį riečiantis landynės tvaikas. Kol abejojau, ar verta kelti koją vidun, kad po to nereikėtų ieškoti pagalbos dezinfekcijos stotyje, buto šeimininkas nuspyrė į kampą ant grindų besimėtančias šiukšles ir paragino įeiti. Seniai kūrentame bute, girdi, ir taip šalta!
- Nežinau, neįsivaizduoju, kodėl dukrytė numirė, - sužinojusi, kokiu klausimu pageidauju pasikalbėti, sugyventinį į šalį nustūmė kone 30 metų jaunesnė jo draugė, trijų vaikų motina Erika Jogaudaitė (24 m.). - Greičiausiai užspringo maistu - gal prieš valandą ją buvau pagirdžiusi pienu ir neatsirūgusią paguldžiusi miegoti...
Pasak Erikos, pagrandukė dukrelė lovoje gulėjo prie sienos, viduryje - tėvas, o prie krašto - ji, motina. Visi nuėjo miegoti gan anksti - apie pusę septintos vakaro. Erika neslėpė - abu su sugyventiniu buvę labai išvargę, prieš tai visą naktį akių nesudėję ("Ištisai verkė mažytė - gal dantukai kalėsi?"). Be to, dar ir "šiek tiek" išgėrę ("Kokia proga? Dievas žino. Šiaip sau".).
Maždaug po pusantros valandos Adomą prikėlė gamtiniai reikalai. Žvilgterėjo vyriškis į šalia gulėjusią dukrelę ir nustebo - lyg pabalusi, lyg pamėlusi. Lyg nekvėpuoja! Pridėjo ranką prie veiduko - šaltutėlis!
- Greitąją iškviečiau, bet kiek reikėjo laukti - kokias 40 minučių! - kitądien Erika kaip įmanydama plūdo Trakų rajono greitosios pagalbos medikus. - Čia jie ir kalčiausi, kad vaikas pražuvo!
Trakų greitosios pagalbos stoties dispečerė patikslino, kad telefoninis kvietimas į Lentvarį, Bažnyčios gatvės 10-ojo namo pirmąjį butą, buvo užregistruotas 20 valandą 5 minutės. Tą pačią minutę greitoji ir išvažiavo. Barkausko bute felčerė buvo 20 valandą 15 minučių, tačiau jau nebuvo kam padėti - konstatuota kūdikio mirtis.
O ar tėvai patys vaiką tinkamai žiūrėjo, gerai juo rūpinosi, ar nuolatinėmis girtuoklystėmis nepagreitino mažylės mirties?
- Viskas aišku - prisiklausėt kaimynų gandų, - užtildžiusi bepradedantį aiškintis sugyventinį, suraukė nosį Erika Jogaudaitė. - Mes beveik su visu Lentvariu nesutariam - tai ir šneka, ko nereikia. Mudu su Edzka (taip Erika vadina savo sugyventinį Adomą - V. G.) dukrelę tikrai labai gerai auginom! Ir nuprausta būdavo, ir švariai aprengta, ir pavalgydinta. Taip, ji kartais ilgokai verkdavo, bet nejau kiti maži vaikai neverkia? Virginijai dygo dantukai!
Ligą pražiūrėjo...
Atlikus lavonėlio teismo medicininę ekspertizę paaiškėjo, kad šešių mėnesių tesulaukusios Virginijos Jogaudaitės mirties priežastis - plaučių uždegimas. Užleistas, negydytas. Lentvario vaikų poliklinikos darbuotojos informavo, jog Erika su dukrele poliklinikoje lankėsi bene prieš pusantro mėnesio - daugiau nepasirodė, dėl susirgusios dukrelės į namus gydytojos nekvietė (atvykusi patronažo seselė buto duris nesyk rado užrakintas). Vietos medikai ir miestelio gyventojai tuo mažai stebisi - kaip, girdi, tėvai galėjo įtarti, kad dukrelė nesveikuoja, jei nebūdavę kada prie jos prisiglausti, paimti ant rankų - beveik kasdien Eriką su sugyventiniu susikabinusius matydavę po miestelį besitrainiojančius užpiltomis akimis! Grįžę "gatavučiai", tėvai užsirėkusį vaiką geriausiu atveju pagirdydavę prarūgusiu pienu ("Šaldytuvą turim, bet sugedęs!"), pervystydavę ir krisdavę miegoti.
Kaimynai tvirtino dešimtis kartų girdėję, kaip mažoji Virginija klykdavusi per naktis - jos tėvai arba būdavę "atsijungę", arba kur nors išsibastę. Paskutinę naktį prieš mažylės mirtį tame bute, pasak kaimynų, vyko didžiulės išgertuvės (pašalpa už vaiką jau seniai buvo prapilta, tačiau iš vakaro Adomas pardavė metalo laužo). Girtuoklių erzelis, triukšmas ir muštynėmis užsibaigiančios rietenos netilo iki paryčių.
Vaikus gimdo dėl pinigų
Korespondentei Erika prisipažino, jog už dukrelę gaunama pašalpa buvo vienintelis bedarbių šeimos pajamų šaltinis.
- Kai Virginiją pagimdžiau, gavau 720 litų pašalpą, - lenkė pirštus Erika Jogaudaitė. - Po to kas mėnesį - po 250 litų. Ir pienui užtekdavo, ir dar mudviem su Edzka likdavo. Be to, skolas už butą iš tų pačių pinigų buvom bebaigę susimokėt. Dabar neįsivaizduoju, iš kur reikės pinigų paimti...
Nuo to paties sugyventinio tris dukreles pagimdžiusi Erika jau daugiau nei pusę metų augino tik vieną Virginiją - penkerių metukų Dianą ir keturmetę Jolantą nuo praėjusios vasaros globoja valdiška įstaiga. Tėvai ilgai galvojo, kada paskutinį kartą aplankė Trakų laikinuosiuose globos namuose esančias dukreles. Pribloškė motinos atvirumas: pašalpas už vaikus esą moka tik iki trejų metų - vėliau negausi nė lito. Tad didesnių vaikų esą nebeapsimoka auginti!
Vaikų teisių apsaugos tarnyba pavėlavo...
Rajono Vaikų teisių apsaugos tarnyba apie šią "gražią" šeimynėlę buvo seniai informuota, tačiau galima tik spėlioti, kodėl nesiėmė jokių veiksmų, kodėl nevertė netikusius tėvus arba skubiai susitvarkyti, arba neskubėjo apleistą vaiką iš šeimos atimti. Beje, kitądien po Virginijos mirties į svečius atvykusias šios tarnybos darbuotojas Adomas Barkauskas korespondentei prasitarė matęs pirmą kartą!
Kodėl tik dabar, įvykus tragedijai, susizgribta apsilankyti į "juoduosius sąrašus" seniai įtrauktoje šeimoje? Vaikų teisių apsaugos tarnybos vadovė Svetlana Kulpina korespondentei pareiškė, kad rajone yra 283 asocialios šeimos ir vienai inspektorei visas sužiūrėti neįmanoma. Negana to, anot tarnybos vadovės, Erika Jogaudaitė su sugyventiniu jau lyg ir kėlė kojas iš duobės, žadėjo susitvarkyti...
Pažadėti yra nepalyginti lengviau nei tą pažadą ištesėti. Aplinkinių žodžiais, sugyventiniai Erika ir Adomas "pylė visu pajėgumu". Vadinasi, tarnybos darbuotojoms tereikėjo pasiteirauti bet kurį kaimyną ar bet kurio gretimo daugiabučio gyventoją (kaip padarė "Akistatos" korespondentė) ir būtų tapę aišku, kaip "šauniai" Erika ir Adomas "taisosi", iš tos duobės "lipa".
Už vaikų nepriežiūrą tėvai atsakomybės išvengia
Virginijos Jogaudaitės mirties aplinkybes besiaiškinantis Trakų rajono apylinkės prokuratūros prokuroras J. Šostakas sakė dar negalįs tiksliai atsakyti, ar dėl kūdikio mirties tėvams bus keliama baudžiamoji byla.
Prokuroras sutiko su korespondentės nuomone, kad asocialioje šeimoje augusiai mažylei labai trūko tėvų priežiūros, tačiau kaip esą įrodyti, kad pastarieji suprato, jog dukrelė serga sunkia liga, ir mažylės sveikata nepasirūpino tyčia?
Kūdikių mirčių dėl tėvų nepriežiūros respublikoje nuolat daugėja. Prasigėrusiems tėvams vaikų sveikatos būklė paprastai parūpsta tik tada, kai gyvybei iškyla pavojus ir medikų pagalba jau būna pavėluota. Tačiau gimdytojai lieka nenubausti, nes, kaip patvirtino ne vienos rajono apylinkės prokuratūros prokurorai, beveik neįmanoma surinkti tiesioginę tėvų kaltę patvirtinančių įrodymų. "Kai teismo medicinos ekspertas pateikia išvadą, jog vaiko mirties priežastis - ne smurtinė, o liga, prokurorui nieko kito nelieka, kaip bylą nutraukti", - vieną ir tą patį tvirtino teisėsaugos atstovai.
