• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai darbo įrankiu tampa apsauginė kaukė...

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Kiek žmonių Lietuvoje serga plaučių TBC - nežino niekas, tačiau seniai įrodyta, jog ši liga labai paplitusi asocialių, vargingai gyvenančių žmonių tarpe. Ja serga ir nemažai nuteistųjų, kurie, nepaisant paskirtos bausmės griežtumo, ją atlieka vienoje įkalinimo įstaigoje - Pravieniškių gydymo pataisos namuose. Šiuo metu čia kali per 220 nuteistų, tarp kurių 14 serga atvira plaučių tuberkuliozės forma. Šie ligoniai yra labai pavojingi ne tik sveikiesiems (darbuotojams), bet ir savo likimo broliams, nes aktyvia ligos forma gali užkrėsti ir jau gydymo kursą bebaigiančius kolegas.

REKLAMA
REKLAMA

Minėtos įkalinimo įstaigos direktoriaus pavaduotojo Marijaus Baltrukonio teigimu, pernai šiuose pataisos namuose buvo įkurtas naujas atskiras skyrius aktyvia plaučių TBC forma sergantiems kalinamiesiems. Sąlygos tiek ligoniams, tiek juos gydantiems medicinos darbuotojams bei prižiūrintiems pareigūnams labai pagerėjo. Tačiau svarbiausia tai, jog šie nuteistieji dabar yra visiškai izoliuoti nuo kitų. Netgi pastatas, kuriame yra šis skyrius, atitvertas nuo bendros pataisos namų teritorijos beveik aklina aukšta tvora. Mat tuberkuliozės sukėlėjas plinta oru. Kalbėdamas, juokdamasis, kosėdamas, čiaudėdamas žmogus išskiria smulkiausius seilių ir skreplių lašelius, kurie pasklidę vos ne dviejų metrų spinduliu maždaug valandą išbūna ore. Šiuose lašeliuose, kuriuos gali įkvėpti sveikieji, yra daug tuberkuliozės mikrobakterijų. Toks užkratas kaupiasi ligonio aplinkoje - ant takų, aikštelių, laiptų, grindų, lovų ir kitų paviršių. Beje, seilėse ligos sukėlėjai gali išbūti net 2 savaites. Nuolat judant orui ar sukėlus dulkes, tuberkuliozės mikrobakterijos vėl kyla į orą. Dėl tokios priežasties šiuose gydymo-pataisos namuose dirbantiems pareigūnams, medicinos personalui tenka labai pasistengti norint apsaugoti savo sveikatą. Nors po įstaigos teritoriją visi pareigūnai vaikšto ir su nuteistaisiais bendrauja be jokių apsaugos priemonių, tačiau eidami į aktyvia plaučių TBC sergančių kalinamųjų skyrių būtinai užsideda apsaugines kaukes. M. Baltrukonio teigimu, su kaukėmis turi būti ir patys ligoniai, kad apsisaugotų vienas nuo kito ir nesusirgtų sunkesnėmis plaučių TBC formomis. Deja, tokių nurodymų jie nelabai paiso. Užkalbinus vieną kieme vaikštinėjusį nuteistąjį bei paklausus, kodėl jis be kaukės, pastarasis rusų kalba paaiškino, jog "maskė" jam nereikalinga, o ją užsidedąs tiktai tuomet, kai pareikalauja pareigūnai arba atvažiuoja kokia nors komisija. Minėtame skyriuje nuteistiesiems tenka gydytis nuo vienerių iki dvejų metų, tad suprantama, jog tikrai nėra patogu tiek laiko gyventi nesiskiriant su kaukėmis ar kitomis apsauginėmis priemonėmis. Beje, jeigu tokius ligonius nori aplankyti artimieji, į pasimatymus jie eina tiktai leidus gydytojui. Jei pastarasis nusprendžia, jog kalinamasis gali užkrėsti žmones (o ypač - vaikus), jis tokio leidimo neišduoda. Ne itin malonu bei patogu apsauginėmis kaukėmis nuo ligos sukėlėjų saugotis ir pareigūnams, čia kasdien užeinantiems socialinės reabilitacijos darbuotojams, medikams... Deja, kitos išeities nėra. Kenksmingomis bei sveikatai pavojingomis sąlygomis dirbantys žmonės negauna jokių lengvatų, išskyrus tai, jog jiems dešimčia dienų prailginamas atostogų laikas. Tačiau kokių nors priedų prie atlyginimų, kad už juos būtų galima nusipirkti vitaminų, ir tokiu būdu sustiprinti savo organizmą bei imuninę sistemą, neskiriama.

Pataisos namų direktoriaus pavaduotojo M. Baltrukonio teigimu, didžiausia problema yra tai, jog išleidžiant bausmę atlikusius ar lygtinai paleistus nuteistuosius į laisvę, neretai tą pačią minutę nutrūksta ir jų gydymas. Tik gana retais atvejais ekskaliniai toliau tęsia gydymą. Tad nenuostabu, jog po kurio laiko vėl pakliuvę į šiuos pataisos namus vyrai serga jau žymiai sudėtingesne plaučių TBC forma. Laisvėje jie ne tik nesigydo, bet labai nualina savo organizmą - girtauja, blogai maitinasi, normaliai nepailsi, tad ligos kerojimui suteikia pačias palankiausias sąlygas... Beje, ne paslaptis, jog būdami pataisos namuose vyrai įpranta, kad jais visi rūpintųsi, čia jiems nereikia spręsti jokių problemų, todėl laisvėje būna sunku kurti gyvenimą vien savo jėgomis. Medikai tvirtina, jog bent 10 dienų iš eilės neišgeriant vaistų, visiškai nutrūksta gydymo procesas, ir ankstesnis gydymas tampa lygus nuliui. Dažnai pareigūnams sunku priversti tokius nuteistuosius laikytis režimo, vartoti vaistus. Keista, tačiau šie žmonės apie savo bei kitų sveikatą negalvoja...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų