• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje pastaraisiais metais gerokai išaugo nekilnojamojo turto ir akcijų kainos. Toks kainų augimas dažniausiai siejamas su artėjančia naryste Europos Sąjungoje (ES) ir gerėjančia šalies ekonomine situacija. Ekspertai tvirtina, kad akcijų kainų kilimas yra normalus, tačiau nekilnojamojo turto rinkoje pučiamas burbulas, susijęs su gana neracionaliais žmonių lūkesčiais, rašo dienraštis "Respublika".

REKLAMA
REKLAMA

Pernai bendrasis akcijų rinkos indeksas LITIN-G pakilo 98,22 proc., visų rūšių nekilnojamojo turto kainos išaugo nuo 10 iki 40 procentų.

REKLAMA

"Nord/LB Lietuva" Ekonominių tyrimų padalinio viršininko ir banko prezidento patarėjo Vadimo Titarenkos teigimu, bendrame defliaciniame fone, koks dabar yra Lietuvoje, dviejų sektorių - nekilnojamojo turto ir akcijų rinkų - kainų augimas yra gana keistas ir galima įtarti, kad jis dirbtinai pučiamas.

REKLAMA
REKLAMA

Daugumos Finansų analitikų asociacijos (FAA) narių nuomone, butų ir žemės sklypų kainų augimą lėmė itin palankios paskolų sąlygos ir artėjanti narystė ES. Tačiau beveik pusė jų mano, kad kainos viršija tikrąją vertę, o paklausos lūkesčiai dėl ES nėra pakankamai pagrįsti ir per vienus metus tikėtina kainų korekcija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, kainų kilimą iš dalies lemia ir spekuliaciniai motyvai bei paskatos uždirbti iš turto nuomos, tačiau, pradėjus kilti bankų paskolų palūkanoms, tokių rinkos dalyvių, FAA manymu, turėtų sumažėti.

Vilniaus banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos teigimu, apie kainų burbulą nekilnojamojo turto rinkoje kalbėti dar anksti, tačiau jei toks pat spartus kainų augimas tęsis dar keletą metų, bus galima kalbėti apie kainų išpūtimą.

REKLAMA

Anot ekspertų, yra ir tam tikrų fundamentalių veiksnių, dėl kurių auga nekilnojamojo turto kainos, - gerėja ekonomika, auga būsto paskolų skaičius. "Tačiau vien narystė ES tikrai nėra tas veiksnys, kuris galėtų kelti kainas", - tikino G. Nausėda.

V. Titarenkos manymu, įstojus į ES, butų kainų augimo tempai sulėtės, o sklypų kainos gali net dar labiau išaugti, nes čia dominuoja spekuliacinis motyvas. O G. Nausėda mano, kad spekuliantai sudaro mažiau nei pusę investuojančių į nekilnojamąjį turtą, kiti tiesiog nori pagerinti savo gyvenimo sąlygas.

REKLAMA

Anot Lietuvos banko (LB) Pinigų politikos departamento direktoriaus Raimundo Kuodžio, prie kainų burbulo augimo ypač prisideda nedidelė būstų pasiūla. Dabar naujų būstų pasiūla yra beveik išsekusi. "Kai nauji butai rezervuojami vos tik pamačius brėžinius arba net to nepadarius, tai jau panašu į ažiotažą", - teigė R. Kuodis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausias dalykas, anot R. Kuodžio, yra tas, jog daugelis žmonių mano, kad būstų paklausa ypač padidės įstojus į ES, o šis argumentas yra klaidingas, nes užsieniečiai jau seniai gali pirkti nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. "Dabar dalis būsto pirkėjų savo sprendimus grindžia neracionaliais, nepamatuotais manymais, lūkesčiais ir to užtenka, kad atsirastų kainų burbulas", - teigė R. Kuodis.

REKLAMA

Analizuodami kapitalo rinką, dauguma FAA narių mano, kad akcijų kaina neviršija tikrosios vertės ir turi potencialą augti toliau.

"Hansabanko" valdybos pirmininko pavaduotojas Tomas Andrijauskas mano, kad įstojus į ES, ateis ilgalaikiai užsienio investuotojai, kurie išpirks akcijas ir dėl to sumažės laisvų akcijų skaičius rinkoje.

REKLAMA

"Iš dalies tai gali atsiliepti akcijų rinkos likvidumui, tačiau kartu tai nulems ir kainų augimą", - sakė "Hansabanko" atstovas. Tačiau sieti praėjusių metų akcijų kainų kilimą tik su stojimu į ES, anot jo, neteisinga. "Visi šį faktą priima kaip taisyklę, tačiau kartais su juo reikėtų atsargiau elgtis", - aiškino "Hansabanko" valdybos pirmininko pavaduotojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Hansabanko" valdybos pirmininko pavaduotojas prognozuoja, kad šiemet akcijų kainos augs apie 15-20 procentų.

"NORD/LB Lietuva" eksperto manymu, kalbant apie akcijų rinkos augimą, įstojus į ES, reikėtų atskirai nagrinėti įmonių sektorius, nes vieni iš jų turės geresnes, kiti blogesnes perspektyvas.

REKLAMA

"Manau, geros yra pieno, mėsos pramonės perspektyvos, šiek tiek blogesnės - elektrotechnikos, tačiau ir čia yra atskirų įmonių, darančių išimtis", - sakė V. Titarenka.

T. Andrijausko nuomone, skirstyti įmones pagal sektorius, į kuriuos bus daugiausiai investuojama ir kurių akcijų kainos labiausiai augs, nereikėtų. "Visi sektoriai yra perspektyvūs, visuose jaučiamas pakilimas", - tikina jis. Anot jo, šiemet perspektyvios yra tos įmonės, kurios gaus ES struktūrinių fondų paramą.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų