Rachitas - vitamino D trūkumo pasekmė. Šį vitaminą išskiria oda, veikiama ultravioletinių spindulių, jo yra ir kai kuriuose produktuose: žuvų taukuose, kiaušinio trynyje, pieniškuose gaminiuose. Vitaminas D padeda organizmui greičiau pasisavinti kalcį, o tai labai svarbu kaulinio audinio vystymuisi, centrinės nervų sistemos ir kitų organų veiklai.
Vitamino D stygių organizmas gali pajusti šaltuoju metų periodu, kai nepakanka saulės ir kai organizmas jo nepasisavina iš žarnyno (tai neretai būna sergantiesiems disbakterioze arba sutrikus fermentų veiklai).
Dažnai rachitas išsivysto jaunesniojo amžiaus vaikams (pirmaisiais trejais gyvenimo metais). Tačiau rachitu gali susirgti ir vyresni vaikai, ir net suaugusieji.
Išskiriamos kelios rachito stadijos. Pradinėje stadijoje vaikai iki vienerių metų netenka apetito, gausiai prakaituoja (ypač delniukai, padai ir galvos oda), tampa neramūs, jautrūs, blogai miega, nuplinka. Jei, pasirodžius pirmiesiems rachito požymiams, nesiimama profilaktinių ir gydymo priemonių, po kelių savaičių išsivysto antroji stadija. Tuomet pradeda deformuotis kaulai: pakinta kaukolės forma, deformuojasi krūtinės ląsta, iškrypsta kojos, susiaurėja dubuo ir t. t.
Be kaulų deformacijų, sulėtėja dantų augimas, sutrinka širdies, plaučių, skrandžio ir žarnyno veikla, sulėtėja vaiko vystymasis. Po kurio laiko rachito požymiai praeina, vaikas pradeda geriau jaustis, tačiau persirgtos ligos požymiai gali išlikti visam gyvenimui (kreivos kojos, netaisyklinga kaukolės forma, siauras dubuo). Be to, vaikai, sirgę antrosios stadijos rachitu, labai ilgai priklauso vadinamajai rizikos grupei, nes jie labai dažnai serga ūmiomis ir lėtinėmis ligomis.
Ko reikia imtis, kad neišsivystytų rachitas? Svarbiausia - gera mityba, žarnyno disbakteriozės korekcija, vitamino D vartojimas. Taigi labai svarbu naujagimį kuo ilgiau maitinti motinos pienu. Ne anksčiau kaip 4-5 mėnesių vaikui duoti papildomo maisto (adaptuotų mišinių, kiaušinio trynio, sviesto, kepenėlių, mėsos). Būtina sekti naujagimio išmatas. Jei kyla įtarimų, pasikonsultuokite su pediatru, kad, jei reikia, skirtų žarnyno bakterijų ar vitamino D preparatų.
Profilaktines priemones reikėtų taikyti visiems vaikams iki 3 metų (ypač neišnešiotiems, silpniems, gimusiems rudens-žiemos-pavasario periodu).
Vasarą, kai šilta ir saulėta, vitamino D preparatai nerekomenduojami - pakanka vitamino, išsiskiriančio odoje. Tačiau nebūtina vaiko laikyti saulėkaitoje. Pakanka, kad jo kūnelis būtų maksimaliai atidengtas (marškinėliai be rankovių ir trumpos kojinytės, šiltu oru galima palaikyti ir visai nuogą, tik būtinai su galvos apdangalu).