Keletas tai patvirtinančių pavyzdžių. Pernai dėl virusinio plaučių uždegimo mirė Utenoje gyvenančios Giedrės J. dviejų mėnesių dukrelė. Kad kūdikis negyvas, motina apsižiūrėjo naktį grįžusi iš kaimynų, su kuriais išgėrinėjo. Tačiau užuot puolusi kviesti greitąją ar policiją, moteriškė kūdikėlį naktį panėšėjo keletą kilometrų už Utenos ir pagriovyje užkasė. O jau tada pareigūnams pranešė, neva jos dukrytę kažkas iš kambario pagrobė! Kai pagaliau viskas paaiškėjo, motina puolė į ašaras. Girdi, buvusi labai susikrimtusi, tai ir pridariusi nesąmonių. Tuo tarpu kaimynai apie žiauriai pasielgusią Giedrę J. nepasakė nė vieno gero žodžio. Anot jų, niekam tikusi motina dukrelės neprižiūrėjo, susirgusia deramai nepasirūpino, todėl mažylė ir pasimirė. Dar labiau aplinkinius papiktino iš prokuratūros atėjusi žinia, jog Giedrei J. nebus keliama baudžiamoji byla. Mažylės mirtis, girdi, ne smurtinė - liga. Nors ir buvo patvirtinta, kad dukrelei stigo motinos priežiūros, už tokius prasižengimus baudžiamoji atsakomybė esą nėra numatyta.
Kiek anksčiau bausmės už vaikelio nuvarymą į kapus išvengė ir Kaišiadorių rajono gyventoja. Ji per didžiulius šalčius išsiruošė puotauti pas tolimus kaimynus ir plonai aprengtą dviejų mėnesių kūdikėlį peršaldė. Nors vaikelis ir sukarščiavo, gydytojos nepakvietė! Negydomas mažylis mirė dėl plaučių uždegimo...
Prieš kelias dienas namuose rasta negyva Kalvarijos savivaldybei priklausančiame Sangrūdos kaime gyvenusi nė keturių mėnesių nesulaukusi Indrė Žilinskaitė. Teismo medicinos ekspertas nustatė, kad mažylės mirties priežastis - viršutinių bei apatinių kvėpavimo takų virusinė infekcija.
Indrė buvo ketvirtasis Redos Žilinskienės vaikas. Ir aplinkiniai, ir globos bei rūpybos darbuotojai šią moterį apibūdino prastai - kaip mėgstančią išgėrinėti, nepakankamai besirūpinančią savo vaikais. Dėl žalingų įpročių R. Žilinskienė pašalpas už vaikus dažniausiai gaudavo ne pinigais, o maisto produktais.
Kitame Lietuvos krašte, Švenčionyse, motinos namuose rasta mirusi šių metų sausio pirmąją gimusi Raminta Venskutė. Prokurorė I. Kurylo jau gavo teismo medicinos eksperto išvadas - kūdikis mirė nuo plaučių uždegimo. Bus aiškinamasi, ar tai staigios mirties pasekmė, ar vaiko sveikata nepakankamai pasirūpinusios motinos apsileidimas. 19 metų motina savo pirmagimę augino viena (neoficialiais duomenimis, Ramintos tėvas žuvo dar prieš jai gimstant). Kaip minėjo prokurorė, jei per tyrimą bus gauta duomenų, kad motina netinkamai prižiūrėjo savo vaiką, jai teks už tai atsakyti. Vaikų teisių apsaugos tarnybos darbuotojai iki šiol apie šią šeimą neigiamos informacijos neturėjo.
Reikia ne bausti, o auklėti?
Pasak Seimo narės, Šeimos ir vaiko reikalų komisijos pirmininkės Giedrės Purvaneckienės, vien motinoms suversti kaltę dėl neprižiūrimų vaikų, girdi, būtų neteisinga. Jei vaiku rūpinamasi nepakankamai, turi atsakyti abu tėvai - ne vien motina.
Ar reikėtų griežtinti tėvų atsakomybę dėl nepakankamo rūpinimosi mažais vaikais? G. Purvaneckienės nuomone, visų pirma derėtų tokius tėvus bandyti perauklėti ir tik nepavykus to padaryti imtis griežtesnių priemonių.
Kita vertus, Seimo narės įsitikinimu, didelę dalį kaltės dėl netinkamai tėvų prižiūrėtų kūdikių mirčių turėtų prisiimti ir vietos seniūnijų bei vaikų teisių apsaugos tarnybų darbuotojai. Kur jie buvo, kodėl apleistais vaikeliais laiku nepasirūpino, kodėl neužbėgo tragedijai už akių?
Seimo narės nuomone, žymiai nepakantesni tokioms šeimoms turėtų būti visi bendruomenės nariai, kaimynai, aplinkiniai. Pastebėję, kad tėvai valkatauja, be priežiūros palieka ar skriaudžia mažamečius vaikus, gėralui iššvaisto už vaikus gaunamas pašalpas, turėtų apie tai pranešti policijai, seniūnijai ar Vaikų teisių apsaugos tarnybai.